Kronik Aktif Gastrit Belirtiler ve Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Midede koruyucu etki sağlayan mukozanın çeşitli etkenler sonucunda tahriş olması ile fonksiyonunun tam anlamıyla yerine getirememesi sorunu olan kronik aktif gastrit belirtileri ve tedavi yöntemleri.

Kronik Aktif Gastrit Rahatsızlığı

Kronik aktif gastrit

Mide içerisinde koruyucu fonksiyon göstermekte olan mide mukozası üzerinde çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan tahribat ve bunun sonucunda da mide mukozasının fonksiyonunu tam olarak yerine getirememesi şeklinde bir tanımlaması bulunan kronik aktif gastrit rahatsızlığı, modern toplum dünyasında çok sık şekilde görülen mide rahatsızlıkları arasında yer alır. Toplumda da sık şekilde görülmesi kronik aktif gastrit nedir sorusunun sıkça gündeme gelmesine yol açıyor. Kronik gastrit problemi doğrudan ani şekilde ortaya çıkabilen bir mide rahatsızlığı değildir. Yani bu rahatsızlığın oluşumu için midede bulunan mukozanın çok uzun süreler tahribata uğraması ve inflamasyon oluşması gerekir. Özellikle mide mukozası üzerinde zararlı etkiler oluşturacak etkenlerin kendisine yer edinmesi ve burada zamanla tahrişe yol açması sonucunda yaşanan inflamasyon ile oluşan bir mide rahatsızlığıdır. Midede zarar teşkil eden maddelerin mukozada yaratacağı ciddi tahribat sonucunda ortaya çıkan rahatsızlık, toplum genelinde çok yaygın şekilde görülen bir rahatsızlık olsa da yine de ileri yaşlardaki yetişkinlerde daha sık şekilde görülmektedir.

Midede herhangi bir sorun yokken aniden ortaya çıkan gastrit problemleri akut gastrit rahatsızlığıdır. Çünkü kronik gastrit rahatsızlığının ortaya çıkması için uzun bir süreç gereklidir.

Antral Gastrit Nedir?

Midenin alt bölümü ve antrum olarak isimlendirilen kısımda meydana gelen iltihaplı bir sindirim rahatsızlığı olan aktif kronik antral gastrit sorunu, sağlığı ciddi yönde riske etmese de ilerleyen aşamalarda midede ciddi bir problem olarak kabul edilen ülserin ortaya çıkışına neden olabilir. Bu yüzden de antrum bölgede ortaya çıkan antral gastrit problemine ilişkin olarak gerekli tedavilerin alınması büyük bir önem taşımaktadır.

Kronik Aktif Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Kronik gastrit belirtileri

Günümüzde mide rahatsızlıkları, gündelik yaşantı içerisinde doğrudan etkileri bulunan son derece ciddi rahatsızlıklardır. Sosyal yaşamın olumsuz şekilde etkilenmesine neden olan mide rahatsızlıklarının ortaya koydukları belirtiler fazlasıyla rahatsız edici olur ve yaşam kalitesinin önemli oranda düşüş yaşamasına neden olur. Bu tarz mide sorunlarından birisi olan kronik aktif gastrit problemi belirtileri de inflamasyon oluşumu nedeniyle önemli etkilere sahiptir. Bu rahatsızlığın midede meydana gelmesi ile birlikte midede oluşturduğu tahribata karşın hastanın doğrudan bireysel olarak anlayabileceği niteliklerde belirtiler ortaya koymayabiliyor. Ayrıca bu rahatsızlığın belirtileri oldukça sınırlıdır. Yani diğer mide problemlerinde çok geniş yelpazede belirtileri görülse de bu rahatsızlıkta daha az sayıdadır. Bu çerçevede de ortaya çıktığı ilk dönemlerde herhangi belirtileri bulunmaz. Buna karşın rahatsızlığın yayılması ve etkisini kuvvetlendirmesi ile birlikte hastada çeşitli belirtileri görebilmek mümkündür. Hastada görülebilecek bu belirtiler arasında;

  • Mide ve karın bölgesinde çok şiddetli ve süreklilik teşkil eden  rahatsız edici ağrı oluşumu,
  • Midedeki tahribatın ileri seviyede olması nedeni ile bir şeyler yendiğinde ya da içildiğinde midede ağrı ve acı oluşumu,
  • Midede iltihaplanma oluşumunun yaşanmasından dolayı sık sık mide bulantıları ve buna bağlı olarak sık sık istifra edilmesi,
  • Nadir olarak kanlı istifra yani kan kusulması,

gibi semptomlar yer alır. Bu belirtilerin görüldüğü kişilerin mutlaka en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru gerçekleştirmesi gerekir.

Önemli bir rahatsızlık olması ve ilk evrelerinde belirtiler göstermemesi nedeni ile mide problemlerine karşı düzenli kontrol yaptırılması tavsiye edilir.

Kronik Aktif Gastrit Tanısı Nasıl Koyulur?

Tüm mide problemlerinde olduğu gibi sağlık kuruluşlarında bulunan ‘Gastroentroloji’ bölümüne başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Ancak sağlık kuruluşunda bu bölüm bulunmuyor ise ‘Dahiliye’ bölümüne de başvuru gerçekleştirilebilir. Uzman doktor tarafından hastanın şikayetlerinden kolaylıkla gastrit probleminin tanısı koyulsa da kesin sonuçlar alınabilmesi için çeşitli kontroller uygulanır. Bu noktada da en etkili sonuçlar endoskopik tekikler ile sağlanabilir. Endoskopik teknikte ağızdan ‘kameralı’ uzun ve ince özel bir ekipman mideye kadar sokulur. Bu şekilde endoskopik ekipman ile hem yemek borusundaki hem de midedeki tahribata ilişkin olarak görsel açıdan en somut verilerin alınabilmesi mümkündür. Bu tetkikler dışında hastada gastritin patolojik incelemelerinde biyopsi tekniği kullanılır. Biyopsi de hastanın bölgesel anestezi ile uyuşturulduğu bir noktadan biyopsi işlemi kalın ve büyük bir iğne ile gerçekleştirilir. Biyopsi ile alınan örnekler, patolojik incelemeye alınır. Biyopsi diğer tetkiklere göre biraz daha zorlu ve acılı bir test yapısına sahiptir.

Kronik Aktif Gastrit Tedavisi

Rahatsızlığın tanısının koyulmasının ardından belirtilerin yani semptomların çok ciddi seviyelerde olması durumunda uzman hekim tarafından doğrudan ilaç tedavisine başlanır. Bu ilaç tedavisi çerçevesinde midede ortaya çıkan inflamasyonun yok edilmesi ve aynı zamanda da midedeki asit dengesinin oluşturulabilmesi amaçlanır. Bu ilaçlara ilave bir takım destekleyici ilaçlarda doktor tarafından tavsiye edilebilir. Bu ilaçlar genel olarak mideyi ‘koruyucu’ etkilere sahiptir. Böylelikle ilaç tedavisi sayesinde midedeki kronik aktif gasrtitin yok edilebilmesi mümkün olur. Günümüzde uzmanlar ilaçlar ile sağlanan tedavisinin tüketilen zararlı besinler ile etkilerinin düşürülmemesi amacı ile de özel kronik aktif gastrit diyeti de hazırlayabilir. Midede yorgunluğa, tahrişe ve diğer niteliklerdeki zararlara neden olabilecek besinlerin çıkarıldığı ve tamamen sağlıklı ve doğal bir öğün yapısına sahip olan diyet programları uygulanır.

Rahatsızlığın tamamen iyileşmesine karşın tekrarlama riski oldukça yüksek olduğundan, tedavisi sonrasında da beslenmeye dikkat edilmesi gerekir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle