Alkol İçtikten Sonra Mide Bulantısı ve Doğal Çözümleri

Toplum yaşantısı içerisinde olağan şekilde tüketilen alkol, içeriğindeki etkenler ile mide bulantısı başta olacak şekilde pek çok probleme neden olur. Bu sorunlara yönelik iyileştirici etkili doğal çözümler.

Alkol İçtikten Sonra Mide Bulantısı İçin Doğal Tedavi

Alkol sonrası mide bulantısı

Sosyal yaşamda çeşitli atmosferlerde ana hedef ‘keyif’ olarak tüketilen alkol sonrasında vücutta çeşitli etkileri görülür. Olağan şekilde tüketilen alkolün miktarı ne kadar olursa olsun vücutta ‘uyuşturucu’ etkisinin yanı sıra mide problemlerine de neden olabilir. Bira gibi arpa içeren ya da şarap gibi üzüm içeren alkollü içeceklerin midede çeşitli olumsuz etkileri bulunur. Tabii ki bu süreçte tüketilen alkolün miktarı yüksek olursa etkiler çok daha şiddetli bir şekilde görülebilir. Ancak her ne olursa olsun tüketilen alkollü içecekler sonrasında mide bulantısı problemi toplumda çok sık şekilde görülür. Bu durumda alkolden sonra mide bulantısına karşı ne yapılmalı sorusu toplum genelinde çok sık olarak gündeme getirilir.

Alkol tüketildikten sonra vücutta görülen yan etkiler mide bulantısı ile sınırlı kalmaz ve mide bulantısı, vücutta baş ağrısı, halsizlik, depresif tepkiler ve yorgunluk hali gibi yan etkilerde oluşturur.

Alkol Sonrası Mide Bulantısı Neden Olur?

Alkolden sonra midede bulantı gelmesi sorununa ilişkin olarak önerilen doğal tedavi çözümleri için öncelikli olarak alkolün neden midede bulantıya yol açtığının belirlenmesi gerekmektedir. Alkol içeriğinde bulunan pek çok farklı etkenin haricinde vücudun alkol alımı sırasında söz konusu olan değişkenleri de midede bulantının meydana gelmesinde veya şiddetinin ne boyutta olacağında son derece etkili olur. Midede bulantı sorunlarının yaşanmasına neden olan alkol tüketimi, alkolün içeriğinde bulunan maddelerin, mide içerisinde vücut tarafından olağan şekilde bir tür toksik madde haline dönüştürmesi nedeni ile meydana gelir. Bu çerçevede de midedeki bulantı sorununun alkolden sonra giderilmesi için metabolizmanın midedeki maddeleri toksik maddeye dönüştürmesi durumunun önüne geçilmesini temel alan ve mideye iyi gelen bir takım besinlerin ve doğal ürünlerin tüketilmesi gerekir.

Doğal Çözümler

Alkolün içeriğinde bulunan ve mide üzerinde tahrip edici ve yorucu etkiler teşkil eden maddelerin temizlenmesi ve oluşturduğu etkilerin yok edilmesini temel alan bir doğal çözüm uygulamasının gerçekleştirilmesi gerekir.

Bol Su Tüketilmeli

Su

Alkolden sonra midede meydana gelen bulantı probleminin giderilmesi açısından en önemli doğal çözüm bol bol su tüketilmesidir. Çünkü su sayesinde hem alkolün etkisi ile midede meydana gelen bulantı sonucunda yaşanan istifra hali ve diğer faktörlerden kaynaklı vücutta kaybedilen sıvının geri alınabilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra alkolden sonra bol su tüketilmesi, alkol içeriğinin mideden en hızlı şekilde temizlenmesine ve midedeki koruyucu hücrelerin daha hızlı şekilde yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda da alkolde bulunan arpa gibi maddelerin yaratabileceği hazımsızlık sorunlarının da önlenebilmesi sağlanır.

Gazlı İçecekler Tüketilmeli

Alkolün midedeki etkilerinin hafifletilmesi açısından gazlı içecekler, oldukça yardımcı olur. Her ne kadar mide açısından zararlı olmasından dolayı tüketilmeleri pek önerilmeyen gazlı içecekler, alkollü içeceklerin midede yarattığı mide bulantısı sorununun giderilmesinde çok yardımcı olur. Çünkü gazlı içeceklerin yüksek gaz/asit değerleri geğirme ihtiyacının tam anlamıyla karşılanabilmesine yardımcı olur ve midedeki bulantının giderilmesini sağlar.

Limonlu Soda İçilmeli

Soda içeriğinde yer alan potasyum, sodyum ve magnezyum gibi bileşenler ile mideye iyi gelen en etkili içeceklerin başında gelir. Ancak kesinlikle maden suyu ile karıştırılmamalı ve kesinlikle çeşitli meyve aromaları içeren türleri olmamasına dikkat edilmelidir. Alkolden sonra yaşanan midedeki bulantıya çözüm olması amacı ile içilecek sodanın mutlaka doğal ve katkısız olması gerekir. Hatta limonlu soda daha etkili olacağından sade soda içerisine taze ve doğal limondan birkaç damla sıkılarak, tüketilmesi tavsiye edilir.

Domates Çorbası (Yada Suyu) İçilmeli

Domates, midedeki asit miktarının emilimine yardımcı olduğu gibi sindirimi de kolaylaştırır. Bu çerçevede de midedeki bulantının giderilmesi açısından da alkol sonrası domatesin ‘çorba’ ya da ‘doğal suyu’ şeklinde tüketilmesi tavsiye edilir. 

Domates çorbasının katkısız olması ve sadece doğal ve organik domateslerden yapılması gerekir. Kesinlikle hazır domates çorbası tüketilmemelidir. Aksi halde sorunun tetiklenmesi sonucu oluşur.

Kan Şekerini Yükseltecek Besinler Tüketilmeli

Alkolden sonra meydana gelen mide bulantısı ile halsizlik ve yorgunluk halleri, vücuttaki vitamin değerlerinde yaşanan düşüşten kaynaklıdır. Bu yüzden de alkol tüketildiği zaman vücutta başta C vitamini olmak üzere B vitamin grubu vitamin takviyesi yapılması gerekir. Vücuttaki vitamin değerlerini normal seviyelere getirebilmek amacı ve mideye iyi gelmesi için tüketilebilecek doğal meyve sebzeler arasında;

C vitamini içeren besinler

 • Portakal,
 • Mandalina,
 • Maydanoz,
 • Greyfut,
 • Limon,
 • Yeşil biber,
 • Çilek,
 • Domates,

B vitamini içeren besinler

 • Çavdar,
 • Yulaf,
 • Beyaz peynir,
 • Dereotu,
 • Bulgur

gibi besinler yer alır. Bu besinlerin çiğ ve doğal şekilde tüketilmesi durumunda alkolden sonra meydana gelen başta mide bulantısı olmak üzere tüm yan etkileri yok edebilmek mümkündür.

Alkol Yan Etkileri İçin Aromaterapi

Aromaterapi

Sıcak suyun tüm vücutta olduğu gibi midede de iyi gelen en etkili terapilerden birisi olduğu biliniyor. Sinirlerin sakinleşmesine yardımcı olduğu gibi önemli bir rahatlama da sağlayan sıcak su ile uygulanacak aromaterapi alkol içildikten sonra yaşanan mide bulantısı, halsizlik ve bağ ağrısı gibi sorunlara karşı çok iyi gelir.Aromaterapiyi bir küvet içerisine sıcak su doldurarak, içerisinde bir süre yatarak da gerçekleştirebilme imkanı bulunduğu gibi ‘buğu uygulaması’ olarak da uygulayabilmek mümkündür.

 • Rezene (2 damla),
 • Ardıç yağı (2 damla),
 • Sıcak su

Bir kap içerisine doldurulan sıcak su içerisine 2 damla kadar rezene ve ardıç yağı damlatılabilir. Bu şekilde kaynayan suyun iyice karıştırılır ‘buğusu’ yani buharı doğrudan yüze doğru gelecek şekilde yüzün kaba doğru eğilmesi gerekir. Böylelikle hem baş ağrısı şikayetlerinden kurtulabilmek hem de hoş kokusu ve sinirleri yatıştırıcı etkisi ile mide bulantısı sorunlarından da kurtulabilmek mümkün olur.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle