Reflü Belirtileri Nelerdir? Reflü Mide Bulantısına Yol Açar Mı?

Midedeki asit seviyesinin artmasına ve yemek borusundan kaçmasına bağlı bir mide hastalığı olan reflünün vücutta yarattığı semptomları. Reflünün mide bulantısına etkisine dair.

Reflü Belirtileri ve Mide Bulantısı

Reflü ve mide bulantısıToplumda çok sık görülen mide hastalıklarından birisi olan reflü, çok ciddi etkiler oluşturur ve bunun sonucunda da vücutta çeşitli semptomlar görülür. İlk aşamasından itibaren reflü belirtileri kendisini somut biçimde gösterir. Midedeki asit seviyesinin artış göstermesine neden olabilecek besinlerin haricinde özellikle hamilelikte anne adaylarının vücutlarında yaşanan fizyolojik değişimlerin etkisi ile mideye oluşan baskıda etkili olur. Reflü rahatsızlığı temel olarak midedeki asit seviyesinin artış göstererek, mide sıvıları ile birlikte yemek borusuna doğru kaçması sorunudur. Günümüzde yapılan araştırmalara göre hastalarda görülen reflü belirtileri arasında;

 • Midede yanma ve ekşime.
 • Mide bulantısı.
 • Yemek borusu ve boğaz genelinde yanma.
 • Ağza kötü tat gelmesi ve ağız kokusu.
 • Göğüs ağrısı ve sırta yansıyan ağrı.

şeklindedir. Bu belirtiler, midede reflü rahatsızlığının olduğunu doğrudan göstermez. Çünkü midede görülen rahatsızlıklarının önemli kısmı bu belirtileri ortaya çıkartacağından en doğru tanı için uzman doktora tarafından tetkik yapılması gerekir.

Reflü Mide Bulantısı Yapar Mı?

Midede görülen pek çok rahatsızlığın en belirleyici belirtileri arasında ilk sırada mide bulantısı gelir. Bu çerçevede de reflü rahatsızlığı mide bulantısı yapar. Midedeki asit artışı mide bulantısı yapar. Bu yüzden de reflü gibi rahatsızlıklarda öncelikli olarak midedeki asidite seviyesinin olağan seviyelerine ulaştırılması gerekmektedir. Reflü rahatsızlığında özellikle, gündüzleri tüm uyku sırasında yaşanan mide sıvılarının ağza kaçmasına bağlı acı tat ve yemek borusundaki tahribatta mide bulantısı yapar. Mide bulantısı yaşanmasını tetikleyen bu durumlara karşı mutlaka doğru beslenme alışkanlıklarının tercih edilmesine önem gösterilmesi gerekir.

Reflüde Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Reflü mide bulantısıReflüde sıkça yaşanan mide bulantısı şikayetlerine karşı doğru beslenme ve çeşitli uygulamalar ile engel olabilme imkanı bulunur. Doğada bulunan pek çok farklı bitkisel ürün sayesinde hem mide bulantısı hem de diğer reflü şikayetlerini bastırarak, ortadan kaldırabilme mümkün olur. Ancak doğada bulunan tüm doğal ve sağlıklı ürünler reflüye iyi gelmez. Bunun için doğru ürünlerin, doğru zamanda tüketilmesine önem gösterilmesi gerekliliği bulunur.

Lifli Gıdalar

Doğada bulunan tüm lif içeriği yüksek ürünler ve bunlarla tamamen sağlıklı şekilde hazırlanan kür ve besinler vücutta sindirim fonksiyonu yerine getirilirken, mide içerisinde asit gibi mide sıvılarının çok fazla salgılanmasının önüne geçebilir ve reflünün tedavisi gerçekleştirilir. Bu noktada da uzmanlara göre lif içeriği yüksek bir besin programı oluşturulabilmesi için tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasında;

 • Tam tahıllı besinler.
 • Llifli meyveler ve sebzeler (Muz, elma, kavun, armut, şeftali).
 • Esmer pirinç.
 • Yulaf ezmesi.
 • Lif içeren makarnalar.

gibi besinler yer alır. Bu besinlerin tüketimi ile reflüde mide bulantısı gibi problemlere karşı kesin tedavisi gerçekleştirilebilir.

Portokal, limon ve greyfurt gibi besinlerin lifli olmasına karşın yüksek asit içeriğine sahip olmaları nedeniyle midedeki asit miktarının artışına neden olacağından kesinlikle tüketilmemesi gerekir.

Bitkisel Proteinler

Günümüzde yapılan araştırmalara göre hem reflünün belirtilerinin hem de mide bulantısının giderilmesinde bitkisel proteinler son derece önemli etkiler oluşturuyor. Midedeki asit düzenlemesini sağlayarak, salınımı düşürüyor ki bu şekilde mide bulantısı gibi problemlerin tedavisi sağlanabiliyor. Günümüzde doğada bulunan bitkisel protein içeriğine sahip olan bitkiler arasında;

 • Brüksel lahanası.
 • Ispanak.
 • Patates.
 • Kayısı.
 • Şeftali.
 • Brokoli.
 • Kayısı.
 • Kuşkonmaz.

gibi besinler yer alır. Bu besinler sayesinde midedeki bulantı ve reflünün diğer şikayetlerinin tedavisi sağlanabiliyor.

Bol Bol Su İçilmeli

Günümüzde reflünün ve belirtileri arasında sıkça görülen mide bulantısı sorununun giderilebilmesi açısından en etkili ve en sağlıklı doğal tedavi aracı sudur. Suyun içerdiği temel bileşenleri vücutta yenilemeye ve tazelenmeye yardımcı olur. Bununla birlikte midede bulantı belirtileri gibi yara ve iltihaplanmalara neden olan en önemli sorun olan midedeki asitlerin temizlenmesine yardımcı olur. Midedeki asitlerin hızla vücutta atılarak, bulantı gibi problemlere yol açmasının önüne geçilebilir. Hamilelikte de hem anne adayının hem de bebeğin sağlığının korunabilmesi açısından ilaç kullanımının zararlı olması sebebi ile tercih edilebilecek en doğal ve en güvenilir tedavi ürünlerinden birisi sudur.

Az ve Sık Yenmeli

Ağır yağlı, baharatlı yapılara sahip olmayan besinlerde oluşacak bir beslenme programında az ancak sık yenmesi de midedeki reflünün kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Özellikle de çok uzun süre aç kalınmasının yapabileceği mide bulantısı ya da reflü tetiklemesinin önüne geçilebilmesi açısından bu tip bir beslenme tarzının benimsenmesi çok önemlidir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle