Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Neden Olur?

Aşırı kilolarından kurtulmak için tüp mide ameliyatı olan hastaların hızlı kilo vermeleri sonucunda kollarda, bacaklarda, göğüslerde ve karın bölgesinde sarkma oluşabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma

Deri Sarkması

Tüp mide ameliyatı fazla kilosu olan hastalara uygulanmaktadır. Kilo kaybının hızlı olacağı için operasyonu sonucunda deri sarkmaları görülecektir. Mide ameliyatı öncesinde hastalarda fazla kilosu nedeniyle derisinde gerilmeler olacak ve hızlı bir şekilde zayıflaması sonucunda derisinde ciddi oranda sarma meydana gelir. Kilo alan kişilerin derilerinin altında yağ birikecektir. Tüp mide ameliyatı olan kişilerin hızlı kilo verimi ameliyatın ilk günü itibari ile birlikte başlayacaktır. Bu durumda fazla olan yağların erimesi ile birlikte deride boşalma olacağı için sarkma meydana gelecektir. Şu bölgelerde sarkma çok sıklıkla görülmektedir:

 • Kollar;
 • Bacaklar;
 • Göğüsler;
 • Kalça;
 • Göbek;
 • Çene altı.

Obezite ameliyatı geçiren bütün hastalarda neredeyse hepsinde çok ya da az sarkma meydana gelmektedir. Hızlı bir şekilde kilo verebilmesi sonucunda derisinde sarkmalar meydana gelecektir. Obez olan bir hastanın ameliyat sonrasında hızla kilo vermesi sonucunda sarkma olması kaçınılmaz bir gerçek olmaktadır. Fazla kilolarını vererek ideal kilolarına kavuşan hastaların giden kilolar sonrasında vücut derilerinde sarkma olacaktır.

Bu sarkamalar hiç spor yapmayan kişilerde daha yoğun olarak görülürken, spor yaparak mide ameliyatı sonrasında kilo veren hastalarda daha az sarkma olduğu görülmektedir.

Deri sarkmasının nedenleri arasında hastanın çok hızlı bir şekilde kilo alması ve çok hızla kilo vermesi sonucunda deri sarkması görülmektedir. Hastalarda deri sarkması görülmesi durumu hızlı kilo alıp veren ve spor yapmadan bu kilolarını çok hızlı bir şekilde veren kişilerde derinin sarkması görülmektedir.

Morbid obez olarak bilinen süper obezlerin hızlı bir şekilde kilo vermeleri sonucunda ciddi oranda deri sarkmaları olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Nedenleri

Tüp mide ameliyatı olarak hızlı kilo veren kişilerin çoğunda deri sarkması görülecektir. Obez olan kişilerin kilo alma süreçleri yavaş bir şekilde olacaktır. Bu sırada insan derisi kilo alması sonucunda derilerinde yavaş bir şekilde esneme olacaktır. Bu esneme sonucunda genişlemekte olan derinin altında yağ dokusu birikecektir. Bu kişilerde kilo alması ile birlikte hızla yağ dokusu vücutlarında birikecektir. Spor yaparak kilo veren kişilerin yağ dokusu yerine kas oluşacaktır. Bu nedenle de kilo verdikleri zaman sarkma meydana gelmeyecektir. Fakat obez olan kişilerde durum bu şekilde değildir. Kilo sorunu olan hastalarda hızlı kilo vermeleri durumunda yağlarından gidecektir. Bu durumda da deri altında giden yağ nedeniyle sarkmalar oluşacaktır.

Tüp mide ameliyatı geçirmiş olan kişilerde yaşanacak olan sarkma sorunu birçok nedene bağlanabilir. Bunların başlıca nedenleri şunlar olmaktadır.

 • Ameliyat geçiren hastaların yaşı;
 • Hastanın derisi;
 • Daha önceden kilo alıp vermesi ve tekrar alması;
 • Ameliyat sonrası spor yapmaması;
 • Ameliyat sonrasında beslenme alışkanlığını düzeltmemesi;
 • Vitamin ve mineralleri almaması;
 • Verdiği kilonun hızlı verdiği.

Mide ameliyatı geçiren hastaların yaşı sarkmalarda çok önemli olacaktır. Eğer yaşı gençse sarkan deriyi toparlaması daha kolay olacaktır. Yaşı ilerlemiş olan bir hastanın hücrelerinde yenilenme genç bir hastaya göre daha az olacaktır. Ayrıca yaşı ilerlemiş bir hastanın metabolizması daha yavaş çalışacağından bu hastalarda sarkmalar daha çok görülmektedir. Hastalarda metabolizması yavaş olan kişilerde daha az kilo verimi gerçekleşecektir. Metabolizması hızlı olan ve çok kısa sürede kilo veren bir hasta ise derisinde çok fazla sarkma meydana gelir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkmayı Önleme

Kilo almış bir kişinin hızla kilo vermesi ile birlikte deri altında bulunan bağlar esneyecektir. Bu nedenle de hastalarda çok ciddi boyutlara ulaşacak sarkmalar meydana gelebilir. Ameliyat sonrasında sarkmaları aza indirmek için kişilerin protein ağırlıklı olarak beslenmesi ilk olarak gerekmektedir. Kaslarını koruyacak ve kilo kaybederken sarkmaları aza indirmiş olacaktır. Ameliyat sonrasında hastaların mutlaka düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekmektedir. Bunu bir yaşam tarzı haline getirmelidir. yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmalıdır. Tekrardan kilo almaması için buna dikkat etmelidir. İlk haftalarda yürüyüş daha sonraları doktorlarından izin aldıktan sonra yüzme gibi sporlar ile sarkmaları en aza indirmiş olacaktır.

Ameliyat sonrasında sarkmaların önüne geçemeyip hastaların normal kilolarına inmeleri sonucunda deri sarkmalarından rahatsız olmaları sonucunda spor ile toparlayabildiği kadar toparlayacaktır. Fakat çok aşırı kilo veren tüp mide ameliyatı geçiren hastalarda spor fayda etmeyecektir. Bu nedenle de hastaların normal kilolarına indiği zaman ameliyattan 2 sene sonra estetik cerrahiden yararlanabilir. Böylelikle gerdirme ameliyatı ile birlikte sarkmalarından kurtulabilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle