Reflünün Belirtileri Nelerdir? Reflü İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Hatalı ve sağlıksız beslenme gibi etkenlerle meydana gelebilen reflünün vücutta ortaya çıkarttığı belirtiler ve bu belirtilerin geçirilebilmesi için uygulanabilecek sağlıklı ve doğa kür tarifleri.

Reflünün Semptomları (Belirtileri)

Modern dünyada toplumlarda yaygın görülen rahatsızlıklardan birisi olan reflü rahatsızlığı, gündelik yaşantının fazlasıyla olumsuz şekilde etkilenmesine neden olur. Çok sık karşılaşılan reflünün ortaya çıkartığı semptomlar, yaşam kalitesinin düşmesine neden olabildiği gibi aynı zamanda da çeşitli rahatsızlıkların tetiklenmesi açısından son derece etkili olabilir. Bu yüzden de toplumda yaygın görülen bir rahatsızlık olmasına karşın mutlak suretle reflünün etkilerine önem gösterilmesi ve tedavi edilmesi için gerekli olan uygulamaların yerine getirilmesi gerekmektedir. Genel olarak ağız içerisinde hoş olmayan ve kötü bir tat oluşumu yapar. Ayrıca boğaz bölgesinden başlayarak, tüm göğüs bölgesi genelinde ve midede ciddi seviyede yanma hissinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi etkileri dışında özellikle reflü sırt bölgesine vurur mu en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Temel olarak reflünün ortaya çıkması ile sırt bölgesinde ağrı başta olmak çeşitli problemler olur mu sorusunun yanıtı, bu sorunu yaşayan kişilerin merak ettiği sorulardandır. 

Hastanın genel olarak yoğun baharat içeren, yüksek yağ seviyesine sahip olan, alkollü içecekler ya da taze sıkılmış meyve tüketmeleri durumunda çok şiddetli şekilde yaşayabildiği reflü problemi, mideden başlayarak, yemek borusundan geçip, boğaza doğru genişleyen ve acı veren bir yanma hissinin oluşmasına neden olur. Aynı zamanda da midede bulunan besin, sıvı ve diğer maddelerin yemek borusundan ağza geri çıkmasıyla ağız içerisinde rahatsız edici kötü bir tat oluşumu görülür. Bunların haricinde reflü hastalığı bulunan kişilerde;

 • Çok sık hıçkırma ve geğirme isteği,
 • Yutkunma problemleri (güçlüğü),
 • Midede süreklilik teşkil eden bulantı,
 • Yemek sonraları istifra edilmesi,

gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin haricinde rahatsızlığın vücutta; şiddetli öksürük, seste kısılma, dişlerde çürük ve boğaz bölgesinde ağrı gibi sindirim sistemi yapı taşlarının dışında bulunan bölge ve organlarda da ciddi belirtiler ortaya koyabilir. Bu belirtileri yaşayan kişilerin en kısa süre içerisinde uzman hekime başvuru gerçekleştirmeleri gerekir.

Yemek borusunda sürekli mideden kaçışların yaşanmasından reflünün oluşması ilerleyen zamanda yemek borusunda kanserli hücre oluşumu riskini arttırabilir. Bu yüzden reflü tedavisi için hızlı hareket edilmesi çok önemlidir.

Reflü Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Yapısal özellikleri çerçevesinde reflü rahatsızlığının göğsün alt kısmı başta olacak şekilde genel bir ağrı semptomu, sık görülen ağızda acı tat oluşumu ve miden yanması rahatsızlıkları ile beraber görülür. Toplum genelinde rahatsızlığın göğsün alt kısmında yaratmış olduğu ağrıların, kalp krizi ile sıklıkla karıştırıldığı biliniyor. Bu durumda kalp krizinin genel yapısal özellikleri ile benzer şekilde reflünün boyun bölgesinden başlayarak kol ve sırt bölgesine yansıyan ağrılar yaratmasına neden oluyor ki bu durumda reflü sırta vurur mu sorusunun yanıtını oluşturuyor. Göğüste tam merkez nokta ve karın genelinde de ağrıların oluşturması nedeni ile öne sürülen reflü sırta vurur mu sorusu çok sık gündeme geliyor. Göğüs bölgesinde ortaya çıkan yoğun basınçlı ve baskılı etken nedeni ile sırt ağrısı yapar. 

Reflünün Doğal Tedavisi

Günümüzde tıbbi alanda yaşanan gelişmeler eşliğinde yaşanan mide yanması ve ağızda acı tat oluşması gibi sorunların temel kaynağı olan reflünün tedavisi için kullanılabilecek ilaçlar bulunuyor. Ancak günümüzde insanların reflünün tedavisi için tamamen doğal ve sağlıklı yöntemlerden de yararlanabilmesi mümkündür. Bu noktada en temel şekilde sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması bulunurken, aynı zamanda da uzman profesörler tarafından hazırlanan doğal içerikli bitkisel kürleri de uygulayarak, tedavisinin hızlandırılabilmesi mümkün olabilmektedir.

Reflüye İyi Gelen Besinler

Reflü rahatsızlığı yaşayan kişilerin yaşadıkları semptomları ortadan kaldıracak niteliklerde tamamen doğanın insanoğluna sunmuş olduğu doğal ürünler ve bitkiler bulunmaktadır. Özellikle de reflü sırta vurur mu sorusu ile gündeme gelen reflünün belirtilerinin yok edilmesi ve tedavisi için tüketilebilecek besinler;

 • Mideden kaçan asidin düzenlenmesini sağlayacak badem,
 • Mide yanmasına ve yemek borusundaki iltihaplanmalara iyi gelecek aloe vera suyu,
 • Midedeki ekşimeyi yok edecek elma sirkesi,
 • Mide kaslarını yumuşatacak ve ekşimeyi yok edecek papatya ve zencefil ile hazırlanan çay,

şeklindedir. Bu besinlerin sık sık tüketilmesine önem gösterilmesi etkili sonuçlar alınmasına ve reflünün belirtilerinin yok edilebilmesine yardımcı olur.

Reflüye İyi Gelen Bitkisel Kür

Portakal nergisi

Kullanılacak Malzemeler

 • Portakal nergisi,
 • Beyaz lahana,
 • Zencefil kökü,
 • Hardal (tohum),

Kür Nasıl Hazırlanır?

Doğrudan yapılacak miktara uygun sayıda ve tutarda(göz kararı) bir kap içerisine alınacak bu malzemelerin, iyice kaynatılması gerekir. 

Nasıl Tüketilmeli?

Gün içerisinde öğleyin öğünden önce ve günün son öğünü öncesinde olacak şekilde iki kez tüketilmelidir. Bu şekilde midede rahatlama ve reflü etkilerinin yok edilmesi sağlanır. 1 haftalık süreçte aksatmadan düzenli kullanım gerekir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle