Mide Küçültme Neden Yapılır? Zayıflamaya Etkileri Nelerdir?

Obezitenin çağın en önemli sorunlarından birisi haline geldiği günümüzde sıkça uygulanan tüp mide ameliyatının vücuttaki etkileri ve zayıflama konusunda sağladığı faydalar hakkında.

Zayıflayınca Mide Küçülür Mü?

Mide küçülmesi

Sağlıklı ve yetişkin bir bireyin midesinin boyutları 1 litre şeklinde tabir edilir. Kişinin cinsiyeti, yaşı ya da daha pek çok faktör midenin boyutlarında değişkenlik oluşturmaz. Bu çerçevede de modern yüzyıl dünyasında özellikle hazır gıda ürünleri ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları kilonun son derece ciddi bir sağlık problemi olarak dünya toplumlarına yayılmasına neden olmuştur. Öyle ki günümüzde obezite gibi yeni bir sağlık probleminin gün yüzüne çıkmasına dahi neden olmuştur. Kilo problemlerinin çok yaygın olduğu toplumda, insanlar fazla kilolardan kurtulmak amacı ile birbirinden farklı pek çok zayıflama yöntemi deniyor. Bu denemeler sırasında da toplumda özellikle zayıflarken mide küçülür mü sorusunun gündeme gelmesine neden olur. Hatta toplumda bu konuda son derece önemli doğru bilinen bir yanlış bulunur. Pek çok kişi doğal şekilde zayıflarken midesinin de küçüldüğünü düşünüyor olsa da kesinlikle böyle bir durum söz konusu olmaz. Kişinin midesin,in küçülmesi doğal süreç çerçevesinde kesinlikle söz konusu olmaz. Bu nedenle de günümüzde fazla kilo problemleri bulunan ve yemekten kendisini alıkoyamayacak düzeyde sağlık sorunları bulunan kişilere uygulanan tüp mide yani mide küçültme ameliyatı bulunmaktadır. 

Uzun Süre Aç Kalınca Mide Küçülür Mü?

uzun zaman yemek yemeyerek de midede küçülmeye neden olacağı yönünde bir algı bulunur. Ancak bu durum tıpkı zayıflarken midenin küçülmesi gibi son derece hatalı bir düşüncedir. Çünkü uzun süre aç kalan midede belirli bir seviyede ‘büzüşme’ meydana gelse de bu yaşanan durum, kesinlikle midedeki hacim ve kapasite açısından etkilerde bulunmaz. Yani uzun süre yemek yemeyerek, midemizi küçültebilmek mümkün değildir. Bu nedenle de insan uzun zaman aç kalarak, midenin küçültülmeye çalışılması gibi sağlıksız bir zayıflama yönteminden kaçınılması gerekir. Uzun zaman boş kalan midede pek çok mide hastalıkları meydana gelebileceği gibi bu uzun zaman insan bağışıklığın da zayıflamasına yol açarak, çok ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkışına neden olabilir.

Evde Mide Küçültme İçin Ne Yapılır?

Günümüzde cerrahi operasyon olmak istemeyen ancak fazla kilo problemi olanlar evde bireysel olarak gerçekleştirecekleri uygulamalar ile de mide küçültme sağlayabiliyor. Doğal tekniklerden ve unsurlardan yararlanılarak, gerçekleştirilebilecek evde mide küçültme sayesinde fazla kilo problemi olanlar, çok kısa süre içerisinde bu fazlalıklarından kurtulabilme şansını yakalıyor. Günümüzde uzmanlar tarafından ameliyat ile mide küçültme yapılması istenmediği zaman bireysel ve doğal şekilde midede küçültmenin sağlanabilmesi için besin programına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Mide Küçültme Diyeti

Cerrahi müdahaleler ile fazla kilo problemi olanlar, midelerinde küçültme istemedikleri zaman evde bazı yöntemler ile bireysel olarak midelerinde küçülme sağlayabilme şansına sahip olabiliyor. Bu noktada da midede küçültme diyeti oldukça yardımcı olur. Ancak söz konusu diyetin bir besin programına göre şekillendirilmediği daha çok yemek yeme alışkanlıklarının düzenlendiği bir yöntemdir. Yani mide küçültme diyeti ile hangi besinlerin yenmesi gerektiği ya da hangilerinin yenmemesi gerektiği veya hangi saatlerde yenmesi gerektiği gibi detaylar yerine doğru beslenme tarzının benimsenmesi ile midede küçültme sağlanabilmesine yardımcı oluyor. Bu diyet programı çerçevesinde de kısa sürede uzun süre tok tutucu etkiye sahip olan gıdalar ile düşük kalori değerlerine sahip olan gıdaların tüketilmesi gerekir. Tüm bunlar ile birlikte hazmı kolay olan gıdaların tüketilmesi de diyet uygulamasının en önemli aşamalarından birisini oluşturmaktadır. Temel olarak hem fazla kilolardan kurtulma, hem de bunun oluşmasına neden olan midede küçültme sağlanabilmesi amacıyla mutlaka;

  • Fast foof gıdalar.
  • Asit içecekler.
  • Alkol ve sigara.
  • Yağlı gıdalar.
  • Yüksek kalorili gıdalar.

şeklindeki ürün gruplarının tüketilmemesi tavsiye edilir. Zaten bu tip besinlerin ve ürünlerin zaman içerisinde vücutta yaratabileceği kilo ve obezite haricindeki çok daha ciddi seviyelerdeki sağlık sorunlarının yaşanmasının önüne geçilebilmesi için mutlaka tüketilmemeleri tavsiye edilir.

Mide Küçültme Spor Egzersizleri

Beslenme konusunda oluşturulan doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarıyla midede küçültme sürecine yönelik takviye edici nitelikli olarak spor egzersizleri yapılması tavsiye edilir. Bunun içinde yapılacak spor egzersizlerinin mutlak suret ile vücudun ‘periton’ bölgesi olarak adlandırılan karın bölgesinin hedef alınarak, yapılması gerekir. Bu noktada uzman spor koçları tarafından midede küçültmeyi desteklemek amacı ile yapılması gereken spor hareketleri arasında;

  • Mekik (düz, ters ve çapraz).
  • Genel esneme (açılım) egzersizi.

gibi egzersiz uygulamalarının yer aldığını belirtiyor. Bu yöntemler ile hem karın bölgesindeki fazla kalori ve yağdan kurtulabilmek hem de midede küçülmenin hızlandırılması sağlanabilmektedir. 

İnsan vücudunda obezite gibi kiloya bağlı sağlık sorunlarının riskleri nedeni ile mide küçültme diyetinde ve spor hareketlerinde mutlaka uzman doktor görüşlerinin önceden alınması tavsiye edilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle