Mide Şişkinliğine İyi Gelen Bitki Çayları ve Kullanımı

Sindirim sisteminde oluşan gaz, hazımsızlık ve şişkinlik olması durumunda rahatsızlığın hızla iyileşmesi için mideye iyi gelecek olan bitkisel çay tarifleri ve kullanımı.

Mide Şişkinliğine İyi Gelen Bitki Çayları

 • 1 tatlı kaşığı dereotu tohumu;
 • 1 tatlı kaşığı kekik;
 • 250 gram kaynar su.

Kişilerde şişkinlik oluşması tek başına bir hastalık sonucunda ortaya çıkmayacaktır. Bu kişilerin çok ağır yemekler yemesi sonucunda ya da kronik olarak sindirim sisteminde meydana gelen metabolizma bir süreçten kaynaklı olarak meydana çıkacaktır. Kişilerin şişkinlik yaşaması durumunda ortaya çıkan semptomlar arasında gaz oluşumu, halsizlik gibi belirtilerin de ortaya çıkması söz konusu olacaktır. Bunun yok olması ve şişkinliğin yok olması için uygulayacağınız bitkisel çaylardan bir tanesi de yukarıda vermiş olduğumuz bitkisel çayı yapmak için malzemeleri aktarlardan satın almanız gerekmektedir. Bu bitkisel çayı yapabilmek için kullanacak olduğunuz suyun ise klorsuz olması, kireçsiz olması ve mümkünse hazır suyun olması sindirim sistemine daha iyi gelmektedir.

Dereotu tohumu ve kekik bitkisinden elde edecek olduğunuz çayın sindirim sistemine çok iyi geldiği ve hazmı da kolaylaştırması ile bilinmektedir. Bu nedenle de 250 gram hazır suyun içerisine dere otu tohumu ve kekik bitkisinden 1 tatlı kaşığı eklenerek kaynar suyun en az 10 dakika boyunca kaynatılması sonucunda ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi gerekmektedir.

Suyun her zaman için ağzı yakmayacak kadar ılık olması gerekmektedir. Süzme işlemi sonrasında tatlandırıcı katmadan içilmesi gerekmektedir.

Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı zencefil;
 • 2 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Zencefil şifalı bir bitki olması nedeniyle içerisinde ki maddeler sayesinde sindirim sisteminde olan sorunların yok olmasında etkili olmaktadır. Sık sık şişkinlik ve gaz problemi yaşamakta olan kişilerde etkili olan, insanların şişkinlik sonucunda yaşadığı sorunların yok olmasında etkili olacaktır. Zencefil yüksek tansiyon hastalarının kullanması ve gebe kadınların kullanması önerilmemektedir. Bunun dışında şişkinlik oluşması gibi durumlarda yapacağınız zencefil çayı ile birlikte şişkinliğin yok olmasını sağlayacaksınız.

Bir su bardağından daha fazla olan kaynamakta olan suyun içerisine toz zencefilden 1 tatlı kaşığı miktarında atarak 5 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Ağzı kapalı bir şekilde kaynatılmaya bırakılmalı ve sonrasında demlenmesi için 10 dakika geçmesi gerekmektedir. Süzme işlemi gerçekleştirilmesi sonrasında içerisine 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limonun suyu sıkılmalıdır.

Sonrasında ise içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilmesinin ardından karıştırılmalı ve ağzı yakmayacak şekilde ılık olunca içilmelidir.

Papatya Çayı

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatya;
 • 300 gram su.

Dinlendirici ve sakinleştirici etkisi olan papatya çayının sindirim sistemine de faydalı olması ile bilinmektedir. Kurutulmuş papatyalardan yapacak olduğunuz çayın, özellikle de yemeklerden sonra meydana gelen şişkinlik ve hazmetme sorunu olan kişilerin rahatla içecek oldukları papatya çayı sayesinde hızla şişkinliğin yok olmasında etkili olacaktır. Papatya çayı yaparken her zaman küçük olan kır papatyalarını tercih ederek kullanmanız gerekmektedir. Sindirim sisteminde etkili olması için kır papatyası daha faydalı olmaktadır.

300 gram hazır suyun içerisine atacak olduğunuz 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatyanın 10 dakika boyunca kaynatılmasının ardından ocağın altı kapatılmalı ve 5 dakika boyunca demlenmesinin ardından papatya çayının süzülerek içilmesi gerekmektedir. Bu kürü her şişkinlik olması durumunda içmeniz sonucunda gaz sorununun da ortadan kalmasında etkili olacaktır.

Tarçın Çayı

 • 1 tane çubuk tarçın;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 200 gram su.

Tarçın doğal olan şifalı bitkiler arasında olduğu için sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunların hızlıca iyileşmesinde etkili olacaktır. Bitkisel çaylar arasında mide şişkinliği olması sonucunda gaz ve hazımsızlığın olması ile birlikte semptomların hafiflemesinde etkili olması için çubuk tarçın kullanmalısınız. Hazır suyun içerisine çubuk tarçın atılarak 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Hemen suyun içerisinden tarçın çıkartılmamalı ve suyun insan ağzını yakmayacak kadar ılık olması durumunda tarçın suyun içerisinden çıkartılarak içerisine bir çay kaşığı organik balın ilave edilerek karıştırılması gerekmektedir. Daha sonrasında bu tarçın çayı her şişkinlik ve gaz olması sonucunda içilmelidir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle