Mide Küçültme Ameliyatı Olabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Obezite ya da morbid obez olan kişilerin sağlıklı kilo verebilmeleri için son yıllarda mide küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Bu ameliyatı yapılabilmesi için şartlar.

Mide Küçültme Ameliyatı Şartları

Obezite cerrahisi her zaman için doktorlar tarafından en son tercih edilen bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Kişilerin obez ya da morbid obez olması sonucunda ilk olarak uygulanacak diyet, spor ve uygun görülen ilaç tedavisine rağmen bir türlü sağlıklı bir şekilde kilo veremeyen hastaların sağlıklı kilo vermesi ve sağlıklarına kavuşabilmeleri için mide küçültme ameliyatı olmaları genel cerrahlar tarafından önerilebilir.

Obezitenin genetik faktörlerden dolayı olacağı gibi kişilerde düzensiz ve sağlıksız beslenme sonucunda ya da hareketsiz bir yaşama sebep olması gibi durumlardan kaynaklı olarak kilo alacaktır. Bu durumda aşırı kilo alan ve obezite tanısı konulan kişilerin son çare olarak bıçak altına yatarak mide küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Mide küçültme ameliyatı ile birlikte sağlıklı kilo veren kişilerin yaşam boyu dikkat etmesi gereken beslenme düzeni ve spor olacaktır. Yoksa verdiği kiloların bir kısmını geri alacaktır.

Bu ameliyatı olabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Herkese bu operasyonun yapılmayacağı ve sadece obezite cerrahisine uyan, bir türlü kilo veremeyen kişilere gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Vücut Kitle İndeksi

Vücut kitle indeksinin ölçülmesi kişinin normal kilosunda, zayıf olmasında ya da çok kilolu olmasını ölçmek için geliştirilen bir yöntem olmaktadır. Kişilerin boy uzunluğunun karesi alınacak ve çıkan sonuç ise kilosuna bölünecektir. Bunun sonucunda doğru vücut kitle indeksi hesaplanmış olur.

Vücut Kilo İndeksi Sınıflandırılması
18.5 VKI Altı Zayıf
19.0 – 24.9 VKI Normal Kilolu
25.0 – 29.9 VKI Şişman
30.0 – 39.9 VKI Obez
40 VKI Üstü Morbid Obez

Obezite cerrahisi uygulanabilmesi için hastanın morbid obez olarak Vücut kitle indeksinin 40 üzeri olması gerekmektedir. Eğer Vücut kitle indeksi 35 üzerinde olması ile birlikte hastanın diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi gibi yandaş hastalıklarının olması durumunda ameliyat için vücut kitle indeksi yeterli olacaktır.

Psikolojik Rahatsızlık

Yapılacak olan muayene sırasında hastanın herhangi bir ciddi psikolojik rahatsızlığının olmaması gerekmektedir. Şizofreni ya da bipolar bozukluk gibi bir psikiyatrik bozukluğu olması durumunda psikiyatri uzmanından rapor alınması gerekmektedir.

Panik atak gibi hafif seyreden psikiyatrik bozuklukların olması ise bu ameliyata engel olmayacaktır.

Yaş Sınırı

Genel olarak obezite cerrahisinin uygulanabilmesi için yaş sınırı 18 – 65 yaş arasında olan doktor raporu alabilen hastalara uygulanmaktadır. Anestezi olarak herhangi bir sorunu olmayan ve anestezi doktorundan onay alabilen diğer yaş grubunda olan obez hastalarda bu ameliyata girebilir. Özellikle de 18 yaşından küçük olan hastaların tüm raporu alsalar bile ailesinden onay alınması gerekmektedir.

3 Sene Obez Olmak

Obezite operasyonu kimlere yapılır diye sorulduğu zaman bir kişinin en az 3 sene boyunca vücut kitle indeksinin obez sınırları içerisinde olması gerekmektedir. Kronik olarak bu sorunu yaşamakta olan hastaların sağlığı açısından uygulanacak olan ameliyat için uzun bir süredir kilo sorunu olması gerekmektedir. Diyet uygulamasına rağmen ve ilaç tedavisine rağmen bu süre zarfında kilo verememiş olan hastalara mide küçültme ameliyatı yapılır.

Hormonal Sorunu Olmaması

Obezite cerrahisi için doktora başvuran hastalara yapılacak olan kan tahlilleri sırasında hormonlarına da bakılacaktır. Endokrin tarafından obezite ameliyatı olabilir raporu alabilmesi için hastanın herhangi bir hormonal hastalığının olmaması gerekmektedir.

Hormon fazla salgılanması ya da az salgılanması nedeniyle kişilerin fazla kilo alacağı için hormonal sorunu olması durumunda hormon tedavisi yapılmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatına Uygun Olmayan Kişiler

Her isteyen mide küçültme ameliyatı olamaz. Özellikle de alkol ve uyuşturucu gibi madde bağımlısı olan kişiler bu ameliyat yapılmayacaktır. Ciddi olarak zihinsel engelli olan ve psikiyatrik sorunları olan hastaların ameliyatla mide küçültme ameliyatı olmayacağı bilinmelidir. Ayrıca şu kişilere mide küçültme ameliyatı uygulanmayacaktır:

  • Anestezi açısından uygun olmayan hastalar;
  • Vücut kitle indeksi uymayan hastalar;
  • Hareketsiz bir yaşama sahip olan kişilere;
  • Yalnız bir yaşama sahip olanların;
  • Ameliyat riski taşıyanlara.

Mide küçültme ameliyatı olacak hastalar eğer ki sigara içiyorlarsa bu sigarayı en az 2 ay öncesinden bırakmaları gerekmektedir. Ameliyat olacak hastaların psikolojilerini hazırlamaları ve ameliyattan önce diyete girip kilo vermeleri ameliyat kolaylığı açısından önemlidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle