Mide Üşütmesine İyi Gelen Önlemler Nelerdir?

Deri yüzeyindeki kas ve sinirlerin gevşemesini sağlayan sıcak su torbası, bu özellikleri ile mide üşütmesi sebebiyle ortaya çıkan ağrıların ortadan kaldırılmasına büyük katkı sağlar.

Mide Üşütmesi Nedir?

Toplum arasında üşütme durumu her ne kadar grip ya da nezleye sebep oluyormuş gibi kabul edilse de, vücut sistemleri içerisinde faaliyet gösteren organların her birinin üşütme tehlikesi vardır. Mide üşütmesi de, vücut sistemleri için tehlike arz eden bir problemdir ve üşütme durumu içerisinde hayli sık karşılaşılır.

Mide üşütmesinin tüm yönleriyle anlaşılabilmesi adına ilk olarak vücudun sıcaklık düzenleyici mekanizmasından kısaca bahsetmek gerekir. Yaratılışı gereği vücut doku ve organlarının sıcaklığı 36.5 °C altına düşmez. Burada donma durumunun istisnai bir durum olduğunu belirtmek gerekir. Dolayısıyla normal şartlardan insan organlarının halk arasında sanılan şekliyle üşümesi gibi bir durum söz konusu değildir. 

Aslına bakıldığında; soğuk hava, bakteri ve virüslerin üreme hızını düşürmesi ve yaşam süresini azaltması neticesinde bakteri ve virüs faaliyetlerini büyük oranda sekteye uğratır. Bu duruma karşın hastalıkların genellikle kış ve sonbahar aylarında ortaya çıkmasının sebebi hava sıcaklıkları değil, insanların sıcaklıkları bahane ederek birçok hijyen kuralını askıya almasıdır.

Özellikle bebek, çocuk ve hamilelerde sık görülen mide üşütmesi, tıp literatüründe gastroenterit olarak adlandırılır ve çoğunlukla virüslerin etkisinde gelişerek bireyin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etki yapar.

Soğuk içecek ya da yiyecek tüketen veya soğuğa maruz kalan insanlar, mide üşütmesi nedenleri içerisinde bu davranışlara yer verir. Fakat uzmanlar bu durumun tam aksini söyler. Mide üşütmesinde temel nokta; vücut sistemlerinin bütünüyle zafiyet göstermesi neticesinde bakteri ve virüslerin faal hale gelmesidir. Mide üşütmesinin mideden ziyade bağırsak sistemlerinde daha büyük problemlere sebep olduğunun altını kalın çizgilerle çizmek gerekir.

Mide Üşütmesinde Sıcak Su Torbası

“Mide üşütmesine ne iyi gelir ?” sorusunun yanıtı noktasında birçok farklı kriter mevcut olduğunu belirtmek gerekir. Bireyin yaşam standartlarını yükseltecek ve şikayetlerinin hafifletilmesini azaltacak faaliyetleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Dinlenmek: Vücut organlarını etkileyen tüm problemlerde olduğu gibi mide üşütmesinde de yeteri ölçüde dinlenmek, problemin ortadan kaldırılmasına olumlu yönde etki edecektir.
  • Yeterli Ölçüde Sıvı Alımı: Özellikle ateş, kusma ve ishal şikayetleri vücutta büyük ölçülü sıvı kaybına neden olur. Bu durumun ortadan kaldırılabilmesi adına su ve çorba tercih edilmelidir. 
  • Besin Alışkanlıklarının Düzenlenmesi: Mide üşütmesi ile karşı karşıya kalan bireylerin baharatlı ve yağı yiyeceklerden uzak durması, muz ve elma tarzı ishal önleyici besinlere yönelmesi gerekir.

Mide üşütmesinde hayli kullanılan yöntemlerin başında sıcak su torbası gelir. Bu nedenle sıcak su torbası kullanımına ayrı bir parantez açarak değinmek gerekir. Sıcak su tercihi, vücut hastalıklarının bir çoğunda aktif olarak kullanılır. Bunun nedeni ise; herhangi bir yan etkisinin olmamasının yanında oldukça kolay ve kullanışlı olmasıdır.

Sıcak su torbasının uygulanmasından evvel, bireyin rahat bir zemine sırtüstü uzanması gerekir. Daha sonra önceden kaynatılarak izole edilmiş sıcak su torbası içine konulan su, ağrının hissedildiği bölgeye uygulanarak rahatlamanın hissedilmesi beklenir.

Uzmanların bu noktada tavsiyesi; sıcak kompresin ağrı bölgesinde 15 dakika uygulanması, bir süre dinlendirilmesi ve tekrar 15 dakika daha uygulanması şeklindedir. Kaç kez uygulanması gerektiği noktasında kesin bir ifade olmamakla birlikte; bireyin ağrılarında hissedilir derecede azalma meydana getirene kadar sıcak su torbası uygulaması yapılabileceği yaygın bir görüştür. Uygulamada ortaya çıkması muhtemel problemlerin önlenmesi adına konuyla ilgili oluşan soru işaretleri noktasında uzman hekimlere başvurmak faydalı olacaktır.

 Sıcak su uygulamasının temelinde yatan nokta; ısının deri yüzeyindeki kan akışını arttırmasıdır. Özellikle gerilen kas yapılarının çözülmesi ve ağrıya sebep olan sinirlerin gevşemesi, ağrıyı büyük ölçüde azaltır. Sıcak su torbası uygulamasının yanında sıcak bir duş da mide üşütmesinin etkilerinin hafifletilmesinde faydalı olabilir.

Elbette problemin tedavisinde yalnızca bir noktaya bağlı kalmak doğru değildir. Yeteri ölçüde dinlenen, sıvı alımını ihmal etmeyen ve beslenme alışkanlıklarını düzenleyen bireylerin yapacağı sıcak su torbası uygulaması çok daha faydalı olacak ve ağrıların büyük bir kısmı üzerinde tesir gösterecektir. 

Sıcak su torbasında dikkat edilmesi gereken nokta; torbanın hijyen kurallarına uygun olmasıdır. Bu nedenle önerilen; her bireyin kendine özgü bir torbaya sahip olması ve bunu paylaşmamasıdır. Yeni bir torba almak imkanlar dahilinde değil ise, var olan torbanın tam anlamıyla izole edilmesi gerekir.

“Torbanın dış yüzeyi ile temas içerisindeyiz, bu nedenle hijyenin ne önemi var.” bakış açısının oldukça yanlış olduğunu ifade etmek gerekir. Önceden kullanılmış olan sıcak su torbalarının yüzeylerinde olan virüs ve bakteriler, hastalığın daha da kötüleşmesine sebep olabilir. 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle