Reflüye İyi Gelen Şeyler ve Sütün Reflüye Etkisi

Yaşam kalitesinin düşmesine neden olacak biçimde şikayetlerin yaşanmasına sebep olan reflü problemine karşı süt kullanımının doğru olup, olmadığı ve reflüye iyi gelen diğer şeylerin yanıtları.

Reflü ve Süt İlişkisi

Reflü ve süt

Temel olarak tüketilen besinlerin, mide kapakçığından kaçarak, yeniden yemek borusuna ve ağza doğru çıkması problemi olan reflünün ortaya çıkardığı şikayetler, gündelik yaşantıyı da olumsuz yönde etkiler. Özelikle de midede ciddi seviyede yanma, göğüs bölgesinde ağrı ve yanma ile birlikte ağız içerisinde mide suyundan veya mideden kaçan besinlerden kaynaklı acı ve kötü tat oluşumu gibi şikayetlerin oluşmasına neden olan reflü problemine ilişkin olarak iyi gelecek şeyler konusunda araştırmalar yapılıyor. Toplum genelinde süt için reflüye iyi gelir mi şeklinde bir soru gündeme geliyor. Aslında sütün içeriğinde yer alan temel bileşenleri ve besin değerleri ile reflünün iyileştirilmesi noktasında en etkili ürünlerden birisi olduğu biliniyor. Süt, rahatsızlığından kaynaklı midesinde yanma problemi yaşayanlar başta olmak üzere tüm reflü belirtilerinin etkilerinin ortadan kaldırılması konusunda iyi gelir. Bu sebeple de belirtileri görülen kişilere ilk önerilen tedavi yöntemlerinden birisi olarak süt önerilmektedir.

Normal olarak gün içerisinde iki su bardağı sütün düzenli şekilde tüketilmesi, reflü rahatsızlığı bulunmayan kişilerin, ilerleyen yaşlarda bu rahatsızlığı yaşama riskinin önemli oranda düşürülebilmesi mümkün oluyor.

Sütün Reflüye Etkisi

Yapılan araştırmalara göre reflü rahatsızlığında süt tüketiminin iyi geldiği ve mutlaka tüketilmesi gerektiği belirlenmiştir. Çünkü sütün, mide içerisinde mevcut olan enfeksiyon eylemlerinin çok daha düşük seviyelere düşürülebilmesine yardımcı olduğu biliniyor. Sütün bu özelliğinin haricinde midede mukozanın daha dengeli ve daha düzenli olması sağladığından reflünün ortaya çıkartabildiği olumsuz etkilerin ve şikayetlerin önlenebilmesini sağlayabiliyor. Bunu da mide duvarının güçlendirilmesine yardımcı olacak madde olan ‘müsin’ maddesinin üretim değerlerinin daha yüksek olmasını sağladığı, ‘fermente süt’ çeşitlerinin içeriğinde yer alan ‘faydalı’ mikroorganizmalar sayesinde hastanın midesinde ortaya çıkan reflü etkilerinin ve şikayetlerinin yok edilebilmesine yardımcı olur. Reflüde belirtilerin yok edilmesi ya da etkilerinin daha düşük seviyede tutulabilmesi için vücut kilosunun mutlaka normal seviyelerde olması gerekmektedir. Bu noktada süt zayıflamaya yardımcı bir besin olması ve içeriğindeki değerleri ile vücudu destekleyici olması sayesinde reflüye en iyi gelen ürünler arasında ilk sıralarda kendisine yer bulur.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Günümüzde doğadan gelen pek çok yiyecek reflü açısından faydalıdır. Reflünün vücutta yaratmış olduğu olumsuz etkilerin tamamı ile ortadan kaldırılabilmesine yardımcı olacak içeriklere sahip olan doğal besinlerin ve bitkilerin reflü tedavisi açısından yoğun şekilde kullanıldığı görülüyor. Özellikle de ilaç tedavisinin uygulandığı rahatsızlıklardan olan reflünün tedavisinde doğal ürünlerden ve bitkilerden de yaralanılması kişinin midesinin rahatlamasına önemli oranda yardımcı olur ki bu durumda iyileşme sürecinin çok daha kısa olmasını sağlar. Buna göre reflüye iyi gelecek yiyecekler arasında;

  • Yeşil yapraklı sınıfında bulunan tüm sebzeler,
  • Süt ve süt ürünleri (peynir ve yoğurt gibi),
  • Avokado ve hindistan cevizi gibi tropikal meyveler,
  • Elma, çilek ve armut tarzı lif içeriği yüksek olan meyveler,
  • Katkısız ve has bal,
  • Somon tarzı okyanus balıkları,
  • Elma sirkesi

şeklindedir. Bu besinlerin düzenli olarak ideal seviyede tüketilmesi durumunda reflünün tedavisi sağlanabilir ve ortaya çıkarmış olduğu belirtilerin yok edilebilmesi mümkün olabilmektedir. Bu sayede reflünün gündelik yaşantı içerisinde yaratmış olduğu olumsuzlukların tamamı ile yok edilerek, daha rahat ve daha sağlıklı bir beslenmenin gönül rahatlığı ile gerçekleştirilebilmesine yardımcı olur.

Reflüyü Neler Tetikler?

Reflü ve beslenme

Günümüzde yapılan araştırmalara göre, köpürme özelliği bulunan tüm içeceklerin reflüyü tetiklediği tespit edilmiştir. Bunun dışında toplum genelinde de yaygın olarak bilindiği üzere yoğun baharat içeriğine sahip olan besinlerin midede yanma ve ağız içerisinde kötü tat oluşumuna neden olacak reflünün tetiklenmesine neden olur. Özellikle de baharatlı yiyeceklerde kullanılan baharatların doğal olmaması yani kimyasal içeriğe sahip olması da reflü üzerindeki etkilerinin daha sert ve daha ağır olmasına neden olacaktır. Bu yüzden günümüzde baharat seçiminde doğal olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çok yağlı gıdalarında reflüde olumsuz etkiler oluşturduğu biliniyor. Mide asit değerlerinin artış göstermesine ve aynı zamanda da mide bulantısı problemlerinin görülmesine neden olacağından çok yağlı yiyeceklerin tüketiminden kaçınılması gerekir.

Yaygın olarak bilinenin aksine doğal bir besin olsa da domatesinde reflüyü tetiklediği biliniyor. Çünkü domatesin içeriğinde bulunan ‘likopen’ isimli bir maddenin midedeki asit değerlerinin artış göstermesine ve bu şekilde de midede ve göğüste yanma ve ağızda kötü tat oluşumu gibi sonuçların yaşanmasına neden olabildiği biliniyor. Bu yüzden de yoğun domatesli besinler ile birlikte ketçap, domates salçası ve domates suyu gibi besinlerin sık tüketiminden reflü hastalarının kaçınmaları gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 votes, average: 2,67 out of 5)
Loading...

Yorum ekle