Tüp Mide Ameliyatında Sonra Ağrı Nedenleri ve Çözümleri

Obezite cerrahi çerçevesinde uygulanan tüp mide ameliyatı sonrasında yaşanan ağrı şikayetlerinin sebepleri ve bu ağrıların giderilmesi için uygulanabilecek uygun ve doğal tedavi yöntemleri hakkında.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı Nedenleri

Tüp mide ameliyatı

21. yüzyılda dünya toplumlarında en yaygın görülen ve hayati tehdit içeren sağlık sorunlarının başında gelen obezite için günümüzde tüp mide ameliyatı uygulanır. Obezite rahatsızlığına yönelik cerrahi bir tedavi tekniği olan mide küçültme ameliyatı sayesinde hastaların kilo verme süreçlerinin bilimsel olarak etkin şekilde sağlanması amaçlanır. Tüp mide ameliyatının modern tekniklerde gerçekleştirilmesi hastanın iyileşme sürecinin çok daha hızlı olmasını ve bu söz konusu süreci çok daha konforlu bir şekilde atlatabilmesi sağlanabilir. Ancak son derece ciddi bir cerrahi operasyon olmasından mütevellit, hastalarda çeşitli komplikasyonların oluşması oldukça yüksek ihtimaldir. Tüp mide ameliyatlarında kapalı ameliyat olarak da toplum genelinde bilinen ‘Laparoskopik’ teknik kullanılır. Yani karın bölgesinde mideye erişim için uygulanan kesiler milimetrik düzeyde olduğu gibi hem ameliyat sonrası yan etkiler hem de estetik kaygılar açısından son derece uygundur. Çünkü bu teknik sayesinde hem ameliyat izi gibi sorunlar yaşanmıyor hem de ameliyat sonrası iyileşme süreci çok daha hızlı oluyor. Ancak ciddi bir ameliyat olmasından hastalarda tüp mide ameliyatı ağrı yapar mı sorusunun gündeme gelmesine neden olur.

Tüp mide ameliyatı sonrası hastalarda ağrı şikayetleri genel olarak minimal düzeyde olur. Bu söz konusu ağrılarda kapalı ameliyat tekniği çerçevesinde batın bölgesinde uygulanan ‘kesi’ ve ‘giriş alanlarında ve çevresinde yaşanır. Olağan ve sorunsuz ameliyatlardan sonra yaşanan ağrılar çok hafif şiddetli olurken, eğer hastada çok ciddi şiddetlerde ağrılar meydana geliyor ise belirli bir komplikasyon oluşumu söz konusu olacağından doktor kontrolünün en kısa zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilmesi, hayati önem taşır.

Mide küçültme ameliyatı sonrası hastanın hastanede 3 günlük yatış süreci de ağrı ve bulantı gibi şikayetlerden ziyade, küçültülen midenin hastada kendi kendine beslenmeye yeterli olup, olmadığının belirlenmesi amacı taşır.

Midede Kaçak

Mide küçültme yani tüp mide ameliyatı sonrası hastada görülebilecek komplikasyonlardan birisi de midede kaçaktır. Midenin küçültülmesinden sonra uygulanan bir tür ‘dikim’ uygulaması sonrasında besinlerin, sıvıların ve midedeki diğer maddelerin mideden bu uygulamanın yapıldığı noktalardan kaçması durumudur. Hastada böyle bir durum meydana gelmesi halinde şiddetli ağrı şikayetlerinin yaşanması muhtemeldir. Özellikle de midede kaçak yaşanması halinde ameliyat sonrası süreçte hastanın karın bölgesinden başlayan omuz ve sırt bölgelerine doğru yayılan çok rahatsız edici ağrıların oluşması mümkündür. Bu yüzden de normal ve olağan süreçte ameliyat sonrası çok hafif şiddetlerde bölgesel olarak meydana gelmesi gereken ağrıların, bu denli yüksek şiddette ve genele yayılması durumunda mutlaka midede kaçak riskine karşı hastanın uzman doktor tetkiklerinden geçirilmesi ve gerekli olan tedavilerin yerine getirilmesi gerekir.

Gaz Sancısı

Midede küçültme ameliyatı operasyonunun gerçekleştirilmesinden sonraki ilk gün içerisinde hastada gaz birikmesi ve buna bağlı mide ve karın genelinde şiddetli ağrı oluşumu söz konusu olabilir. Bunun nedeni ise hastada ameliyattan sonra bağırsaklarda sınırlı ya da tümden tıkanma yaşanmasıdır. Böyle bir durum hastada şiddetli ağrılara neden olabilirken, hastanedeki yatış süreci içerisinde ‘damar yolu’ ile hem ağrı şikayetlerine hem de bulantı şikayetlerine yönelik olarak tıbbi ilaç uygulamasının gerçekleştirilmesi hastanın şikayetleri en hafif şekilde hissetmesine yardımcı olur. Bununla birlikte eğer böyle ağrılar çok uzun süreli yaşanıyor ise en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru yapılmalıdır.

Cinsel Aktivite

Midede küçültme ameliyatı sonrası hastanın cinsel birlikteliğine ilk iki haftalık periyodun normal şeklinde tamamlanması gerekir. Özellikle de bebek sahibi olmak isteyen hastaların 2 haftalık periyottan önce yapacakları cinsel birliktelikler çok ciddi ağrıların yaşanmasına neden olabilir. İki haftanın olağan şekilde tamamlanmasına karşın cinsel birlikte yaşanan şiddetli ağrılara karşı yine doktora başvurulmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrıya İyi Gelen Şeyler

Tüp mide ameliyatından sonra yaşanan ağrı şikayetlerine yönelik olarak ilk 3 günlük periyotta hastaya tıbbi ağrı kesici ve bulantı önleyici ilaç uygulamasının ‘damar yolu’ ile yapılmasından dolayı hasta bu şikayetleri şiddetli şekilde hissetmez. İlk iyileşme sürecinin tamamlanması ve hastaneden taburcu olunmasından sonra hastada ağrı şikayetleri devam ediyor ve şiddetli şekilde artış gösteriyor ise mutlaka bir problem olduğunu gösterir. Bu ciddi bir komplikasyon yüzünden olabileceği gibi gaz problemleri nedeni ile de yaşanabilir.

Eğer ağrı şikayetleri ameliyat sonrasında yapılan kontrollerde gaz problemlerine bağlı olarak meydana geliyor ise hastanın ağrıya iyi gelmesi için yapabileceği çok basit eylemler bulunur. Bunlar arasında bağırsaklardaki tıkanmayı önleyecek daha sıvı ağırlıklı ve bağırsaklara iyi gelecek besinlerin tüketilmesi gerekir. Bu noktada özellikle;

  • Kabak.
  • Patlıcan.
  • Pırasa.
  • Patates.
  • Pazı.
  • Ispanak.

gaz yapmayan sebzelerin tüketilmesi tavsiye edilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle