Midenin Üst Kısmındaki Şişlik Sebepleri ve Şişliğin Giderilmesi

Karın bölgesinde sol tarafa daha yakın noktalarda görülen şişliklerin neden kaynaklı meydana geldikleri ve bu şişliklerin giderilmesi için yapılabilecek müdahaleler ve riskleri hakkında.

Midenin Üst Kısmında Şişlik

Karın sol üstünde şişlikMidenin üst kısmında yaşanan şişlik sorunu, dışarıdan karnın sol bölümüne daha yakın noktada olarak görülür. Dışarıdan bu şekilde sol tarafa yakın bir noktada görülen şişlik problemi, karnın sol bölgesinde bulunan organlar ile ilgili olarak bir sağlık sorununa işaret eder. Bu yüzden de bu kişilerin mutlaka uzman bir doktora başvuru gerçekleştirmeleri gerekir. Midenin üst kısmında yaşanan şişlik sorunları birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca midenin üst bölümünde yaşanan şişkinlik durumu, hastada farklı şikayetlerinde yaşanmasına neden olur. Ortaya çıkan midenin üst kısmındaki şişlik sorunu temel olarka tek başına bir sağlık sorunu değildir ve belirli bir rahatsızlığa ilişkin olarak ortaya çıkan semptomlardan yani belirtilerden birisi konumunda bulunur.

Midenin Üst Kısmında Şişliğe Yol Açan Nedenler

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve zararlı bağımlılıklar gibi faktörler midede çok ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur. Ayrıca midede görülen şişlik hali hatalı beslenme ya da aşırı beslenme gibi faktörler nedeni ile görülebilen hazımsızlık problemi dolayısı ile de yaşanabilir. Hazımsızlık midede gaz birikmesine neden olur bu durumda midenin üst kısmında şişlik oluşumuna yol açar. Bunun dışında kalan sebepler üzerine ortaya çıkan mide rahatsızlıklarında da görülen en belirgin belirtiler arasında midenin üst kısmında şişlik bulunur. Bu yüzden de günümüzde midenin üst bölümünde yaşanan şişlik sorununun nedenlerinin incelenmeye başlanması halinde mutlaka mide rahatsızlıklarının değerlendirilmesi gerekir. Midede şişlik sorununun yaşanmasına neden olabilecek mide hastalıkları arasında;

  • Ülser.
  • Reflü.
  • Sindirim sistemi iltihaplanması.
  • Bağırsak iltihaplanması
  • Mide fıtığı
  • Mide kanseri.

gibi son derece ciddi sağlık sorunları yer almaktadır. Bu yüzden de midenin üst kısmında şişlik gibi belirtileri gören kişilerin en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru gerçekleştirmesi gerekir.

Midenin Üst Kısmındaki Şişliğe Neden Olan Hastalığın Tanısı

Hastanın karın bölgesinin sol kısmında ortaya çıkan şişlik midedeki bir rahatsızlığın belirtisi niteliği taşıdığından, karın bölgesine ve mideye yönelik olarak çeşitli tetkikler gerçekleştirilir. Midedeki şişliğin ortaya çıkışına ilişkin ana faktör olan midedeki rahatsızlığın tanısı için günümüzde MR ve radyografi gibi görüntüleme teknikleri haricinde endoskopi tekniği de kullanılır.

Midedeki Şişlik Sorununa İyi Gelen Şeyler

Mide şişliği ve sonrası

Temel olarak midenin sol üstünde ortaya çıkan şişlik durumunun bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkmaması durumunda beslenme hataları ve buna bağlı yaşanan anlık sorunlar etkili rol üstleneceğinden, bu sorunları hedef alan müdahaleler gerçekleştirilmelidir. Buna göre günümüzde midedeki şişliğin en önemli nedenleri arasında yer alan hazımsızlık ve gaz birikmesi sorunlarına iyi gelecek şeylerin gerçekleştirilmesi gerekir.

Çok Yemek Yenmemeli

Midede yaşanan gaz sorunları ve şişliğin en önemli nedenleri çok aşırı yemek yenmesidir. Hazımsızlık ve gaz sorunlarının ortaya çıkmasına ve buna bağlı midede şişkinlik ve ağrı şikayetlerinin oluşmasına neden olabilecek yaklaşımdan kaçınılması ve tamamen doğal bitki ve ürünlerden oluşan sağlıklı öğünleri ideal seviyede tüketmeye dikkat edilmelidir.

Lifli Gıdalar Tüketilmeli

Midede sindirim sorunlarının yaşanmasından dolayı ortaya çıkan hazımsızlığın tedavisi için en iyi çözüm lifli gıdalardır. Bu noktada lif içeriği çok yüksek seviyelerde olan yulaf ve muz gibi besinlerin tüketilmesi gerekir. 

Lifli gıdalar çok aşırı tüketildiğinden gaz sorununa neden olacağından şişlikte mutlaka sınırlı seviyede tüketilmelidir.

Elma Sirkesi

Elmanın içeriğinde bulunan temel besin değerlerini koruyacak şekilde tamamen doğal yollar ile yapılan elma sirkesi antiseptik özelliği ile midede bulunan bakterilerin yok edilmesine, hazımsızlığın giderilmesine ve mideyle birlikte karın bölgesinde şişkinliğin oluşmasına neden olan gaz problemlerinin yok edilmesine yönelik olarak etkili sonuçlar sağlar. Ancak elma sirkesi kesinlikle filtrelenmemiş, katkı maddesi ilave edilmemiş ve tamamen doğal şekilde üretilmiş olmalıdır. Aksi halde midede kimyasal maddelerden kaynaklı yanma ve ekşime gibi pek çok sorun yaşanabilir.

Az Tuzlu Besinler Yenmeli

Tuz içeriğindeki yapısal özellikleri ile su emilimini yüksek miktarda yapar ki bu durumda midenin içerisinde gaz ve şişkinliğin oluşmasına neden olur. Bu yüzden uzmanlar tuz kullanmak yerine daha ağırlıklı olarak tuz yerine kullanılabilecek doğal ve sağlıklı bitkiler ile tatlandırma sağlanmasını tavsiye ediyor.

Soda İçilmeli

Özellikle yemeklerden sonra karnın üst solunda ortaya çıkan bir şişlik söz konusu ise midede şişkinliğin ve hazımsızlığın yaşandığını gösterir. Bu yüzden bir tür doğal ‘antiasit’ özelliğe sahip olan doğal sodanın yemeklerden sonra ideal seviyede (1 adet) tüketilmesi gerekir. Ancak kesinlikle son yıllarda çok popüler olan kimyasal katkı maddesi içeren aromalı sodaların kullanılmaması gerekir. Bu ürünler, midedeki gaz bitrikminin daha da şiddetli hale gelmesine neden olur.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle