Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasındaki Süreç ve Riskler

Obezite cerrahisi olarak günümüzde uygulanmaya başlanan mide ameliyatının uygulanışı ve ameliyat sonrasındaki süreçte ortaya çıkabilecek riskler ile dikkat edilmesi gereken hususlara dair.

Mide Küçültme Ameliyatı

Modern çağın en riskli sorunlarından birisi olan obezite problemlerine karşı cerrahi nitelikli tedavi amaçlı olarak uygulanan mide küçültme ameliyatı, tıp literatüründe tüp mide olarak da tanımlanmaktadır. Özellikle kilo problemini ileri seviyede yaşayan ve sağlığını tehdit eder boyuta gelen kişilerin kilo sorunlarından kurtulabilmesi amacı ile uygulanmakta olan mide küçültme operasyonları modern teknikler ile hızlı ve daha az riskli olarak gerçekleştirilebiliyor. Ancak mide küçültme ameliyat olanların ameliyat sonrası süreç içerisinde olası risklere ve tekrar olasılığına karşı dikkatli olması gerekir. Midede küçültme operasyonlarının gerçekleştirilmesinden sonraki süreçte beslenmeden spor egzersizlerine kadar pek çok konuda tekrar riski ya da midedeki küçültmenin yaratabileceği uyumsuzluklardan kaynaklı komplikasyonlara yönelik dikkatli olması gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Oruç Tutulabilir Mi?

Mide küçültme ameliyatı olanların en çok merak ettikleri konuların başında oruç tutabilir mi sorusu gelir. Bu sorunun yanıtı olumlu yani bu kişilerin oruç tutabilmesi mümkün olsa da hem belirli koşulların oluşturulmuş olması gerekir hem de uzman doktor tarafından gerekli tetkiklerin yapılmasından sonra izin vermesi durumunda orucun tutulması gerekir. Bunun içinde mide küçültme ameliyatı sonrasında oruç tutabilmek için;

  • Cerrahi müdahalenin üzerinden en az 1 sene geçmiş olması.
  • Kas kayıpları, vitamin ve mineral eksikliğine neden olmayacak şekilde beslenme gerçekleştirilmesi.

şartlarının oluşturulması gerekir. Bu şartlara uygun olan ve uzman doktor tarafından oruç tutması için müsaade edilen kişilerin oruç tutabilmesi mümkündür. Mide küçültme ameliyat sonrası oruç tutarken ortaya çıkabilecek riskleri iyi şekilde değerlendirmek ve komplikasyonlara karşı dikkat etmek gerekmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide küçültme ameliyatı sonrasında, ameliyat olanlar mutlaka midedeki değişimin uyumluluğunun sağlanması ve olası komplikasyonların yok edilmesi açısından özel diyet programlarına uygun beslenme gerçekleştirmesi gerekir. Çünkü olası komplikasyonların dışında midede küçültme ameliyatından sonra tekrar etme ya da karın bölgesinde sarkma gibi riskler meydana gelebilir. Kilo problemlerinden dolayı uygulanan mide küçültme ameliyatından sonra obezite sorunun tekrar etmesi ya da verilen kilo nedeni ile sarkma sorunlarının yaşanmasına karşın uzman doktor tarafından tavsiye edilecek programa uygun bir süreç geçirilmesi gerekir. Bu çerçevede de mide ameliyatı sonrası vücutta oluşabilecek etkileri üzerinden sarkma, tekrar kilo alma ya da daha farklı komplikasyonların yaşanmaması açısından her konunun ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir.

Mide Küçültme Ameliyat Sonrası Cinsellik ve Hamilelik

Günümüzde yapılan araştırmalara göre bu tip bir cerrahi operasyon sonrasında vücutta oluşan etkileri hastanın cinsellik konuları açısından herhangi bir sınırlama içerisinde bulunmasını gerektirmez. Ancak cinsellik konusunda sınırlama bulunmasa da hamilelik konusunda bayanların bu operasyonlardan sonra dikkatli olması gerekir. Uzmanlar mide küçültme ameliyatı olan kadınların ilk 1 yılda kesinlikle hamilelik gibi bir sürece girmemesini tavsiye ediyor. Bu süreçten önceki hamilelik için mutlaka uzman doktor görüşlerinin alınması gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Alkol Tüketimi

Doğru beslenme ve yemek programı sayesinde vücuttan atılan zararlıların yeniden kazanımına neden olabilecek gibi aynı zamanda da midede çeşitli sorunlara yol açabilecek alkol tüketimine de dikkat edilmesi gerekir. Ancak günümüzde bu konuda alkol kullanımına dair doğrudan bir yasaklama uygulanmaz. Yine de alkol tüketimi ile ilgili bilgilerin ameliyattan önce doktordan alınması gerekir. Çünkü alkol tüketimi hem kalori dengesinin kaybolmasına ve dolayısı ile de diyet programının özel yemek listesi çerçevesinde verilen kiloların geri alınmasına, spor egzersizlerinin etkisiz kalmasına neden olabilir hem de midede gastritik sorunların yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca bu operasyonunun ve özel diyet yemek ve içeceklerin tüketilmesi gerekliliğini doğuran kilo problemleri karaciğerde de sorunlar yaratacağından alkol kullanımının ciddi etkilerinin olmasına neden olur. Çünkü alkol içeriğiyle doğrudan karaciğer iflası gibi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Sarkma

Fazla kilo ve obezite gibi sağlık sorunları nedeni ile midede küçültme ameliyatı olanlar için ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar arasında sarkma sorunu da yer alır. Ani ve hızlı kilo verme süreci sonunda sarkma sorunu yaşanabilir ki hastanın psikolojik olarak etkilenerek tekrar kilo alması gibi bir sürecin yaşanmasına neden olabilir. Ameliyattan sonra yaşanabilecek sarkma sorunlarının önlenebilmesi için diyet listesinde yer alan besinlerle yemek yenmesi gerekir. Yani yemek sürecinin diyete uygun olarak oluşturulması gerekir. Bununla birlikte spor egzersizleri ile de sarkma sorunu engellenebilir. Özellikle de uzman koçlar tarafından vücuttaki sarkma sorunlarına yönelik olarak oluşturulacak yemek programı ve buna uygun özel spor egzersizleri sayesinde sarkma sorunları engellenebilir. Ancak bazı kişilerde bu sorun için spor egzersizleri yeterli olmayabilir. Spor egzersizlerinin yeterli olmadığı dönemlerde bu ani kilo verme sürecinden sonra estetik operasyonların gerçekleştirilmesi gerekliliği doğabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Yan Etkileri 

Kilo verme ve bunun oluşturduğu sağlık risklerinin yok edilebilmesi amacı ile gerçekleştirilen cerrahi operasyonu olanlar için müdahale sonrasında yan etkileri söz konusu olabilir. Vücutta farklı şiddetlerde ve düzeyde riskleri oluşturabilecek yan etkileri bulunan mide küçültme operasyonları sonrasında uzman doktor tarafından hazırlanacak uygun diyet listesi programına uygun yemek yenmesi tekrar eden obezite sorunlarının önüne geçilebilmesine ve kilo verme sürecinin çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Bununla birlikte mide küçültmenin yan etkileri arasında;

  • Bacaklarda pıhtı oluşumu.
  • Akciğer embolisi.
  • Midede kanama veya kaçak.
  • Kilo verme sürecinin sekteye uğraması.
  • Obezitenin tekrar etmesi.

gibi yan etkileri yer alır. Bu yan etkileri önleyebilmek ve kilo verme sürecinin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için doktor tetkiklerinin düzenli yaptırılmasına dikkat edilmesi gerekir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle