Reflü Öküsürüğünü Ortadan Kaldırmak İçin Yapılan Uygulamalar

Reflü öksürüğünün ortadan kaldırılması adına öncelikli olarak reflünün azaltılma ve tedavi yoluna gidilmesi gerekir. Reflü azalmaya başladığı anda öksürükte ortadan kalkar.

Reflü Öksürüğü

Reflü insan yaşamını huzursuz eden bir sorundur. Bu sorun zaman içinde öksürüklere neden olmaktadır. Reflü öksürüğü sorunu zaman içinde reflü öksürüğü krizi olarak meydana gelebilmektedir. Bu kriz zaman içinde kötüleşme gösterebilir. Özellikle geceleri insan yaşamını daha kötü hale getirebilmektedir. Reflü öksürük ilişkisi zaman içinde her insanda kötüleşebilir ya da ilaç ile doğal destekler ile daha iyi hale gelebilir. Reflü öksürüğü belirtileri özellikle gece boyunca insanları rahatsız eder. Bu durum kronik hale de gelebilir. Reflü öksürüğü nasıl geçer kapsamında uygulanacak olan adımlar;

Doğal Tedaviler

Reflü öksürük krizi çay veya ılık su ile bal karıştırılır. Bu karışım düzenli şekilde içildiği zaman reflü belirtileri ve öksürük sorunlarını ortadan kaldırmak için her gün içilmelidir. Düzenli şekilde içildiği zaman kronik öksürükler kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Çay Karışımları

Öksürüğü hafifletmek için yapılan bitkisel tedaviler içinde okaliptüs, hatmi, kaygan karaağaç, meyan kökü ve kekik çayları bulunmaktadır. Bu çaylardan bir tanesi düzenli şekilde tüketilir. Çayların hazırlanması için sıcak su içinde demleme yapılması gerekir.

Hidrasyon

Her gün en az sekiz bardak su içilmesi reflüye bağlı öksürük sorunun ortadan kaldırılması amacı ile faydalıdır. Reflü öksürük tedavisi kapsamında su asidi seyreltir öksürük ve diğer belirtileri hafifleterek sistemden atılmasına yardımcı olur.

Gastrointestinal İrritanlardan Kaçınma

Alkol, kafein, tütün ve gazlı içeceklerden kesinlikle kaçınmak gerekir.  Bunların tüketilmemesi reflü belirtileri öksürük sorunlarının azalmasını sağlar.

Diyet Önerileri

Baharatlı, yağlı ve asitli gıdalardan kesinlikle kaçınmak gerekir. Çikolata, nane veya biberli etlerin tüketilmemesi gerekir. Tam yağlı sütün aşırı düzeyde tüketilmesi sorun olabilir. Tetikleyicilerden bir gün uzak kalmak midenin rahatlamasına olanak sağlar.

Kişisel Bakım

Beslenmede 3 öğün dolu dolu yemek yemek yerine daha sık sık beslenmek gerekebilir. Yemekten sonra en az üç saat yatmamak gerekir. Yatağın baş kısmını belli bir düzeyde yükseltmek gerekir.

Bitkisel Tedavi

Karbonatlı Karışım

Reflü öksürüğü bitkisel tedavi kapsamında bir yemek kaşığı karbonat asit geri akışının neden olduğu mide yanmasının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Mide yanmasının ortadan kaldırılması ile öksürükte azalmaya başlar. Tabii ki öksürüğün azalması için bu karışımın düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Karbonat 7.0’dan yüksek bir pH değerine sahiptir ve bu nedenle mide asidini etkisiz hale getirir. Mide asidinin nötralize edilmesi, LES’in tembel ve asidin boğaza gelmesine engel olur.

Gerekli Malzemeler

 • 1/2 çay kaşığı ya da 1 çay kaşığı kabartma tozu
 • Bir su bardağı içme suyu

1 çay kaşığı kabartma tozu ve 1 su bardağı su ile iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım düzenli olarak her gün içilmelidir.

Elma Sirkesi

Gerekli Malzemeler

 • 3 çay kaşığı elma sirkesi 
 • 1 su bardağı su

3 çay kaşığı elma sirkesi ve su iyice karıştırılır. Bu şekilde elma sirkesi seyreltilmiş olacaktır. Seyreltilen elma sirkesi günde 1 bardak tüketilir.

Zencefil

Gingerroot mide bulantısından asit reflüye kadar birçok karın ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Her öğünden yaklaşık 20 dakika önce bir fincan taze çay içildiğinde mideyi sakinleştirebilir ve asit tamponu gibi işlev görür.

Gerekli Malzemeler

 • 3 adet parça zencefil
 • 2 su bardağı su

Hazırlanışı

3 parça zencefil ile 2 su bardağı su yarım saat boyunca kaynatılır. Kaynamanın ardından zencefil suyu süzülür ve yemeklerden önce tüketilir.

Reflüyü Azaltma Yolları

 • Yatmadan 3 saat önce yemek yemek kesilmelidir.
 • Günün herhangi bir saatinde yedikten hemen sonra uzanmayın.
 • Aşırı yemekten daima kaçınılması gerekir. Sık sık ve az az beslenme gerekir.
 • Yağlı gıdalar, çikolata, kafein, nane aromalı gıdalar, baharatlı gıdalar, narenciye ve domates bazlı gıdalardan kaçınmak önemlidir. Bu gıdalar alt özofageal sfinkterin (LES) yeterliliğini azaltır.
 • Alkol kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir. Alkol mideden gelen asidin tekrar ortaya çıkma ihtimalini arttırır.
 • Sigara içmek alt özefageal sfinkteri zayıflatır ve reflüyü artırır.
 • Fazla kilo kısa süre içinde verilmelidir.  Fazla kilolu ve obez insanlar, sağlıklı kilolu insanlara göre daha rahatsız edici reflüye sahip olma riski ile karşı karşıyadır.
 • Dik durun veya düz durmak gerekir.
 • Aspirin, ibuprofen ya da osteoporoz için ilaçlar gibi tezgah üstü ağrı kesiciler hakkında bilgi almak için uzman hekime danışılmalıdır. Bu tarz ilaçlar bazı insanlarda reflüyü artırabilir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle