Reflü Sorununa Yoğurt İyi Gelir mi, Nasıl Tüketilir?

Reflü sorununun ortadan kaldırılması adına doğal beslenme yolları da tercih edilir. Bu seçenekler arasında yoğurdun düzenli şekilde kullanılması ilk sıralarda yer alır.

Reflü ve Yoğurt

Reflü insanlar arasında yaygın olan bir sorundur. Üst göğüs kısmında ve boğazda çoğu zaman yanma hissi sebep olduğundan boğazındaki asit veya acı içerikleri ağzınızdan çıkabilir. Bu sorun özellikle yemekten sonra insanları her daim rahatsız eder ve huzursuz bir yaşama yaşamayı sağlar. Mide asidi özofagusa geri döndüğünde asit reflü oluşur. Özofagusta asit reflüden koruyan bir alt özofagus sfinkteri, midedeki yiyecek ve içecek almaya onları kontrole açacaktır. Zayıflamış kaslar, sıkıca kapatılmadığında asit desteğini verir ve asitlerin geri akışa neden olur. Yapılan çalışmalar sonucunda reflüye yoğurtun asit reflüsüne veya mide ekşimesi için zamanla  doğal bir çare olduğu kanıtlanmıştır.  Yoğurda pastörize, homojenleştirilmiş, ılık süt için bir başlatıcı veya ‘bakteri kültürü’ ekleyerek yapılır. Yoğurdun tamamen yağsız olanları insanları insanların midesine dokunabilmektedir. Bunun için reflüye yoğurt iyi gelir mi sorunun cevabı olarak pH seviyesi yüksek ve belli yağ oranına sahip olanı tüketmek gerekiyor olarak verilebilir. Düzenli tüketim yapıldığında ve beslenme içine katıldığında faydalı olacaktır. Yoğurdun reflüye sağladığı faydalar arasında;

Probiyotiklerin Doğal Kaynağıdır

Probiyotikler, midede doğal olarak bulunan bakteri ve mayalar gibi mikroorganizmalardır. Bunlara genellikle ‘iyi bakteriler’ denir. Probiyotikler sindirim sistemindeki ‘kötü bakterilerin’ çoğalmasını engeller. Midede bulunan kötü bakterilerin sindirilmemiş gıdaya fermantasyon yapmalarına neden olan bir teori bulunur. Bu fermantasyon sindirim sisteminde bulunan gaz hacmini arttırır. Bu gaz, sırayla özofageal sfinkter’i açmaya zorlar. Özofagus sfinkteri, midede asit ve yiyeceklerin yemek borusuna geri dönmesini önlemek olan bir grup kastır. Açılmaya zorlandığı zaman mideden gelen yiyecekler özofagustan yukarıya doğru doğru geri döner. Kötü bakterileri kontrol altına alınması bu sorunun başta ortaya çıkmasını önleyebilir.

Sindirimi Kolaylaştırır

İçindeki bakteri midede laktozun parçalanmasını kolaylaştıran bir enzim salgılar. Şeker içeriği sebebiyle laktozu sindirmek zordur. Yoğurt bunu kolaylaştırır.

İnflamasyonu Azaltır

Reflü zaman içinde sindirim sisteminin iltihabına neden olur. İnflamasyon insan vücudunun doğal bağışıklık tepkisidir. Bundan kaynaklı olarak bağırsak yaralanmasına yol açar. Yoğurt iltihabı azaltan faydalı mikroplara sahiptir.

Zengin Bir Kalsiyum Kaynağıdır

Kalsiyum kasların işleyişi için hayati önem taşıyan bir mineraldir. Özofagus kasları birçok sindirim sürecinden sorumlu olarak insan vücudunda görev yapar. Yemek borusuna  ve salgı bezlerine hormon salgılaması için itme de buna dâhildir. Kalsiyum asit reflüsü önleyen sfinkter kaslarını da güçlendirecektir. Yoğurtta oldukça doğal bir gıdadır. Yoğurdun reflünün üzerinde olan faydaları ve zararları ile alakalı şu güne kadar birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda daha az asidik olduğundan reflü sorunu için uygun olan, 4.8 ve üzeri yüksek pH’lı düşük yağlı yoğurt önerilmektedir. Yoğurdun düzenli şekilde günün belli saatlerinde tüketilmesi gerekir. Gün içinde ara öğünlerde tüketim yapmak bu konuda fayda sağlayacaktır. Bunun için kişilerin kendilerinin mayaladığı yoğurtları tüketmesi oldukça önemlidir.

Yoğurdu Kullanma Reçeteleri

Keten Tohumu İle Karışım

Keten tohumu zengin içeriğinin olmasından kaynaklı olarak yoğurtla birleşmesi sağlanır. Yoğurtla birleştiği zaman etkilerini daha hızlı şekilde ortaya çıkartmaktadır. Keten tohumu ile  yoğurdun kullanılması oldukça doğru bir kombinasyondur. Aynı zamanda bu ikili sindirim sistemindeki asit seviyesini de öldürür ve asit reflüsünün direk olarak azalmasını sağlar.

Zencefille Yoğurt

Zencefil yanıcı özellikleri sayesinde sindirim içinde bulunan suların daha kolay atılmasına olanak sağlar. Boğazda bulunan tahrişin ve iltihaplanmaların mide asidinin korunarak yok olmasını sağlamaktadır. Ayrıca uygun absorpsiyona yardımcı olur. Yoğurdun zencefille birleşmesi asit reflüden kurtulmanın iyi bir yoludur. Zencefilli karışım özellikle kış aylarında ortaya çıkan hastalıklara karşı da bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Düzenli şekilde tüketmek en önemli kuraldır.

Tahıllarla Karışım

Tahıllar ile yapılacak olan yoğurtlu karışımların tüketilmesi insan vücudu tarafından gerekli olan tüm temel takviyelerin alınmasını sağlar. Bu sayede reflünün meydana getirdiği semptomarda da azalmalar meydana gelir. Karışım düzenli bir şekilde her gün tüketilir.

Meyveler İle Karışım

Yoğurdun ve meyvelerin karışımı ile hazırlanan yiyecekler reflünün ortadan kaldırılması için kullanılan diğer bir yoldur. Oldukça basit olan hazırlama şeklinin yanı sıra insanlar tarafından daha kolay şekilde tüketilir. Birçok insanın sevdiği yiyecekler arasında bulunur. Etkili bir biçimde sindirimsel açıdan fayda sağlar. Basit reflü ve mide ekşimesi düzenli olarak günde bir kez tüketildiğinde meydana gelmez.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (7 votes, average: 3,57 out of 5)
Loading...

Yorum ekle