Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi ve Komplikasyonlar

Tüp mide ameliyatı geçirerek hastaların sağlıklı kilo vermesi sırasında gelişecek bir takım sorunlar olduğu gibi iyileşme süresinde dikkat etmesi gerekenlerde bulunmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Tüp Mide Ameliyatı 

Mide küçültme ameliyatı geçiren bir hastanın bu ameliyatı sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için ve yandaş hastalıklarının son bulması amacıyla yaşamaktadır. Hastaların mide ameliyatı sonrasında hızla kilo verirlerken diğer yandan da hastaların bağışıklık sisteminde zayıflama olacağı gibi aynı zamanda da vücudunda yeterli mineral ve vitamin beslenme nedeniyle gerçekleşmeyecek olduğundan bazı değişiklikler oluşması görülmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Protein Tozu Alınmalı Mıdır?

Ameliyat geçirmiş bir hastanın yemek kısıtlayıcısı olacağı için yapacak diyeti içerisinde protein alması gerekmektedir. Hastaların hızlı bir şekilde kilo vermeleri sadece yağlarından kilo verilmeyecektir. Aynı zamanda da kaslarından da kilo verecektir. Protein takviyesi alabilmesi ile birlikte kasların korunması sağlanmış olacaktır. Ameliyat sonrasında protein tozunun faydaları şunlardır:

  • Yaraların hızlı iyileşmesi;
  • Hormonların dengelenmesi;
  • Kasları koruması;
  • Sindirimin yavaşlaması;
  • Açlığı kontrol etmek.

Obezite ameliyatı geçirmiş olan bir kişilerin protein miktarı aldıkları zaman gıdalardan yeterli miktarda protein almaları imkansız olacaktır. Bu nedenle de hastaların kaslarını koruyabilmesi için yapacak olduğu diyetler arasında protein tozları ya da sıvı proteinler olmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yüzme?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında fazla kilolarınızın büyük bir kısmını vermiş olacaktır. Fakat kilo kaybının tek başına yeterli miktarda olmayacaktır. Bu nedenle de beslenmesine dikkat ederken aynı zamanda da spor yapması gerekmektedir. Yapılacak egzersizler ile birlikte hastaların her zaman daha hızlı kilo vermeleri mümkün olacaktır. İlk iki ay boyunca hastanın egzersizler yapması gerekmektedir.

Yüzme 2 ay boyunca yapılması yasak olan bir spor olmaktadır. Diğer ağır olan mekik gibi egzersiz hareketlerinden ise daha uzun süre yapmamanız gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki?

Ameliyatı yaşamış olan bir hastanın sağlık durumunda düzelme olacağı gibi aynı zaman da cinsel hayatları içerisinde ve fiziksel olarak hayatlarında da performanslarında gelişmeler olacaktır. Hem bayanlarda hem erkeklerde cinsel isteklerinde kilo vermelerine bağlı olarak artan hormonları sayesinde istek oluşmaktadır. Cinsellik sırasında obez bir hastanın nefes problemleri olacağı gibi sertleşme sorunları da olacaktır. Kilo kaybı ile birlikte bunların hızla yok olacağı da bildirilmektedir. Hastaların cinsel ilişkiye girebilmeleri için 2 hafta beklemeleri gerekmektedir.

Hastaların eğer ki ağrıları olduğu zamanlarda cinselliği daha geç dönem içerisinde yaşamaları gerekmektedir. Cinsellik ile ilgili olan bilgiyi doktorlarından net olarak alabilirler.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Püre Dönemi?

Hastaların ameliyat sonrasında 15. güne kadar berrak gıdalar ile beslenmektedir. Bunlar midenin yorulmaması ve yaraların iyileşmesinde çok etkili olacaktır. 15. ile 30 gün boyunca ameliyatlarından sonrasında hastaların püre dönemi olarak adlandırılan 2. döneme girecektir. Beslenmelerinde bütün yaptığı katı yiyecekleri blender ile geçirmesi ve az miktarda su katarakt yemeleri tavsiye edilmektedir. Ameliyatlı ve henüz dikişleri iyileşmemiş olan bir midenin katı gıdaları tam olarak tolere edemeyecek olduğundan midede sıkıntılar olmasına neden olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Gaz?

Laparoskopik ameliyatlarda karın kısmı gaz ile şişirilmektedir. Bu şişirilmekte olan gaz ameliyat sonrasında kişilerin çok etkilenmesinde ve gaz problemi olmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle de ilk 3 hafta boyunca ciddi oranda hastaların gaz olması da görülmektedir. Bu nedenle de hastaların gaz yapmayacak gıdalar ile beslenmesi ve hastaların daha çok protein ve vitamin ağırlıklı olarak beslenmesi önemli olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

Hastaların ilk 2 haftası çok önemli bir dönem olmaktadır. Bu nedenle de hastaların 2 hafta içerisinde ameliyat olanlar çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Dönem içerisinde iyileşme süresinde sıvı gıdalar yenir. Yaraların ve dikişlerin iyileşmesi beslenecektir. Bu sürede sık sık hastalarda kusmalar meydana gelebilir. Hastaların gaz şikayetleri de yoğun olarak görülmektedir. Hastaların protein tozu alımına dikkat etmesi iyileşmesini hızlandıracaktır. Bu nedenle de iyileşmesi 4 ya da 6 hafta gibi bir zaman içerisinde gerçekleşecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Oruç Tutabilir Mi?

Ameliyat olan hastaların ilk 2 yıl boyunca kilo vermeleri mümkün olacaktır. Bu süre içerisinde hastaların ikinci yılını doldurmadan özellikle de yaz dönemine denk gelen oruç döneminde bütün gün aç ve susuz kalmaları sağlıkları açısından olumsuz etkileyecektir. Hastalar oruç tutabilir demek için 2 yılı doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ameliyatından sonra 2 yılın geride kalanlar için oruç tutabilir ve yasaklar bu kişilerde olmayacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Grip?

Ameliyat geçiren hastalarda bağışıklık sistemi zayıflayacak olduğundan ve yeterli miktarda vitamin alamayacağı için hastalar çok hassas bir dönem içerisinde olacaklardır. Bu süre içerisinde hastalarda hızlı kilo kaybı ile birlikte düşen bağışıklık sistemi nedeniyle grip ya da başka soğuk algınlığı yaşamaları mümkün olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hıçkırık?

Gazla karın şiştiği için bir süre gaz oluşumu gibi birlikte geğirme ve hıçkırık olması da söz konusu olacaktır. Sıvı dönem içerisinde daha çok hıçkırık olacağı gibi kişilerin midesini çok doldurduğu zaman hıçkırık yaşamaları da söz konusu olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kabızlık?

Ameliyat olan hastaların tam olarak katı gıdalara geçmediği için ve sindirim sistemine de müdahale edilecek olduğundan hastalarda kabızlık şikayeti görülebilir. Çok sık tekrar edilmesi halinde doktora bilgilendirmeleri gerekmektedir. Ayrıca hamilelikte bayanların gebelik nedeniyle de kabızlık yaşayacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Safra Taşı?

Ameliyat geçiren bazı hastalarda safra kesesinde çamur olma ya da safra kesesinde taş olma sorunu olabilir. Ameliyattan sonrasında yapılan batın ultrason görüntüsünde safra taşı olması durumunda ameliyatla alınacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hamilelik?

Tüp mide operasyonu geçiren hastaların başarılı bir şekilde kilo vermeleri 2 yılı bulacaktır. İki yıl boyunca sağlıklı beslenemeyecek ve tam olarak vitamin alamayacağı bilinmektedir. Bu nedenle de bir süre protein tozu ile beslenecektir. Bir kadın gebelik yaşamak istiyorsa 2 yıl boyunca bu isteğini ertelemeli ve 24 ay sonrasında doktoru ile konuşarak tahlillerini yaptırdıktan sonra hamilelik yaşaması gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Mide Bulantısı ve Kusma?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında hastalarda bulantılar ve kusmalar sık sık yaşanmaktadır. Hastaların yemek yerken midesinin bulanması durumunda kusmalar olmaması için dikkat etmelidir. Dokunan besini tekrar yememesi tüp mide ameliyatı olanlar için çok önemlidir. Kusmalar ilk 1 ay içerisinde görülmektedir. Ameliyat olanlar daha sonrasında hamileliklerinde de kusma ve bulantı sorununu gebelikte yaşarlar.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Alkol Kullanımı?

Alkol kalorili bir içecek olmaktadır. Sıvı olduğundan alkol içimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Mide ameliyatı olanlar tekrar kilo almaması için dikkat edilmesi gerekenler arasında alkol bulunmaktadır. Ayda en fazla 1 kadeh mayasız alkol alabilirler. Fakat ilk altı ay boyunca alkol alımı tamamen yasak olduğu da unutulmamalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Vitamin?

Ameliyat olanlarda gıdalardan yeterli miktarda vitaminleri alamayacaklardır. Özellikle şu vitamin ve mineralleri alamayacaklardır:

  • Kalsiyum Sitrat;
  • B12 Vitamini;
  • Çinko;
  • Demir.

Özellikle ameliyat olanlar erken dönemde hamilelik yaşadıkları zaman bebek yeterli miktarda vitamin ve mineral alamayacaktır. Bu nedenle de vitaminlerin çok önemli olduğundan vücut yeterli miktarda vitamin depolayana kadar gebelik önerilmez.

Tüp Mide Ameliyatı Saç Dökülmesi?

Nedeni tam olarak bilinmese de saç dökülmesini mide ameliyatı olanlar yaşamaktadır. Bunun nedeni oluşan çinko eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Saç dökülmesi daha çoğunlukla 3 ile 6 ay arasında başlayacaktır.

Hastalarda 6 ay sonrasında saç dökülmesi kendiliğinden duracaktır. 1 yıl içerisinde de dökülen saçlar kendiliğinden çıkar.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Estetik?

Bir anda hızlı bir şekilde kilo veren hastalarda deri sarkması görülmektedir. Bacaklarında, kollarında ve göbeklerinde bayanların ise meme kısmında sarkmalar olacağından ameliyattan 18 ay sonrasında normal kilolarına indiği zaman estetik operasyon geçirebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Ameliyat laparoskopi yöntemiyle yapılacağından çok küçük kesiklerin izi kalacaktır. Bunlar bir süre sonra iyileşecektir. Çok dikkat edilmemesi durumunda görülmeyecek kadar küçük izlerdir. Ameliyat olanlara dren takılacaktır. Bu dren takıldıktan sonrasında iz kalır. Özellikle dren çıkarıldıktan sonra da dren izi kalacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Askerlik?

Fazla kiloları nedeniyle askere alınmamış olan bir hastanın, kilolarından kurtulması ve normal sağlıklı kilosuna dönerek yandaş hastalığı olmaması durumunda askere gidebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle