Vertigo Mide Bulantısı İlişkisi Nedir, Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Vertigo sorunu en fazla baş dönmesi belirtisi ile kendini belli eder. Bunun dışında mide bulantısı ile kendini gösteren soruna doğal tedaviler iyi gelir.

Vertigo ve Mide Bulantısı

Vertigo nesnelerin dönmesi hissiyatı veren bir sağlık sorunudur. Bu sorundan kaynaklı olarak baş dönmesi ve mide bulantısı en yaygın olan belirti olarak karşımıza çıkar. Vertigo sorununda kaynaklı oluşan mide bulantısı insan vücudunun bir nevi savunma mekanizmasının reaksiyonunun farklı şeklidir. Uzman hekimler beyin bölgesinde bir hastalık bulunuyorsa, sinir sistemi ve iç kulakta sorunlar varsa vertigonun meydana gelebileceğini söylemektedirler. Vertigo sorunu bunların yanında yorgunluk, stres, vücutta glikoz eksikliği, kas ya da görsel sistemde bozukluklardan kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Vertigo kişinin etrafında bulunan cisimlerin hareket halinde olduğu ve dünyanın dönme hissiyatının oluşmasına neden olur. Vertigolu hastalar için bu sorun çevresindeki her şeyin dönmesini ifade eder. Kişide dönem sorunu değil sadece sersemlik varsa kesinlikle vertigo ile karıştırılmamalıdır. Vertigo mide bulantısı yapan bir sorun olduğundan dolayı insanların yatağa düşürür ve gözlerini açmasına bile izin vermez. Çünkü gözler açıldığında mide bulantısı ve baştaki dönme çoğalmaya başlar. İnsanlar bu durumda sarhoş olmuş gibi hissedebilir ve bayılacakmış hissisi yatı meydana gelir. vertigonun meydana getirdiği tüm semptomlar insanların çaresizliğe düşmesini, korkuya kapılmasını, sterse ve depresyona neden olabilmektedir. Bundan dolayı hemen uzman hekime başvurulması gerekmektedir.

Tedavisi

Vertigo ve meydana getirdiği mide bulantısından kurtulmak adına hemen uzman hekime danışmak gerekir. Uzmanlar öncelikli olarak sorunun teşhisi konulmalıdır. Ardından konu ile alakalı olarak tedaviyle alakalı planlama yapılır. Tedavi sürecine ilişkin faydalı ilaçlar ve diğer terapiler uzman tarafından kişiye özel olarak hazırlanır. Sorunun ana sebebinin belirlenmesinden hemen sonra etiyotropik ve semptomatik tedaviler uygulanır. Bazı durumlarda da kişiye özgü tedavilerin uygulanması uzman tarafından belirlenir. Vertigonun düzenli şekilde kontrol altına alınması adına farklı uygulamalara başvurulur. Egzersizler ve ilaçlar ile yapılacak tedavilerin uygulanması sonucunda kontrol altına alınabilir. Tedavinin gerçek ama sorunun işaret etmekte olduğu hastalığın düzene sokulmasıdır. Ayrıca uzman hekimler bu sorun ile alakalı belli başlı testler yapar. Bu testler sorunun oluşmasının altta yatan nedeninin açıklanması adına yapılır. Bu nedene bağlı olaraktan tedavi planı hazırlanır. Tedavi kapsamında uygulanacaklar arasında;

 • Tetiklemeye sebep olacak her türlü sorunun tamamen ortadan kaldırılması gerekir.
 • Tetiklemeye neden olabilecek olan stres, tuz, kafein, sigara ve alkol tarzındaki kullanımların ortadan kaldırılması gerekir.

Tedavileri arasında;

 • İlaç tedavisi
 • Akapuntur
 • Vakum tedavileri
 • Fizyoterapi
 • Cerrahi uygulama
 • Manüel terapi uygulaması

Vertigo Nasıl Geçer?

Elma Sirkesi

Başta oluşan dönmenin ana sebebi kan basıncının yahut kan şekerinin dengesiz olması ile alakalıdır. Elma sirkesinin içinde var olan oldukça doğal enzimler, sitrik asit, mineraller birçok soruna çare bulunması adına fayda sağlar. Gün içinde 2 kez elma sirkesi ile balın karışımın içilmesi gerekir.

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesinin içine 1 yemek kaşığı bal eklenir.
 • İyice karıştırılmasından sonra içilir.

Zencefil

Zencefil özellikle baş dönmesi sorunun ortadan kaldırılması adına fayda sağlayan doğal bir baharattır. Kullanım için;

 • 3 su bardağı kaynatılmış suyun içine 1 parça taze zencefil atılır.
 • 5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra günde 3 defa içilmesi yeterli olur.

Papatya

Mideyi ve baş dönmesini yatıştırmak adına kullanılır. Ayrıca başta oluşan ağrılarında ortadan kalkmasını sağlar.

 • 1 su bardağı kaynatılmış sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar papatya kurusu eklenir.
 • 10 dakika bekletildikten sonra süzülür ve içilir.

Stresin azaltılmasına da olanak sağlayan bu içecek baş dönmesi sorunu konusunda çok faydalıdır.

Alman Papatyası

Birden çok rahatsızlığa fayda sağlayan şifalı ve doğal bitki, içerisinde bulunan partenolit tarzındaki bileşenler bulunması vertigonun etkilerinin giderilmesi adına fayda sağlayacaktır. Alman papatyası çay şeklinde içilmelidir. Bunun için;

 • 1 tatlı kaşığı Alman papatyası
 • 1,5 su bardağı kaynar su

Kaynar suyun içine atılan kuru papatya 10 dakika ağzı kapalı şekilde bekletilir. Ardından süzülen içek sabah ve akşam içilmelidir.

Ginkgo Biloba

Anti inflamatuar ve antioksidan tarzında etkileri olan bitki vertigonun semptomlarının azalmasını sağlar. Ginkgo biloba bitkisinin çayının içilmesi kulakta bulunan basıncı dengeler. Baş dönmesinin ortaya çıkardığı etkileri de azaltır. Emziren annelerin ve hamile olan kadınların içmesi kesinlikle önerilmez.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle