Safra Reflüsü Semptomları ve Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Safra kesesinde görülen hastalıklar arasında en önemli hastalıkların başındaki safra reflüsünün vücuttaki belirtileri ve bu belirtiler üzerinden uygulanan tedavi yöntemlerinin ayrıntıları.

Safra Reflüsü Oluşumu

Safra reflüsü

Safra kesesinde görülen rahatsızlıklar arasında en yaygın olanı konumundaki safra reflüsü, ciddi düzeyde etkileri ve riskleri olmayan bir rahatsızlık olmasa da gerekli olan tedavilerinin uygulanmaması durumunda gündelik yaşantı içerisinde yaşam kalitesinin düşmesine ve sık şikayetlerin yaşanmasına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Ancak safra reflüsünün tek başına ciddi riskleri bulunmasa da ilerleyen aşamada kronikleşmesi ile birlikte vücutta daha riskli ve ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkışında tetikleyici bir unsur görevi görebilir. Bu yüzden de tedavilerinin zamanında  yaptırılması gerekir. Safra reflüsü, her yetişkin bireyde illa ki bir defa da olsa görülebilen nitelikte son derece genel bir hastalık grubunda bulunur. Vücutta yağların emilmesi ve bir takım kırmızı kan hücrelerini ve zararlı toksinleri yok etme görevlerini üstlenen safra karaciğer tarafından üretilir ve safra kesesi içerisinde biriktirilir. Bu reflü tipinin ortaya çıkışı ise, genel fonksiyonu itibari ile mide ucundaki kastan ince bağırsağa safranın ve besinlerin geçişi sağlanır. Ancak bu süreç içerisinde mide kapakçığının tam olarak kapanmaması gibi bir problemin meydana gelmesi sonucunda söz konusu safranın yeniden mideye girmesi söz konusu olur ki bu durumda safra reflüsünü oluşturur.

Safra Reflüsü Nedenleri

Safra kesesi reflüsünün meydana gelmesi birden fazla nedene bağlı olarak kaynaklanabilir. Safre kesesi reflüsünün ortaya çıkışında özellikle de farklı karaciğer rahatsızlıklarının safra kesesi üzerinde olumsuz etkiler oluşturması sebebi önemli bir faktör konumunda bulunuyor. Bununla birlikte kişinin safra kesesi ve gastrik ameliyatları temel alan operasyonlar etkili olur. Özellikle de gastrik ameliyatlar, mide alım ameliyatı ve bypass ameliyatı gibi faktörler reflünün meydana gelmesi açısından son derece etkilir. Günümüzde meydana gelen safra kesesi reflülerinin önemli etkenlerinden birisi de vücutta meydana gelen genel bir ani kilo kayıplarıdır. Vücutta kiloların olağan dışı şekilde ve hızla kaybedilmesi durumunda mide ve safra kesesi üzerinde oluşabilecek baskı ciddi yorgunluklara neden olabilir ki bu durumda reflü başta olmak üzere pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Vücutta görülen ‘peptik’ ülserlerinde safra reflüsüne neden olduğu biliniyor. Çünkü midede bulunan kapakçığın kapanışında problemlerin meydana gelmesine neden olan bu tip ülser ile mide içerisinde basıncın artış göstermesi tam kapanamayan kapakçıktan mide sıvısının, safranın ve besinlerin kaçışına yol açabilir. Günümüzde çeşitli sağlık sorunlarına bağlı olarak gerçekleştirilen safra kesesi alım ameliyatları sonrasında da safra kesesi alınan hastaların çok sık safra reflüsü problemi ile karşı karşıya kaldıkları biliniyor.

Safra reflüsü olanlar genellikle yapılan hatalı beslenme alışkanlıkları nedeni ile de meydana gelebilir.

Safra Reflüsü Belirtileri

Safra reflüsü belirtileri

Standart reflülerde olduğu gibi safra reflüsünde de hastanın ciddi mide yanması şikayetleri yaşar. Söz konusu şikayet genel olarak midede ekşime hissi ve buna bağlı acılık hissiyatı şeklinde ortaya çıkar. Gündelik yaşantı açısından çok ciddi olumsuz etkilere neden olabilen bu durum bu tip reflünün en belirgin belirtileri arasında yer alır. Aynı zamanda da midede yanmanın yaşanması durumunda mide bulantısı ve beraberinde de istifra hali ile çok sık karşılaşılabilir. Hastalarda sık sık öksürme arzusunun yaşanması söz konusu olur ki bu durumda vücut kaslarının ve boğaz bölgesinin fazlasıyla tahriş olmasına neden olur. Bu sorunun devamında da ortaya çıkan yutkunma güçlükleri ve solunum problemleri görülebilir. Bu gibi belirtilerinin haricinde safra reflüsü, ses kısıklıklarının yaşanmasına da yol açabilir. Safra kesesinden ortaya çıkan safra reflüsü probleminin daha ciddi rahatsızlıklar için tetikleyici etki yapar. Bu yüzden de belirtilerinin görülmesi durumunda tedavisi için uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Safra reflüsünün yemek borusunda ve boğaz bölgesinde yaratmış olduğu tahribat kanser riskini arttırır. Öyle ki günümüzde yapılan araştırmalara göre yemek borusu kanser vakaları başta olmak üzere sindirim sistemini temel alan kanser tiplerinde reflünün etkilerinin yüksek olduğu görülüyor. Bu yüzden de safra reflüsü olanlar için sadece bitkisel tedavi yöntemleriyle ya da ilaçlarla semptomları baskılayan tedavilerden ziyade doğrudan soruna yol açan etkenlerin ortadan kaldırılmasını temel alan bir tedavi sürecine önem verilmesi gerekir.

Safra Reflüsü Tedavisi

Günümüzde asit reflüsünün tedavi edilmesi noktasında kullanılan bitkisel tedaviler ile birlikte ilaç tedavileri ve cerrahi müdahaleler bulunmaktadır. Temel olarak hastanın doğal şekilde bu sorundan kurtulmasının hedeflendiği tedavi süreci içerisinde reflüye iyi gelen besinlerden oluşan bir beslenme alışkanlığı ile birlikte iyi ve düzenli bir yaşam standardının oluşturulmasını temel alan değişiklikler bulunur. Bu şekilde rahatsızlığın doğal şekilde giderilebilmesi sağlanabilir. Bunun dışında ilaç tedavileri ciddi etkilerin görülmesi durumunda uygulanır ki;

  • Hastalara ursodeoksikolik asit ilacı verilerek, belirtilerin yok edilmesi sağlanabilir,
  • Safradaki asitlerin düzenlenmesine yardımcı ilaçlar,
  • Asit üretimini önleyecek nitelikteki ilaçlar,

şeklindedir. Bu ilaç tedavileri ile sonuç alınmaması ve artan şikayetler durumunda cerrahi müdahale söz konusu olur. Bu noktada da ‘Derivasyon ameliyatı’ ve ‘anti reflü ameliyatı’ teknikleri uygulanır. Bu teknikler hastanın durumuna göre belirlenir.

Safra Reflüsü Semptomlarına İyi Gelen Bitkiler

Günümüzde safra reflüsünün tedavisi için ve belirtilerini yok etmek için özel bir bitki diyeti uygulanması gerekir. Belirtilerine iyi gelen bitkiler arasında ise;

  • Meyan kökü,
  • Aloe vera (suyu),
  • Hardal (sarı),
  • Rezene,
  • Kaygan karaağaç,
  • Kimyon,

şeklindedir. Bu bitkiler sayesinde reflünün belirtilerine iyi bir destek sağlanarak, etkilerinin ortadan kaldırılması mümkün olur. Uygulanan bitkisel tedavilerle gün içerisinde rahatsızlığın yarattığı etkileri yok ederek, günlük işlere devam edebilme ve şikayetlerinin yarattığı olumsuzluklardan kurtulabilmek mümkün olabiliyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

Yorum ekle