Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Mide üşütmesi soğuk algınlığından dolayı olarak ortaya çıkmaz. Bu sorun çoğu zaman bakteri ve virüslerin ortaya çıkmasından kaynaklı oluşmaktadır.

Mide Üşütmesi Sonrası İshal

Kış aylarında en çok yaşanan sorunlardan bir tanesi mide üşütmesi sorunudur.  Mide üşütmesi yaşayan kişilerin sorunları midenin soğuğa maruz kalmaktan ve soğuk şeylerin tüketilmesinden oluşmaz. Gasroenterit olarak adlandırılan bu sorun bakteri, virüs yahut parazitlerinde çoğalmasından kaynaklı olarak oluşur.  Bu durum mideden daha fazla bağırsaklarda sorunlara yol açar. Midedeki üşütme belirtileri düşünülden daha fazla belirtinin ortaya çıkmasına neden olur. Midede başlayan üşütme sorunu halsizlik ve ishal ile birlikte kendini göstermeye başlar. Hatta bazı kişilerde yatak istirahatına bile yol açabilir.

Belirtileri

  • Ateş
  • İshal
  • Ağız kokusu
  • Midede kramp
  • Halsizlik
  • Ağrılar
  • Kusma
  • Midede bulantılar

Mide üşütmesi sorunun sıklıkla ilk belirtisi ishal olarak ortaya çıkar. Hatta zaman zaman ateş olaraktan kendini gösterir.

Nedenleri

Midede oluşan üşütmenin nedenleri arasında öncelikli olarak bakteri ile virüs yer alır. Bu soruna sebep olan rota virüsü ve norovirüsüdür. Bakterilerden ise sık şekilde salmonella ve coli bu soruna neden olur. Midede oluşan üşütmeler bulaşıcı hastalıkların meydana gelmesinden kaynaklıda ortaya çıkar.  Bulaşıcı hastalıklar insanların bağışıklıklarının düşmesine neden olur. Bundan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Yaşlı kişilerin ve bebeklerin vücutları oldukça hassas olduğundan dolayı bu sorun daha yaygın şekilde gözlemlenir. Mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmekte olduğu yiyecekler midede bulunan virüslerin daha fazla düzeyde çoğalmasına sebep olabilir. Özellikle süt tarzındaki ürünlerin tüketilmesi de midedeki sorunların çoğalmasına sebep olur.

Neler İyi Gelir?

Sarımsak

Antiviral, anti bakteriyel özelliklerinden dolayı doğal antibiyotiktir. Bu özelliklerinden kaynaklı olarak bakterilerin yok olması konusunda fayda sağlar.

Bal

Balın düzenli şekilde tüketilmesi doğal bir antibiyotik özelliği taşır. Özellikle üşütmeden kaynaklı olarak oluşan ağrıların ortadan kaldırılmasını sağlar. Hatta bir yemek kaşığı balın içine birkaç damla limon sıkılarak tüketilmesi faydalıdır.

Zencefil

Antiviral ve anti-bakteriyel özellikleri olan zencefil özellikle midede bakteri ve virüslerden kaynaklı olarak oluşan üşütmelerin düzelmesi adına kullanılması adına faydalıdır. Ayrıca soğuk algınlığı tarzındaki sorunlarında ortadan kaldırılması adına kullanılır.

Kırmızı Soğan

Soğan özellikle bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi konusunda fayda sağlar. Doğal antibiyotik özellikleri taşıyan soğan mide üşütmesine sebep olan belli başlı virüslerin ortadan kaldırılması adına gereklidir. Özellikle ishal olan kişilerde düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Yoğurt

Kişilerin evlerinde hijyen koşullarında yaptığı yoğurt genel vücut sağlığının korunması adına gereklidir. Midede üşütme sorunu olan kişiler ağrı sorunları ile de baş başa kalağı için yoğurdu düzenli bir şekilde tüketmelidir. Özellikle ağrı sorunları için oda Sıçaklığında olan yoğurt tüketimi yapılması gerekir. Yoğurt mide üşütmesine sebep olan virüsleri yok etme konusunda fayda sağlarken kişiye de enerji sağlar.

Nane ile Limon

1 su bardağı içme suyunun içine 2 çay kaşığı kuru nane ve 1 tane limon kabukları ile birlikte atılmalıdır. Ardından ocak üzerine alınan bu karışım 5 dakika kadar kaynatılır. Süzülen bu içecek gün içinde 4 defa içilmesi gerekir. Özellikle doğal olarak tedavi altına alınması gerekir.

Toz Karabiber

Özellikle sindirim sorunları ve soğuk algınlığı sorunlarının tedavisinde çok etkili olan bir faydası bulunur. Mide üşütmesi için kullanmak isteyen kişilerin 1 bardak suyun içersine 1 çay kaşığı kadar toz karabiber atılır. Ocağa alınan toz biber 10 dakika kadar kaynatılır ve süzülerek içilir.

Nelere Dikkat Edilir?

Güç Toplamak

Midede oluşan üşütme sorunu bağışıklık sisteminden kaynaklı ortaya çıkar. Bunun içinde insan vücudunun güç toplaması gerekir. Özellikle yatak istirahatı ve dinlenme yapılması çok önemli bir detaydır.

Sıvı Tüketimleri

Midelerdeki üşütmelerin rahatsızlıkları belli başlı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Ateş, kusma ve ishal tarzında sorunlara neden olacağından dolayı insan vücudu susuz kalır. Bundan dolayı da sıvı tüketiminin oldukça fazla olması gerekir. Özellikle ishale sebep olan sorunlardan kurtulmak isteyen kişiler su alımına dikkat etmelidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle