Ülsere İyi Gelen Bitki Çaylarının Yapımı ve Kullanım Şekli

Sindirim sistemi organlarında oluşan ülser tanısı konulan hastalara uygulanacak olan tedaviye ek olarak semptomların azalması ve hastalığın iyileşmesinde etkili olan bitki çayları.

Ülser İçin Zerdeçal Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram hazır su.

Sindirim sistemine ait olan organların mukozasının zayıflaması ile birlikte ortaya çıkacak olan mukoza zayıflaması ile birlikte ortaya çıkan yaralar için evinizde uygulayacak olduğunuz bitki çaylarından bir tanesi de zerdeçal çayı olmaktadır. Aktarlardan satın alacak olduğunuz zerdeçal toz şeklinde almanız gerekmektedir. 1 tatlı kaşığı miktarında kullanacak olduğunuz toz zerdeçal için hazır su kullanmanız ya da kireçsiz ve klorsuz su kullanmanız çok önemlidir. Kaynamakta olan bir su bardağından çok az fazla olan suyun içerisine koyacak olduğunuz zerdeçal 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Sonrasında ocağın altını kapatarak demlenmesi gerekiyor. Ilık olması halinde içerisine organik bal ilave ederek karıştırılması sonucunda içilmelidir. Bu zerdeçal çayını günde iki defa içmeniz sindirim sistemi organlarında olan yaralara çok iyi gelecektir. Bazı ülser hastalarının zerdeçal çayını içmeleri sonucunda yan etkiler meydana gelebilir.

Safra kesesi problemleri olanlar, hamileler ve yüksek kan basıncına sahip olan kişilerin kullanımı sakıncalı olabilir. Bu nedenle de doktorlarından izin alarak tüketmeleri gerekmektedir.

Ülser İçin Sarı Kantaron Çayı

 • 1 yemek kaşığı sarı kantaron;
 • 250 gram hazır su.

Sindirim sisteminde meydana gelen ve yaraların oluşmasına bakteri neden olması durumunda kişilerin doğal bir antibiyotik etkisi olan sarı kantaron çayını tüketmeleri önerilmektedir. Sarı kantaron bitkisinin kurutulmuş olanını aktarlardan satın alarak hazır su ile yapacak olduğunuz çayı düzenli olarak içmeniz durumunda ülser tedavisinde son derece etkili olacaktır. Bir su bardağından çok az daha fazla suyun içerisine konulan 1 yemek kaşığı miktarında ki sarı kantaron bitkisinin en az 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Bu bitkinin kaynatılması ile birlikte ocağın altı kapatılmasının ardından hemen süzme işlemi yapılmamalıdır.

Bir miktar beklenmeli ve ağzı yakmayacak kadar ılık olması durumunda her gün düzenli olarak 2 defa aç karnına içilmesi gerekmektedir. Toplam 14 gün boyunca bu kürü sindirim sisteminde yaraları olan kişilerin tüketmesi önerilmektedir.

Ülser İçin Ihlamur Çayı

 • 1 yemek kaşığı ıhlamur;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı su.

Ülser hastalarının tedavisinde iyi olan ve iyileşmeyi sağlayacak bitkilerden bir tanesi de ıhlamur çayı olmaktadır. Bitki çayları arasında ıhlamur özel olarak ülser hastalarına tavsiye edilmektedir. Oluşan yaralar sonucunda ortaya çıkan semptomların iyileşmesinde oldukça etkili olmaktadır. Özellikle de sürekli olarak siyah çay ya da kafein tarzında içecekler tüketen kişilerin düzenli olarak içmeleri tavsiye edilmektedir. Ihlamur anti inflamatuar özelliği sayesinde ülser hastaların iltihaplanarak yaraların tetiklenmesi ve belirtilerin ortaya çıkmasını önleyecek şifalı bir bitki olmaktadır.

Aktarlardan satın alacak olduğunuz ıhlamur kurusu için 1 su bardağı suyun içerisine atılması halinde 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Çok sıcak olacağı için hemen içilmemelidir. Ülser hastalarının tetiklenmesine neden olan durumlardan bir tanesi de kişilerin çok sıcak ya da çok soğuk içecekler tüketmesidir. Her zaman için ılık çaylar içmeniz önerilmektedir. Bu nedenle de ülser hastalığına sahip olan kişilerin sabah ve akşam ılık bir şekilde ıhlamur çayını içmeleri gerekiyor. Ilık olduğu zaman süzülecek ve içerisine 1 çay kaşığı miktarında organik olan süzme bal ilave edilerek içilmelidir.

Ülser İçin Bitki Çayları

 • 1 yemek kaşığı rezene;
 • 1 tatlı kaşığı keten tohumu;
 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü;
 • 1 tatlı kaşığı civanperçemi;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 300 gram su.

Ülser tanısı konulmuş kişilerin herhangi bir yandaş hastalığı olmaması durumunda aktarlardan yukarıda yazmış olduğumuz bütün şifalı bitkileri satın alması gerekmektedir. Ülsere iyi gelen ve semptomların hızla iyileşmesini sağlayacaktır. Ayrıca doktor tarafından uygulanacak diğer tedavi yollarının daha hızla etki etmesine ve iyi gelecek olan bu tarif 21 gün boyunca ülser hastaları tarafından kullanılmalıdır. Her sabah aç karnına içilmesi gerekmektedir.

300 gram suyun içerisine bal dışında bütün ülsere iyi gelen bitkilerin konularak 10 dakika boyunca kaynatılması ve sonrasında ocağın altı kapatılması ile birlikte demlenmeye bırakılması gerekmektedir. 5 dakika boyunca demlenmesi ve ayrıca ılık olması beklenecek sonrasında süzme işlemi gerçekleştikten sonrasında 1 çay kaşığı bal ilave edilmelidir.

Yüksek tansiyona sahip olan hastaların ve hamile bayanların bu kürü yaparken meyan kökünü kullanmadan iyi gelen bitki çayını yapmaları önerilmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle