Gebeliğin Son Aylarında Mide Bulantısı Nedenleri ve Doğal Çözümleri

Gebeliğin daha çok ilk aylarında ortaya çıkan mide bulantısı ve ishal durumu bazı bayanlarda gebeliğin son aylarında doğum yaklaştığı zamanlarda da görülebilir.

Gebeliğin Son Ayında Mide Bulantısının Nedenleri

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte mide bulantısının yaşanması 6. hafta içerisinde başlamaktadır. Birçok bayanda 4. ayı doldurması ile birlikte mide bulantısı da son bulacaktır. Mide bulantısının 12. hafta itibari ile son bulması sonucunda bazı bayanlarda hamilelikleri içerisinde son aylarda da bebeğin gelişmesi ile birlikte hamilelikte mide bulantıları ve ishal görülmektedir. Hamilelikte bebeğin gelişmesi ile birlikte mide ve sindirim sistemine baskı uygulayacak olduğundan daha çoğunlukla yemekten sonra ortaya çıkar. Özellikle de yağlı yiyecekler yedikten sonra sindirimin bunu hazmı zor olacağı için mide bulantısı ortaya çıkar. 

Hamile olduğu zaman bir bayanın mide bulantısının oluşmasına neden olan birçok durum bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de progesteron isimli hormon olmaktadır. Bu hormonun artması ile birlikte bayanların özellikle de ilk haftalar içerisinde mide bulantısının olmasına neden olur.

 • Sağlıksız beslenme;
 • Aşırı yağlı gıdalar; ,
 • Fazla tuz tüketimi;
 • B6 vitamin eksikliği;
 • Mineral eksikliği;
 • Östrojen hormonundaki artış.

İlk günler içerisinde mide bulantısının yoğun olarak gelişmesinin sebepleri arasında bayanların hormonlarında oluşan artışın çok etkili olması ile bilinmektedir. Bayanların hormonlarında oluşan artış ile birlikte hamilelikte mide bulantıları oluşacaktır. Bir bayanın hamileliği içerisinde düzensiz beslenmesi mide bulantısının olmasında oldukça etkili olmaktadır.

Gebelik esnasında rutin olarak meydana gelecek olan mide bulantılarının nedenleri arasında vitamin eksikliğinin yanı sıra mineral yoksunluğu sonucunda da ortaya çıkacaktır.

Gebeliğin son aylarına yaklaşılması durumunda bir kadının çok kilo alması ile birlikte ortaya çıkacak olan sorunların başında mide bulantısı gelmektedir. Bu bulantının nedenleri arasında gebe kadının çok yağlı yemekler yedikten sonrası ortaya çıkması ile bilinmektedir. Ayrıca tuzlu gıdalar tüketmesi ve daha çok işlenmiş ürünler ve şekerli gıdalar ile beslenmesini yapması sonucunda da mide bulantıları ortaya çıkacaktır. Gebe bir kadının koku alma duygusu da gelişecektir.

Bu nedenle de yediği yemeklerin kokusundan etkilenerek de çok fazla miktarda gebe bir kadının mide bulantısı ortaya çıkar.

Hamileliğin son haftalarında mide bulantısının yoğun olarak ortaya çıkma sebepleri arasında bayanların ilk kez gebe kalması sonucunda ortaya çıkacaktır. Bir bayanın gebeliği sırasında eğer ki ilk kez hamile kaldıysa vücudunun alışmayacak olduğu hormonlar sebebi ile birlikte mide bulantısı ortaya çıkacaktır. Bebeğin büyümesi ile birlikte rahim büyüyecektir. Bununla birlikte bebeğin mide ve diğer sindirim organlarına baskı uygulayacak ve bulantı ortaya çıkabilir. Daha çok yiyeceklerden sonra oluşacağı gibi belli kokuları koklaması da midesinin bulanmasında etkili olacaktır.

Gebeliğin Son Ayında Mide Bulantısını Önlemek

Hamilelikte ortaya çıkacak olan rutin komplikasyonlar arasında oluşan mide bulantısını hafifletmek için sağlıklı beslenmek çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Daha doğal beslenmesi ve vitamin alacağı besinler yemesi tavsiye edilmektedir. Sağlıklı bir şekilde beslenmesi mide bulantısını önlemekte çok önemli olmaktadır. Ayrıca gebe bir kadının oluşacak olan mide bulantılarını önlemesi için bol miktarda su içmesi de oluşacak mide bulantısını önleme konusunda oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca gebe bir kadın mide bulantısını önlemek için şunları yapmalıdır:

 • Bulantı olduğu zaman birkaç tane kraker yemelisiniz;
 • Yemeklerden hemen sonra uyumamalısınız;
 • Küçük parçalar halinde ve çok çiğnemelisiniz;
 • Bol giysiler giyinmeyi tercih etmelisiniz;
 • Her gün düzenli yürüyüş yapmalısınız;
 • Yağlı ve kokulu yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Mide bulantısının son haftalara girildiği zaman ortaya çıkması ve bunun kusma ile sonuçlanması durumunda gebe kadının doktoruna görünmesi gerekmektedir. Özellikle de baş dönmesi, kilo kaybı, baş ağrıları ve ishal gibi durumlarda görülmesi sonucunda bayanların doktorlarına muayene olarak neden kaynaklandığını öğrenmeleri gerekmektedir. Gebeliğin ilk haftalarında oluşan mide bulantısı sonucunda kusma görülmesi normal olarak değerlendirilmektedir.

Fakat son haftalara girildiği zaman ortaya çıkacak olan mide bulantısının yanında başka belirtilerde ortaya çıkması ile birlikte mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir.

Mide Bulantısını Önlemek İçin Zencefil

 • 1 çay kaşığı zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Gebeliğin son aylarına girildiği zaman mide bulantısının ortaya çıkması ile birlikte önlemek için zencefil çayı önerilmektedir. Zencefil çayının sindirim sisteminde oluşan bakteriler ve virüslerin yok olmasında antibiyotik özelliği olduğu için etkili olmaktadır. Bunun için toz zencefil kullanarak çayı demleyebilirsiniz. Fakat tadının acı olması sebebi ile içemeyenler çayı tatlandırmak için bal ilave etmelisiniz. Bir su bardağından az fazla olan kaynamakta olan hazır suyun içerisine zencefil atılarak birkaç dakika boyunca kaynatın. Demlenmesi için birkaç dakika bekleyin ve daha sonrasında bal ilave ederek ılık olması halinde içmelisiniz.

Mide Bulantısını Önlemek İçin Adaçayı

 • 1 tatlı kaşığı adaçayı;
 • 300 gram su.

Hamilelikte mide bulantısını önlemek ve kusma ile sonuçlanmaması için önerilen bitki çaylarından bir tanesi de adaçayı olmaktadır. Adaçayı mide bulantısını bastırma konusunda oldukça etkili olmaktadır. Sık sık mide bulantısı yaşamakta olan bayanların adaçayı demleyip içmesi sonucunda mide bulantısını ortadan kaldırmış olacaksınız. Kaynamakta olan suyun içerisine adaçayı eklenerek birkaç dakika kısık ateş üzerinde kaynatılmalıdır. Daha sonra demlenmesi ile birlikte süzülerek içilmesi kısa süre içerisinde mide bulantısının geçmesini sağlayacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle