Soğuk Terleme Mide Bulantısına Neden Olur Mu? Nasıl Geçer?

Genellikle stres ve kaygı sorunları nedeni ile meydana gelen mide bulantısı ve soğuk terleme şikayetlerine neden olan etkenler ve bu etkenlere yönelik olarak kesin çözümler sağlayacak yöntemlere dair.

Soğuk Terleme ve Mide Bulantısı Sorunları

Soğuk terlemeTemel olarak fiziksel bir sorun olmayan soğuk teleme ağırlıklı olarak kaygı bozukluklarına yönelik olarak etki oluşturur. Vücutta herhangi bir ağrı olmadan ve vücuttaki ısı artışının söz konusu olmadan ani terleme durumu için soğuk terleme tanımlaması yapılır. Gündelik yaşantı içerisinde çok yoğun stres altında kalınması da günümüzde soğuk terleme sorunlarının en önemli etkenleri arasında yer alır. Yoğun stres ve ani şekilde ortaya çıkan duygu karmaşıklıkların sonucunda vücutta soğuk terleme şikayetleri görülürken, bu etkenler midede bulantı ve halsizlik sorunun da tetiklenmesine neden olur.

Soğuk Terleme ve Mide Bulantısı Nedenleri

Günümüzde toplumda çok sık görülebilen sorunlardan birisi olan soğuk terleme durumu, vücuttaki fiziksel bir terleme durumundan oluşmaz. Yani soğuk terleme halinde vücutta ağrı veya fiziki olarak ani vücut ısısı artışı gibi durumlar meydana gelemeden terleme yaşanması durumudur. Vücutta çok yoğun baskının mevcut olduğunu göstermekte olan bu soğuk terleme sorununun baskıları ile birlikte mide bulantısı problemlerinin de hastada görülebilmesi mümkündür. Bu doğrultuda da soğuk terleme ve mide bulantısı problemlerinin ortaya çıkışı noktasında ani duygu karışıklıkları ve yoğun stresin dışında da belirli rahatsızlıklarda söz konusudur. Yani hem soğuk terleme hem de mide bulantısı bir rahatsızlığın önemli belirtileri olarak da vücutta ortaya çıkabilir. Buna göre günümüzde soğuk terlemeye ve aynı zamanda da mide bulantısı sorunlarının yaşanmasına neden olabilecek etkenler arasında pek çok husus bulunur.

Mide bulantısı ve soğuk terleme gibi gündelik yaşam kalitesin etkileyen şikayetlerin çok sık yaşanıyor olması durumunda mutlaka önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabileceğinden en kısa süre içerisinde uzman doktora başvurulmalıdır.

Ani Şok Hali

Beyne ve vücuttaki tüm organlara gitmekte olan kanın basınç düşmesi durumunda şok hali söz konusu olur. Genel olarak çok ciddi yaralanmalar nedeni ile ani şok hali sonucunda midede bulantı ve soğuk terleme şikayetleri yaşanır.

Vücuttaki Şiddetli Acı

Vücutta ortaya çıkan kırılma, çatlak ya da daha farklı bir rahatsızlığa ilişkin olarak vücutta yaşanan ağrı ve acı etkisi ile vücutta soğuk terleme ve mide bulantısı şikayetleri yaşanabilmektedir.

Hatalı ve Yetersiz Beslenme

Hatalı ve dengesiz beslenme alışkanlıkları sonucunda yeterli bir beslenmenin sağlanmaması nedeni ile vücutta kan şekerinin düşüşüne neden olabilir. Kandaki şeker oranında düşüş yaşanması kişide mide bulantısına ve soğuk terlemelere neden olur. Bu tip sorunlar vücutta ishal ve halsizlik gibi rahatsızlıkların görülmesine de neden olur.

Kansızlık

Vücuttaki kansızlık problemleri, vücudun oksijen dengesinin önemli oranda kaybolmasına neden olur. Bunun sonucunda da hem midede bulantı hem de soğuk terleme gibi şikayetlerin görülmesi söz konusu olur.

Mide Bulantısına ve Soğuk Terlemeye İyi Gelen Şeyler

Temel olarak fizyolojik olmayan etkenlere bağlı olarak meydana gelebildiği gibi vücuttaki çeşitli rahatsızlıklar nedeni ile görülebilen midedeki bulantı ve soğuk terleme şikayetlerinin bir arada oluşması halinde kesinlikle kısa süre içerisinde çözüm sağlanması gerekir. Özellikle de midede bulantıya ve aynı zamanda da soğuk terleme sorunlarına neden olan hususların başında vücuttaki kan şekerinin düşmesi geldiğinden bu seviyenin arttırılmasının amaçlanması gerekir. Yani vücutta kan şekeri seviyesini arttıracak ve olağan seviyesine kavuşmasını sağlayacak niteliklerde içerikleri barındıran doğal ve bitkisel besinlerin tercih edilmesi gerekir. Bu tip kan şekeri yükseltici ilaçlar bulunsa da yan etkileri arasında mide bulantısı yaygın olarak görüldüğünden uzmanların önerileri mideye iyi gelen doğal ve bitkisel ürünler ile tedavisi gerçekleştirilmesinden yana oluyor.

Kan Şekeri Yükseltilmeli

Vücutta kan şekerinin düşmesi sonucunda mide bulantısı, ishal, halsizlik ve soğuk terleme şikayetleri görülebilir. Vücutta böyle bir tablonun oluşmasında da özellikle uzun saatler aç kalınması çok önemli bir faktördür. Çok uzun süre aç kalınması, uykusuz kalınması ve yeterli beslenmeyi sağlayacak bir alışkanlığın bulunmaması kan şekerini düşürecektir. Bu yüzden bu gibi hususlardan kesinlikle kaçınılması ve sorunların yaşanması halinde kan şekerini yükseltecek;

  • Ballı veya şekerli su.
  • Tüm kraker ve bisküvi çeşitleri.
  • Karbonhidrat içeriği yüksek olan besinler.
  • Şekerli meyvelerden elde edilen doğal meyve suyu (elma suyu, vişne suyu).

gibi gıdaların tüketilmesine önem gösterilmesi gerekir. Böylelikle kan şekeri yükseltilir ve midede bulantı ve soğuk terleme sorunları giderilebilir.

Mide Asidi Seviyesi Düşürülmeli

Midede yaşanan bulantı sorunlarının en temel kaynağı mide asidinin artışıdır. Eğer soğuk terleme gibi durumlardan kaynaklı yaşanan bir bulantı bulunuyor ise mutlaka;

  • Zencefil.
  • Elma sirkesi.
  • Nane.
  • Papatya çiçeği.
  • Rezene tohumu.

gibi bitkiler ile hazırlanacak bitki çayları veya kürleri uygulanmalıdır. Böylelikle şikayetlerden en kısa sürede kesin olarak kurtulabilmek mümkün olur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

Yorum ekle