Reflüye Maden Suyu İyi Gelir Mi? Tedavisi İçin Doğal Kürler

Reflünün vücutta oluşturduğu semptomları yok edecek ve rahatsızlığın tedavisine yardımcı olacak doğal ürünlere ilişkin olarak öne çıkan maden suyunun reflüye etkilerine dair.

Maden Suyunun Reflüye Etkileri

Reflü

Günümüzde toplum genelinde pek çok kişinin çok sık yaşadığı problemlerden birisi olan ve yaşam kalitesinin önemli oranda düşüren reflü problemi için çözüm arayışları doğal olarak sürüyor. Özellikle de reflünün yarattığı mide yanmaları, göğüs bölgesi yanmaları ve ağrıları ile birlikte ağızdaki acı ve kötü tat oluşumlarının en hızlı şekilde yok edilmesi için gün içerisinde farklı ürünler denenebiliyor. Bu durumda günümüzde reflüye ne iyi gelir sorusunun gündeme gelmesine neden olur ki bu noktada maden suyu ve süt toplum genelinde en fazla popülerliğe sahip olan ürünler olarak öne çıkıyor. Maden suyu reflüye iyi gelir mi sorusu çok sık şekilde gündeme gelen sorulardan birisi olurken, bu sorunun temelinde reflü rahatsızlığının tetikleyicisi olarak asit içeren içeceklerin ilk sıralarda bulunuyor olması gelmektedir.

Toplum genelinde de yaygın şekilde bilinen asitli içeceklerin reflüyü tetiklediği görüşü, aslında maden suyu için geçerli değildir. Bunun nedeni ise maden suyunun diğer gazlı/asitli içeceklerden tamamen farklı olmasıdır. Maden suyunun içeriğinde yer alan temel bileşen değerleri midedeki asidin dengelenmesine ve fonksiyonların düzenlenmesine yardımcı olur. Böylelikle reflünün etkilerinin ortaya çıkmasına neden olan problemlerin ortadan kaldırılabilmesi sağlanabilir.

Reflü semptomları/şikayetleri için maden suyu içecek kişilerin mutlaka ‘meyveli’ maden sularından uzak durmaları gerekir. Çünkü bu meyveli maden suların içeriğinde yer alan ‘koruyucu’ gibi farklı fonksiyonlardaki kimyasal katkı maddeleri sade maden suyundan farklı olarak midede reflünün tetiklenmesine enden olur.

 Bu gibi özellikleri maden suyu reflünün tedavi edilmeis ve ortaya çıkardığı tüm semptomların bastırılması açısından çok önemlidir. Gün içerisinde ciddi problemlere neden olan ve rahatsızlık teşkil eden reflü şikayetlerinin en kısa süre içerisinde etkilerinin yok edilerek, rahatlama sağlanabilmesi açısından maden suyu, süt ile birlikte en çok tercih edilebilecek ürünler arasında yer alır.

Reflüye İyi Gelen Besinler

Reflü doğal tedavi

Reflü problemi, temel olarak midede bulunan ‘mide kapakçığı’ fonksiyonlarının tam olarak yerine getirilmesinin meydana gelen problemlerden dolayı engellenmesi sonucunda mide asidinin ve midedeki besinlerin yemek borusuna doğru yukarı çıkması ve ağza gelmesi durumu ile oluşur. Bu durum mideden başlayan ve yemek borusundan boğaza kadar ulaşan yanma şikayetinin oluşmasına ve aynı zamanda da ağız içerisine ulaşan mide suyunun veya mideden gelen besinlerin oluşturduğu acı ve kötü tat şikayetleri görülebilir. Temelde tüketilen besinler ve mevcut olan beslenme alışkanlıkları ile bağımlılıklardan kaynaklı olarak meydana gelen reflünün en azından etkilerinin yok edilmesinde veya ortaya çıkışlarının önlenmesinde tercih edilebilecek doğal ürünler ve bitkiler bulunur.

Reflü Yanmasına İyi Gelen Şeyler

Reflünün en belirgin belirtileri arasında midede ve göğüs bölgesinde yanma şikayetleri gelir. Gün içerisinde çok sık yaşanan yanma şikayeti için günümüzde maden suyu ve süt tüketilmesi toplum genelinde yaygın olarak tavsiye edilir. Sabah kahvaltılarında yulaf ezmesi veya yulaf içeriğe sahip olan kahvaltı besinleri tüketilebilir. Lif içeriğe sahip olan yulafın reflüyü tetikleyen ve en önemli nedenlerinden birisi olan hazımsızlığın giderilmesine ve kalori yakımına yardımcı olması nedeniyle de tercih edilebilir. Reflünün oluşturduğu göğüs başta olmak üzere sırt ve boyun ağrılarının giderilmesinde de balığın fosfor gibi içeriklerinden yararlanılabilir. Bu sebeple de balık tüketimi reflüye karşı tavsiye edilir. Asit içeriği son derece dengeli olan en etkili ve en faydalı besinlerin başında da zaten balık gelir. Reflü şikayetlerini sık yaşayan kişilerin gün içerisinde midesini rahatlatacak etkilere sahip olan kereviz, brokoli ve lahana gibi doğal bitkileri de tüketmeleri önerilir.

Reflü Hastalarına Özel Beslenme Tavsiyeleri

Reflüde beslenme teknikleri ve tarzı büyük bir etkiye sahiptir. Bu çerçevede de öncelikle hızlı yeme alışkanlığından uzak durulması gerekir. Midede çok hızlı tüketilen besinlerin hazmedilmesi zorlu olabildiği gibi besinlerin daha az çiğnenmesine neden olan hızlı yeme alışkanlığı büyük parçalar halinde besinlerin mideye ulaşarak, yine hazmın zorlaşmasına neden olur. Günlük su tüketim oranlarının yakalanmasına önem gösterilmesi gerekir. Su vücuttaki hücrelerin yenilenebilmesi açısından çok önemli faktör olduğu biliniyor bu yüzden de günlük ortalama 2 litre civarında su tüketilmesi önerilir. Ancak bu orandan daha fazla su tüketimi de vücutta farklı sağlık sorunlarına neden olabileceğinden bu sınıra dikkat edilmelidir. Uyku öncesinde bir şeyler yenmemesine de dikkat edilmelidir. Yatmadan önce yenen yemekler, henüz hazmedilmemiş olduğundan midede reflü etkilerinin görülmesine yol açabilir. Sigara ve alkol gibi bağımlılıkların tüm vücutta yaratmış oldukları etkilerin haricinde midede ekşime ve beraberinde de reflü sorunlarının ortaya çıkışına neden olacağından kesinlikle uzak durulmalıdır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle