Mide Küçültme Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu?

Mide küçültme ameliyatı olacak hastaların devlet hastanesinde yapılacak operasyondan bazı hastanelerde büyük bölümünü SGK ödese bile bir bölümü hastadan alınmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Ücreti

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite son yıllarda en büyük sağlık sorunlarından bir tanesi olmaktadır. Mide küçültme ameliyatı ile birlikte hastaların tekrardan sağlıklı kilolarına inmeleri hedeflenmektedir. Vücut kitle indeksi yüksek olan obez ya da morbid obez olan hastaların sağlık sorunlarının çok fazla olması nedeniyle obezite cerrahisi günümüzde en sık yapılan ameliyatların arasında olmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı, tüp mide ameliyatı olarak bilinen sleeve gastrectomy ile midenin %80 civarında kesilerek çıkartılacaktır. Gastrik Bypass ameliyatında ise emilim bozukluğu yaratılarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri sağlanmaktadır. Sadi-s ameliyatı midenin bir bölümü çıkartılarak aynı zamanda da emilim bozukluğu yaratılması ile birlikte sağlıklı kilo verilmesi hedeflenmektedir.

Ameliyatın gerçekleşebilmesi için kişilerin vücut kitle indeksi ve yandaş hastalığının olması durumunda gerçekleşecektir. Mide ameliyatı gerçekleşeceği zaman devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde karşılayabilmesi için vücut kitle indeksi çok önemli olmaktadır. Vücut kitle indeksi 35 üzerinde olması durumunda ve şeker hastalığı, yüksek tansiyon ya da uyku apnesi gibi yandaş hastalığının olması durumunda devlet tarafından ameliyatın büyük bir bölümü devlet hastanelerinde karşılanmaktadır.

Vücut kitle indeksi 40 üzerinde olan morbid obez olan hastalarda yandaş hastalık aranmadan ameliyat gerçekleşebilir ve devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde ameliyatın büyük bir bölümü karşılaşmaktadır.

Devlet Hastaneleri

Mide ameliyatlarını genel cerrah uzmanları tarafından Bariatrik Cerrahi eğitimi almış olan cerrahlar tarafından gerçekleşecektir. Devlet hastanelerinde, Araştırma hastanelerinde ya da üniversite hastanelerinde Bariatrik Cerrahi alanında uzmanlaşmış olan uzman hekim tarafından gerçekleştirilecektir.

Hastane Kurumu Ücret
Devlet Hastanesi 1500 TL – 2500 TL
Araştırma Hastanesi 2200 TL – 3500 TL
Üniversite Hastanesi 3300 TL – 5000 TL

Günümüzde gerçekleşecek olan mide küçültme ameliyatları kapalı yöntem adı verilen laparoskopik cerrahi ile gerçekleşecektir. Fakat kapalı yöntemle gerçekleşecek ameliyatlarda açık cerrahi yöntemine dönme ihtimali de bulunmaktadır.

Devlet hastanelerinde doktor tarafından uygulanacak yöntem, oluşabilecek komplikasyonlar ve hastanın genel sağlık durumu değerlendirilerek 3 ile 7 gün arasında hastanede yatışı gerçekleşecek ve taburcu olacaktır.

Mide küçültme ameliyatı olmak isteyen obez ve morbid obez sayısı çok fazla olduğu için devlet hastanelerinde çok fazla sıra bulunmaktadır. Ameliyat için karar vererek hastaneye giden bir hasta 1 yıldan daha uzun bir süre içerisinde ameliyatı gerçekleşebilmektedir.

Özel Hastaneler

Mide küçültme ameliyatları özel hastanelerde de gerçekleşmektedir. Mide küçültme ameliyatı olmak isteyenlerin sayısı çok fazla olması nedeniyle özel hastanelerde sıra olmaması sebebiyle fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin bir an önce ameliyat olabilmek için özel hastanelere yönlenmektedir. Özel hastanelerde mide küçültme ameliyat fiyatı farklılık göstermektedir. Özel hastanelerde mide küçültme ameliyatının ücretinin bir kısmı SGK kapsamında ödenmektedir.

  • Doktor maaşı;
  • Kullanılacak malzeme fiyatı;
  • Yoğun bakım ücreti;
  • İlaç ücreti;
  • Hastanede yatış ücreti;
  • Ekip ücreti.

Özel hastanelerde doktoru yapacak olan doktorun Doktor, Doçent, Profesör gibi unvanları olması da ücretini etkileyecek durumların başında gelmektedir. Bir özel hastanede bir bölümünü Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen mide küçültme ameliyatının hasta tarafından ödenecek ücret miktarı ortalama şu şekildedir.

Ameliyat Türü Ücret
Tüp Mide 11.000 TL – 15.000TL
Gastrik Bypass 16.500 TL – 25.000 TL
Sadi-S 18.500 TL – 25.000 TL
Transit Bipartisyon 20.000 TL – 30.000 TL

Hangi mide küçültme operasyonunun yapılacak olmasına doktor tarafından ve yapılan tetkikler sonucunda karar verilecektir. Günümüzde en çok Tüp mide ameliyatı gerçekleşmektedir. Tüp mide ameliyatı ile birlikte sağlıklı bir şekilde fazla kilonun %70 civarında kişinin beslenmesi ile birlikte ve egzersiz yapması ile birlikte vermesi mümkündür.

Gastrik Bypass ve Sadi-S ciddi emilim bozukluğu yapan mide küçültme ameliyatları arasında olmaktadır. Bu nedenle de şeker hastalığı, tansiyon hastalığı gibi bir yandaş hastalığı olmaması durumunda hastalarda tercih edilen bir mide küçültme ameliyat türü olmamaktadır.

Transit Bipartisyon ameliyatı yine mide küçültme ameliyatları arasında emilim bozukluğu olmasına neden olan ameliyat türü olmaktadır. Devlet tarafından bir bölümü karşılanmış olsa da yüksek tansiyon hastası, şeker hastalığına sahip olan kişilere ve yüksek kolesterole sahip olan hastalara uygulanmaktadır. Ameliyat gerçekleşmesi sonucunda kişiler sadece kilo vermekle kalmayacak ve yandaş hastalıklarından da kurtulmuş olacaklardır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle