Antibiyotik Mide Bulantısına Yol Açar Mı? Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Modern dünyada hatalı kullanımının yaygınlaşması nedeniyle bu doğrultuda ulusal ve uluslararası çapta mücadele başlatılan antibiyotiğin kullanımının yaratabileceği etkiler ve mide bulantısı sorunu.

Antibiyotik Kullanımının Vücuttaki Etkileri

antibiyotikKeşfi çok eski çağlarda yapılan ve günümüz modern tıbbında da hap formunda kullanımı gerçekleştirilmekte olunan antibiyotik, temel olarak insan vücudundaki bakterilerin temizlenmesi ve enfeksiyonel rahatsızlıkların tedavi edilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Antibiyotik doğrudan vücudun her noktasına erişen ve aynı zamanda da doğrudan midede çözünen bir ilaç olması nedeni ile etkilerini çok kısa süre içerisinde gösterir. Bununla birlikte çok ciddi yan etkilerinin görülebilmesi de mümkün olabiliyor. Başta midede rahatsızlıklar olmak üzere pek çok sorununun ortaya çıkabilmesine neden olabilecek yan etkileri bulunur.

Antibiyotik yan etkileri ve aynı zamanda da antibiyotiğin hatalı kullanımından doğabilecek etkililiğini yitirmesi olasılıklarına karşı mutlaka uzman doktora danışılmadan kullanılmaması gerekir.

Antibiyotik Mide Bulantısı Yapar Mı?

Antibiyotik mide bulantısı yan etkisi bulunan rahatsızlıklar arasında yer alır. Doğrudan oral yolla tüketildiğinden mideye ulaşması ve burada çözünmesi miligram derecesine göre farklı şiddetlerde mide içerisinde kimyasal madde salınımı yapar. Bu durumda midenin iç yüzeyindeki mukozada tahribata neden olabileceği gibi mide asidi üretiminin de artmasına neden olur. Bunun sonucunda da antibiyotik ilaç kullanan kişilerde mide bulantısı yan etkisi çok sık görülür. Antibiyotiğin aç karınla tüketilmesi de mide bulantısı yan etkisinin daha şiddetli yaşanmasına neden olabilir. Antibiyotik kullanımının mide bulantısının haricinde iç kulak problemleri, idrar yolu enfeksiyonları yapar ve kanser riskini arttırabilmesi de yüksek olasılıktır.

Antibiyotiğin Diğer Yan Etkileri

Antibiyotik ilaçlar son derece üst seviyede etkiye sahip olan ilaçlardır. Bu yüzden de hatalı kullanımları hem çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına hem önemli yan etkileri nedeni ile şikayetlerin çok şiddetli olmasına hem de basit hastalıklardaki kullanımından dolayı ağır hastalıklarda etkisiz kalmasına neden olabilir. Günümüzde antibiyotik kullanımının vücutta ve midede oluşturabildiği yan etkiler arasında sindirim ve boşaltım sistemlerini temel alır.

Antibiyotik ilaçların ve doğum kontrol haplarının bir arada kullanılması, doğum kontrol haplarının etkilerinin önemli oranda düşmesine neden olabildiğine dikkat edilmelidir.

İshal

Antibiyotik ilaçlar özellikle zararlı bakterilerin ve enfeksiyon yok edilmesini sağlarken, sindirimi sağlayan ve boşaltım fonksiyonunun sorunsuz şekilde yerine getirilmesini sağlayan iyi bakterilerin de yok olmasına neden olur. Bu sonucunda da ‘sulu dışkı’ yani ishal problemi meydana gelir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Bayan fizyolojisinde vajinal bölgede bakteriler bulunur. Bu bakteriler belirli bir sağlık dengesini sağlar. Ancak antibiyotik kullanımı ile buradaki bakterilerin de dengesinde kayıp yaşanır ve bu durumda mantar enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların bu bölgede oluşmasına sebep olur.

Bağışıklık Sistemi Zayıflaması

Antibiyotik ilaçların vücutta bulduğu tüm bakterileri zararlı ve zararsız şekilde ayırmadan tamamen yok ediyor olması, bağışıklık sisteminin 80% gibi bir kısmının iyi bakterilerden oluştuğu göz önünde bulundurulduğunda bağışıklık direncinin düşmesine neden olur. Ayrıca uzun süreli antibiyotik kullanımları bakteriyel enfeksiyon oluşumuna sebep olur. 

Alerjik Reaksiyon

Vücutta pek çok farklı alerjik reaksiyon gibi antibiyotikte alerjik bir ürün olabiliyor. Bazı insanlarda antibiyotik kullanımından kaynaklı alerjik reaksiyonlar oluşabilir ve vücutlarında deri döküntüsü, kaşıntı, kurdeşen, nefes darlığı, şişlik ve solunum problemleri gibi son derece ciddi etkiler oluşturabilir.

Böbrek Tahribatı

Günümüzde geliştirilen bir takım ‘ağır’ yüksek miligram değerlerine sahip olan antibiyotiklerin vücutta böbreklerin zarar görmesine ve hatta çökmesine neden olabilir. Bu durumun ileri evresinde böbreklerin iflas etmesi ve böbrek nakli gerekliliği gibi son derece hayati risk taşıyan hususlar söz konusu olabilir.

Mide Bulantısını Önleyecek Doğal Antibiyotikler

Doğal antibiyotik

Günümüzde ilaç sanayisinde yakalanan gelişim sayesinde pek çok farklı etki ve ölçüde antibiyotik üretimi mevcuttur. Ancak çok eski çağlardan beri insanların yaşadıkları enfeksiyonal ve bakteriyel rahatsızlıklarda antibiyotik etkileri nedeni ile kullanmakta oldukları pek çok farklı doğal ve sağlıklı bitki ve besin bulunmaktadır. Bu ürünler sayesinde hem ilaç formundaki antibiyotiklerin vücutta yaratabileceği yan etkilerden ve mide bulantısından kurtulabilmek hem de rahatsızlıklara ilişkin daha sağlıklı bir çözüm sağlanabilir. Buna göre günümüzde antibiyotik içeriği en yüksek değerlerde olan bitki ve doğal besinler arasında;

  • Soğan.
  • Zencefil.
  • Kekik.
  • Yoğurt.
  • Greyfurt.
  • Zerdeçal.
  • Sarımsak.

gibi ürünler bulunur. Bu ürünler sayesinde vücuda doğal bir antibiyotik sağlanarak, bağışıklık sisteminin de zayıflaması veya mide bulantısı gibi yan etkilerinde önlenebilmesi mümkün olabilmektedir. Bu gibi özelliklerine karşın bu tarz doğal ürünlerin kullanımında özellikle ‘gastrit’, ‘ülser’ ve ‘reflü’ gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin asit seviyesi yüksek olan ürünlerin kullanımından kaçınması gerekir. Böylelikle ortaya çıkabilecek mide şikayetlerinin de önlenebilmesi sağlanabilmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle