Reflüsü Olan Bebeğin Beslenmesi ve İyi Gelen Besinler

Bebeklerde reflü olduğu zaman emzirmekte olan annenin sütünden bebeğin beslenecek olduğundan, zararlı gıdaları tüketmekten uzak durması ve faydalı gıdalar tüketmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Reflü Beslenmesi

Bebeklerin yemek borusunun son kısmında bulunan kasın tam olarak gelişmemiş olması nedeniyle bebeklerde reflü görülmesi normaldir. Bu durum genellikle 12 ay ile 18 ay arasında iyileşme belirtileri gösterecektir. Bu süre sonrasında eğer ki iyileşme olmaması durumunda bebeklerde ciddi sağlık sorunlarının olacağı unutulmamalıdır. Bebeğin emmekte olduğu sütün az miktarda kusması, öksürmesi gibi her durum reflü olacağı anlamına gelmemektedir. Bebeğinizde reflü olması durumunda şunları uygulamalısınız. Bebeklerde reflü belirtileri arasında hıçkırık sıklıkla olacaktır. Çok sık kusma meydana gelir. Öksürük ve mideye temas halinde bebeğin ağrısı olacaktır. Şiddetli gaz oluşumu, kilo alamama gibi durumlar söz konusu olur.

Bebeği emzirirken her zaman dik durmasına özen göstermelisiniz. Yatarken emzirmeniz yediğinin kolaylıkla yemek borusundan geçerek ağzına gelmesin neden olur. Ayrıca besledikten sonra hemen uyuması için yatırmayın. Bebeğin emzirildikten sonra yarım saat boyunca dik bir şekilde durmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Beslenme sırasında sık sık gazı oluşacaktır. Bu nedenle de sık sık gazının alınması gerekmektedir. Hazır mama kullanıyorsanız ya da verecek olduğunuz su için mutlaka küçük delikli olan biberonlar tercih etmeniz gerekmektedir. Yalancı emzik kullanımından anne adaylarının kaçınması gerekmektedir. Bebeğin yalancı emzik sırasında hava yutacak olmasından dolayı gazı oluşabilir. Sırt üstü yatırmak her zaman için sakıncalı bir durum olacaktır. Bu durum bebeklerde kusma sonucunda nefes borusuna atacak olması nedeniyle bebek ölümlerinin artacak olduğu da bilinmektedir. Emzirmekte olan anne adaylarının kesinlikle tüketmemesi gereken durumlar vardır. Ayrıca bebeğin anne sütünün kesildikten sonra çikolata, çerez, soğan, gibi gaz yapacak olan yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Meyve suları tüketirken de gaz yapacak meyve sularından kaçınmalıdır. Gazlı ve asitli kola tarzı içeceklerden uzak durmalıdır.

Emzirmekte olan annenin tüketmesi gereken ve tüketmemesi gereken bir takım ürünler bulunmaktadır. Bebek anne sütünden beslenmesi nedeniyle annenin tüketecek olduğu gıdalar bebeğin sağlığı için çok önemli olacaktır. Bebekte reflü olmasına neden olan yiyeceklerden kaçınması ve anne sütüyle bebeğe geçecek olan sağlıklı gıdaları tüketmesi gerekmektedir.

Tüketmesi Gereken Gıdalar

Bebeğin uykusunu getirecek olan papatya çayının içilmesi bebeğin daha sakinleşmesi ve daha rahat uyumasını sağlayacaktır. Özellikle de bebeklerde reflü olması durumunda bebeklerin gece uykusu olmayacaktır. Bu sorun papatya çayının uyku yapması sakinleştirici özelliği olmasından dolayı tüketmeniz serbest olacaktır. Süt ve süt ürünlerini her zaman için tüketebilirsiniz. Bitkisel çaylar çok fayda sağlamaktadır. Limonata içmenizde bir sakınca olmayacaktır. Haşlama ya da sizlerin ızgara kırmızı et ya da beyaz et tüketmelisiniz. Haşlanmış yumurtanın bebek sağlığı için yemelisiniz. Beyaz peynir tüketebilirsiniz. Pişmiş sebzeler ve kaşar ya da makarna gibi ürünler serbest olmaktadır. Bazı baharatlar serbest olmaktadır. Bunlar tarçın, tuz, reçel, kekik, gibi baharatların yanı sıra kimyon da serbest olmaktadır. Bitkisel yağlar tüketmenizde sakınca olmayacaktır. Özellikle de mısır özü yağları ya da tüketecek olduğunuz zeytinyağı gibi yağlar tüketmeniz mümkündür.

Bunlar bebeğin sağlığına fayda sağlayacaktır. Komposto tüketebilirsiniz. Lokum ya da sade kek ve jöleli tatlıları da tüketmeniz serbest olacaktır.

Tüketmemesi Gereken Gıdalar

Bebeğinizin sık sık kusması ya da reflü tanısının konulması sonucunda asla tüketmemeniz gereken yiyecekler bulunmaktadır. Siyah çay her zaman için bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Kafeinli içecekler tüketilmemeli ve karbonatlı içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Her türlü kızartmalardan emziren annenin uzak durması gerekmektedir.

 • Nescafe;
 • Konserve gıdaları;
 • Sirke;
 • Sakatat;
 • Sucuk;
 • Nohut;
 • Sahanda yumurta;
 • Margarin;
 • Hayvansal yağlar;
 • Çikolata;
 • Limon tuzu;
 • Sarımsak.

Anne emzirme dönemi içerisinde acı baharatlardan tamamen uzak durması gerekmektedir. Yağlı besinler bebeğin midesine zarar verecektir. Sebzeleri mümkün olduğu kadar haşlaması ve çiğ tüketmemesi gerekmektedir. Turşu tüketmemesi gereken ve kuru fasulye ya da mısır gibi gaz yapacak olan bu tür gıdalar bebeğin huzursuz olmasına neden olacaktır. Kuru yemiş zararlıdır ve hamur tatlıları ya da tahin helvası bebeğe fayda sağlamayacak ve zarar sağlayacaktır. Tulum peyniri asla tüketmemelisiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle