Ülser Belirtileri, Nedenleri, Zararları ve Tedavi Yöntemleri

Ülser sindirim organlarında doku kaybı ile oluşmaktadır. Ağrı ve kusma belirtileri ortaya çıkıp tedavisinin yapılmaması durumunda kansere çevirecektir.

Ülser

Ülser

Sindirmekle görevli olan yemek borusu, mide ve duedonum yani onikiparmak bağırsağında bulunan mukozanın tahriş olması sonucunda dokularda yara meydana gelmesi sonucunda ülser oluşmaktadır. Ülser tedavisi uzun sürmekte olan ve kişilerin beslenmesine dikkat etmemesi, stresli bir hayat yaşaması gibi durumlarda tekrardan oluşabilecek bir hastalıktır. Her yaşta görülebilen kronik ya da akut olarak gelişecek bir rahatsızlık olsa da daha çoğunlukla 50 yaş üzerinde insanlarda görülme nedeni zamanla sindirim organlarını korumakta olan mukozanın zayıflaması ile birlikte mide asit ya da sindirim enzimlerinin dokulara tahriş vermesi ile birlikte gelişecektir.

Ülserin değişik türleri bulunmaktadır. Midenin antrumda meydana gelen yaraların daha çoğunlukla antral ülser olarak isimlendirilmektedir. Stres sonucunda oluşacağı gibi kişilerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmemesi sonucunda da görülmektedir. Daha çoğunlukla 20 yaş üzerinde olan kişilerde görülmesi ile bilinmektedir.

Midenin pilerus bölgesinde de yaraların gelişmesi görülmektedir. Beslenme alışkanlığı düzensiz ve yetersiz olan kişilerde ve yeterli miktarda vitamin alamamış olan kişilerde görülmektedir. Buna prepilorik ülser ismi verilmektedir. Çoğunlukla prepilorik ülser stres ile de kişilerin yaşamakta olduğu ülser türü olmaktadır.

Ülser Belirtileri

Sindirim sisteminde meydana gelen yaralar sonucunda doku kaybı yaşanacaktır. Bu sorun kişilerin yaşamını derinden etkileyecek ciddi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Kişilerde oluşan belirtilerin ilk olarak karnın üst bölgesinde ve göğse doğru yayılmakta olan ağrılar olmaktadır. Bu ağrı çok şiddetli ve ani bir şekilde başlayıp en az 20 dakika boyunca kişilerin kemirme ya da bıçak batması gibi bir his yaşamalarına neden olacaktır. Günün herhangi bir saatinde ortaya çıkacağı gibi kişilerde gece yarısı uyku esnasında olup, uykularından uyanmalarına da neden olacak kadar şiddetlidir.

 • Bel ağrısı;
 • Geğirti;
 • Gaz;
 • Sindirim problemleri;
 • Halsizlik;
 • Ağız kokusu;
 • İştahsızlık;
 • Sürekli acıkmak;
 • Mide bulantısı;
 • Şişkinlik.

Ülser oluşması ile birlikte ortaya çıkan belirtilerin arasında olan kusma sonrasında kişilerde hızla rahatlama hissi meydana gelecektir. Ayrıca kişilerde ortaya çıkan ağrının sıklıkla yemek yedikten sonra ortaya çıkması ile de bilinmektedir.

Ülser Nedenleri

Sindirim organlarında yara oluşmasının nedenleri arasında en çok helikobakter pilori isimli bir mikrop neden olmaktadır. Bu bakteri insanlara yediği gıdalar sonucunda bulaşmaktadır. Sindirim sisteminin salgılamakta olduğu asit ile birlikte çoğalarak mukozaya zarar vermesi ile birlikte ülser meydana gelecektir. Bunun dışında şu nedenlerde ortaya çıkar:

 • Sigara;
 • Uykusuzluk;
 • Dengesiz beslenme;
 • Midenin aç kalması;
 • Stres;
 • Gıdaları çok çiğnememek;
 • Aşırı tuzlu ve baharatlı yiyecekler;
 • Genetik faktörler;
 • Yorgunluk.

Ülser oluşması ile birlikte kişilerin dikkatli beslenerek iyileşmek için doktorları tarafından uygulanacak ilaçları düzenli olarak kullanmaları şarttır.

Bu hastalığın ilerlemesi ile birlikte kanser oluşması gibi durumlar meydana gelecek ve kişilerin hayatı içerisinde ciddi komplikasyonların olmasına neden olacaktır.

Ülser Zayıflama

Ülser hastalarının sindirim sistemlerinde oluşan doku kaybı ve yaraların meydana gelmesi ile birlikte hastaların hızla kilo verdikleri görülmektedir. Sindirime bağlı olan dokularda yara olması ile birlikte iştahsızlık başlayacak ve bunun sonucunda da kişilerde sıklıkla hızlı kilo kaybının olmasına neden olacak durum meydana gelebilir.

Kronik olarak ülser sorunu yaşamakta olan kişilerde sıklıkla yaşanacak kilo kaybının nedenlerinden bir tanesi de hastaların sürekli olarak kusmalarıdır. Özellikle de yemek yedikten sonra ortaya çıkacak olan kusma sonrasında rahatlama ile birlikte kişilerde oluşan yemek sonrasında ağrı sebebi ile kişiler çok fazla yemek yiyemez. Bu durumda da ciddi kilo kaybının olmasına neden olur.

Ülser Zararları

Ülser oluşması ile birlikte ciddi zararlar ortaya çıkacaktır. Bu zararların başında mide dokusunda oluşan yaraların şayet kan damarı üzerinde oluşması ile birlikte daha çoğunlukta kanama meydana gelebilir. Bu kanama müdahale edilerek durdurulmadığı zaman kişinin şoka girmesi ve hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir.

Ülserin zararları arasında sıklıkla kişilerde bağırsak ve mide arasında tıkanma meydana gelebilir. Bu durum kişilerin hazımsızlık ve sindirim sorunlarının oluşmasına neden olur.

Yaralar tedavi edilmemesi ile birlikte kişilerde ortaya çıkacak olan sorunların başında kanser gelmektedir. Sindirim organlarında oluşan doku kaybı ile birlikte yaraların ilerlemesi ile birlikte kanserin oluşması hastaların hayatını tehdit edecek bir durumdur. Tedavisi daha da zor olmaktadır.

Ülser Tedavisi

Tanının konulması ile birlikte hastalarda tedavisi her zaman için doktor tarafından söylendiği gibi yapılmalıdır. Hastalığın nedenleri arasında helikobakter pilori virüs nedeni ile oluşması durumunda bunun için doktor tarafından antibiyotik ilaçlara başlanmalıdır. Ayrıca hastanın ülser tedavisinde H2 reseptör blokerleri ve proton pompa inhibitörleri ilaçları da reçete edilecektir.

Ülser Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Hastalığın tanısının konulması ile birlikte hastanın ülser perhizi yapmalıdır. Kesin tedavisinin yapılabilmesi için ülser sebepleri ortadan kaldırılmalıdır. Özellikle de kesin tedavisinde kronik ülser hastalarının stres gibi bir durum yaşamamaları gerekmektedir. Sigara ve alkol oldukça zararlı olacağı gibi kafein tüketiminden de kaçınması gerekmektedir. Hastalığın kesin tedavisi çok uzun sürecek olmasından stres gibi bir durum içerisinde kalmaları sonucunda daha da uzun sürecektir. Çok az yemeli ve sık olarak yemeklerini tüketmelidir. Asit miktarı yüksek olan yiyecek ve içecekleri asla kullanmamalıdır. Hastalığın tedavisinde en etkili yol beslenmesinde değişiklik yapması olacaktır.

Ülser Bitkisel Tedavisi

 • 2 tane kudret narı;
 • 1 litre zeytinyağı.

Hastalığın tedavisinde etkili olan bitkisel yollardan bir tanesi de kudret narı olmaktadır. 2 tane kudret narının içi çıkartılarak cam bir kavanozun içerisine konulmalı ve üzerine 1 litre miktarında saf zeytinyağı dökülmesinin ardından güneşte bırakılmalıdır. 15 gün boyunca güneş ışığının altında kalmasının sonucunda kudret narı güneşten alınarak her sabah aç karnına günde 2 yemek kaşığı içilmesi kesin tedavisinde etkili yollardan bir tanesi olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle