Reflü Hastalarının Kahvaltıda Yemesi Gereken Yiyecekler

Reflü hastalarının ağır yiyecekler ve işlenmiş gıdalardan sabah kahvaltısında tüketmemesi gerekmektedir. Hafif gıdalar ile midesini yormayacak şekilde beslenmelidir.

Reflü Sabah Kahvaltısı

Reflü Sabah Kahvaltısı

Reflü oluşması ile birlikte hastaların ömür boyu sürecek olan beslenmesine dikkat etmesi sonucunda reflü belirtileri şiddetli bir şekilde ortaya çıkmayacaktır. Reflü hastalarının sabah kahvaltısında tükettikleri sayesinde reflü atakları tetiklenecek ya da hastaların reflü tedavisinde beslenmesine dikkat etmesi durumunda hastaların iyileşme belirtileri gösterecektir. Hastaların sabah kahvaltısında tüketmesi gereken besinler her zaman asit içermeyecek olan ve mide sağlığına faydalı olacak besinler olması gerekmektedir.

Sabah kahvaltısında yemesi gereken gıdaların midesine zarar vermemesi gerekmektedir. Reflü hastalarının aşırı gıda tüketmemesi ve midesini doldurmaması çok önemli olmaktadır. Hastanın sabah kahvaltısında yağlı olan yiyeceklerden uzak durması ve az ama sık sık yemekler tüketmesi çok önemli olacaktır. Hastanın sigara kullanımından sabah kalkar kalkmaz uzak durması gerekmektedir. Sabah kahvaltısında hastaların şu besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Her zaman doğru beslenme ile reflü oluşmasını önlemeniz mümkün olacaktır.

Besinler Adet
Haşlanmış Yumurta 1 tane
Yağsız peynir 2 dilim
Salatalık 1 tane
Esmer Ekmek 3 dilim
Tuzlu zeytin 6 tane
Ceviz içi 2 tane

Hastaların sabah kahvaltısında tüketecek olduğu besinler arasında yukarıda yazmış olduğumuz besinler tüketmesi tavsiye edilmektedir. Reflü hastalarının sabah kahvaltısında içecek olduğu sıvının koyu çay ya da kahve olmaması gerekmektedir.

Hastaların her zaman için bitki çayını tüketmeleri ya da hastaların her daim tüketecek oldukları besinler arasında bitki çayları tarzında besinler olması gerekmektedir.

Kahvaltı sırasında hastaların güne başlarken midelerini tam olarak doldurmamaları ve yağlı besinlerden her daim uzak durmaları gerekmektedir. Alacakları besinlerin mide sağlığına faydası olması gerekiyor. Özellikle tüketecek olduğu gıdaların arasında ekmek yiyecekleri zaman esmer ekmek ya da buğday tarzında ekmek olması mide sağlığına faydalı olacaktır. Hastaların tüketecek olduğu gıdaların eğer ki mide sağlığını etkileyecek ve yemek borusundan tekrardan asit salgılaması sonucunda ağza gelecek gıdalar oluşmaması için dikkatli beslenmelidir.

Sabah Kahvaltısı İçin Öneriler

Yapacak olduğunuz kahvaltının her zaman için iyi çiğnenmesi hastanın sağlığı açısından çok önemlidir. Kahvaltıyı yaparken hastanın dik oturması, yatarak herhangi bir şey yememesi ve de içmemesi çok önemli olacaktır. Kilo sorunu olan kişilerin her zaman için kilo vermesi gerekiyor. Midenin çok dolu olmaması gerekmektedir. Hastaların bal tüketmesi mide sağlığı için önemlidir. Bu nedenle de organik bal kahvaltı içerisinde tüketebilirsiniz.

Kahvaltı içerisinde taze salatalık her zaman için önerilmektedir. Bu midenin rahatsız olmamasını sağlayacaktır. Elma ya da armut sularını tüketmek insanları kahvaltısında midesinin rahatsız olmamasını sağlayacaktır. Kahvaltıda tüketecek olduğunuz peynirin her zaman için inek sütünden elde edilmiş olan peynir olmasına dikkat etmelisiniz.

Hastanın gün içerisinde her zaman için su tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Bol bol sıvı alması sağlığı açısından önemli olmaktadır. Reflü diyeti sonucunda hastanın var olan belirtilerinin hızla yok olmasını sağlayacaktır. Hasta spor yapacağı zaman aç karnına yapmalı, asla midesi dolu olduğu zamanlarda spor yapmaması çok önemli olmaktadır.

Bitki çayları arasında papatya çayı ya da melisa çayı gibi bitki çayları reflü diyeti içerisinde olması çok önemli olmaktadır.

Reflü Sabah Kahvaltısında Yenmemesi Gerekenler

Mide reflüsü hastalarının sık sık ağızlarına ekşi bir suyun gelmesi ayrıca diğer belirtilerin de oluşmasını engellemek için ilk olarak güne başlarken beslenmesine dikkat etmeli ve çok ağır gıdalardan tüketmemesi gerekmektedir. Yapılacak olan kahvaltı ağır gıdalar olmamasına dikkat etmeli ve özellikle koyu çay ve kafeinden uzak durması gerekmektedir. Ayrıca hastanın asit içerecek olan gıdaların da midenin reflüsünü tetikleyecek olan durumlar arasında olacaktır. Şu gıdaların kişilerin kahvaltısında bulunmaması çok önemlidir.

 • Asitli içecekler;
 • Portakal suyu;
 • Hazır meyve suları;
 • Domates;
 • Kızartmalar;
 • Çikolata;
 • Süt;
 • Hazır ve işlenmiş ürünler;
 • Ketçap;
 • Hardal;
 • Mayonez.

Reflü belirtileri olarak tanısı konulmuş bir hastanın beslenmesi sayesinde tetiklenme durumu olmayacak hastaların greyfurt ya da limon suyu gibi gıdalardan her daim uzak durması gerekmektedir. Bu meyvelerin içerisinde asit bulunur. Asit ise midenin reflüsünün tetiklenmesinde etkili olacak bir durum olmaktadır.

Süt insan sağlığına faydalı olarak biliniyor olsa da reflü hastalarının tüketmemesi gereken bir besin olmaktadır.

Kahvaltı yaparken kişilerin besin değeri olarak hafif gıdalar tüketmeleri her zaman için sağlığına faydası olacaktır. Bu nedenle de kızartma tarzında olan ürünlerin insan sağlığına zararlı olması ile bilinmektedir. Bu nedenle kızartmalar her zaman için yasak olmaktadır. Sosis ya da salam gibi işlenmiş gıdaların insan sağlığı için zararlı olduğu ile bilinmektedir. İşlenmiş raf ürünlerini kahvaltı içerisinde tüketmek ise reflü hastalığını tetikleyecek bir durumun meydana gelmesinde etkili olur.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle