Mide Yanması İçin Yoğurt İyi Gelir Mi? Yoğurt Nasıl Tüketilmeli?

Midede yaşanan yanma sorunu için yoğurdun tüketilip, tüketilmeyeceği ve yoğurt yenmesi halinde midede ortaya çıkabilecek etkilere dair merak edilen her şey. Mide sorunlarında yoğurtun zararlı etkileri.

Mide Yanması Belirtileri

Mide yanmasıMidedeki artan asit miktarının belirli faktörlere bağlı olarak artış göstermesi durumunda midede yanma, ekşime gibi belirtiler yapar. Bu durum gündelik yaşantıda çok ciddi etkiler oluşturur ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Mide yanmasının belirtileri başında mide ve karın bölgesinde yanma hissinin ortaya çıkmasıdır. Bununla birlikte midedeki asidin yemek borusuna doğru kaçmasından dolayı göğüs bölgesinde yanma, acı ve ağrı hissinin de ortaya çıkması muhtemeldir ki böyle bir durumda reflü sorununun olduğu anlaşılabilir. Evde yapılabilecek bir takım bitkisel ve doğal uygulamalar ile mide yanması sorununun önemli oranda önüne geçilebilmesi ve midedeki asidin dengeye kavuşabilmesi sağlanabilir. 

Mide Yanmasına Yoğurt Tüketilmeli Mi?

Temel olarak bakteri içeren bir tür yiyecek olsa da bu bakteriler yararlı bakterilerdir. Özellikle de midede asit miktarının artışı ve bakteriyel etkenler ile yaşanabilen mide yanmaları gibi şikayetler halinde yoğurt son derece önemli bir iyileştirici rolü üstlenebilir. Bunun yanı sıra yoğurdun mide yanması şikayetlerinin bastırılması amacı ile tüketilmesi, süte göre daha iyi olur. Çünkü midede meydana gelebilen peptik ülser gibi çeşitli mide rahatsızlıklarında, sütün içeriğinde bulunan temel bileşenler iyi gelmez ve daha farklı belirtilerinde tetiklenmesine neden olabilir. Bu sebeple mide yanmasına karşı mutlaka yoğurt tüketilmelidir.

Yoğurdun Mideye Faydaları

YoğurtYoğurt süt ürünleri arasında en yüksek besin değerleri zenginliğine sahip olan besin olarak ilk sırada yer alır. Özellikle de yoğurtta bulunan;

 • Kalsiyum.
 • Protein.
 • Potasyum.
 • Magnezyum.
 • Çinko.
 • B vitamini.

gibi mineral ve vitaminler midede asit üretiminin artış göstermesi ile midenin iç yüzeyindeki mukozada ortaya çıkan yara ve iltihaplanmaların dahi tedavi edilebilmesine yardımcı olur. Midede iyileştirici etkiler taşıyan yoğurt, midede ortaya çıkan zararlı bakteriler ile savaşır ve bu şekilde başta mide yanması sorunu olmak üzere pek çok mide probleminin önlenmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olur.

Mide Yanması İçin Yoğurt Nasıl Yenmeli?

Gün içerisinde sıkça yaşanabilen mide yanması probleminin giderilmesi için yoğurt tüketilebilir. İçerisinde yer alan probiyotikler sayesinde onarıcı etkiler oluşturan yoğurdun doğru şekilde tüketilmesi de ayrı bir önem taşır. Midede yanma şikayeti yaşandığı zaman tüketilecek yoğurdun mutlaka doğal ve katkısız olması gerekir. Çünkü daha uzun raf ömrüne sahip olması amacı ile içerisine katılan çeşitli kimyasallar hem yanmayı hem de diğer sorunları tetikler. Bu yüzden mümkünse evde yapılan doğal yoğurtların bu soruna ilişkin tüketilmesi tavsiye edilir. Yoğurt ile birlikte 1 bardak su tüketilmesi halinde yoğurttaki enzim ve besinlerin daha hızlı emilmesine yardımcı olunur. Böylelikle yoğurdun midedeki yanma sorununa karşı sağlayabileceği tüm faydalardan daha kısa süre içerisinde yararlanılabilir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Diğer Doğal ve Bitkisel Ürünler

Midede yaşanan yanma sorununa yönelik olarak yoğurt dışında da tüketilebilecek bir takım ürünler bulunur. Hatta süt dahi midedeki yanmanın baskılanması amacı ile tüketilebilir. Günümüzde hem evde pratik şekilde yanmaya karşı kür hazırlanabilecek hem de çiğ olarak tüketilebilecek birbirinden zengin çeşitlilikte besinler bulunur. Her evde kolayca bulunabilecek ya da pratik şekilde temin edilebilecek bitkisel ürünler arasında;

 • Papatya çiçeği.
 • Zencefil.
 • Limon.
 • Elma ve elma sirkesi.
 • Tahin.
 • Bal.
 • Karpuz, kavun ve muz gibi mevsimindeki meyveler.

bulunur. Bu besinleri taze ve çiğ şekilde tüketmek ya da papatya çayı gibi bitki çayı olarak kullanabilmek mümkündür. İçerdikleri yüksek besin değerleri ve enzimler sayesinde midedeki sorunların kısa süre içerisinde giderilmesinde yardımcı olduğundan uzmanlar tarafından da mide yanmasının doğal tedavisi konusunda son derece sık şekilde tavsiye edilir.

Nane

Midede yaşanan sorunlarda en sık tercih edilen üründür. Özellikle içerdiği enzimler sayesinde midedeki asidin normal seviyesine kavuşmasına yardımcı olur .Böylelikle çok kısa süre içerisinde yanma şikayetinden kurtulabilmek mümkün olur. Ayrıca midedeki gaz birikmesi sorunlarına karşı da nane çok iyi bir bitkidir. Naneyi doğrudan çiğ şekilde tüketilmesi veya su ile kür yapılması mümkündür. Buna göre nane ve su kürü için;

 • Su (1 bardak).
 • Nane( birkaç adet/çiğ).

malzemeleri kullanılır. 1 bardak oda sıcaklığındaki suya birkaç nane atılıp, iyice karıştırıldıktan sonra kür hazır hale gelir. Gün içerisinde öğünlerden önce veya mide yanması şikayeti yaşandığında tüketilebilir.

Su

Mide yanması halinde yoğurt haricinde kesinlikle bol bol su tüketilmelidir. Midedeki asidin temizlenmesine ve mide hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olması nedeni ile mide yanması halinde mutlaka su içilmeli ve gün içerisinde en az 2 litre su tüketildiğine dikkat edilmelidir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle