Midede Şişlik ve Sertlik Nedenleri ve Bitkisel Çözümler

Midede şişlik ve sertlik pek çok sebebe bağlı olarak karşımıza çıkabilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Tamamen akut nedenlerle meydana gelebileceği gibi önemli sorunlar da doğurabilir.

Nedenleri

Midede Şişlik ve Sertlik

 • Fazla asitli meşrubatlar tüketmek
 • Baharat ve acıyı fazla kaçırmak
 • Midede kendiliğinden meydana gelen bir problem
 • Midede delik
 • Gastrit
 • Reflü
 • Aşırı yemek
 • Midede gaz birikmesi
 • Sindirim güçlükleri
 • Mide fesadı

Midede sertlik ve şişlik görülmesi sıklıkla yaşanan bir sorun olsa da, yukarıda belirtmiş olduğumuz sorunların ikisinin bir arada görülmesi durumunda derhal doktora görünmeniz gerekmektedir.

Midede meydana gelen şişlik ve sertlik yaş grubu fark etmeksizin, herkesin yaşayabileceği sorunlar arasında yer almaktadır. Kısa süreli meydana gelebileceği gibi, uzun süreli yani kronikleşen durumlarda da mide yanması ve şişmesi görülebilmektedir. Akut mide yanması, çeşitli bitkisel yöntemler kullanılarak, ya da kendiliğinden geçebilirken, bu durumun uzun süreli olması, sorunu yaşayan kişinin yaşam standartlarını çok büyük ölçüde düşüren etmenler arasında yer almaktadır. Midede meydana gelen bu sorun, hastanın güçten düşmesine dahi neden olabilmektedir. Ancak doğal çözümler ile bu sorunun önüne geçmenin mümkün olduğu görülebilir. Çeşitli bitkileri tüketerek mide şişkinliği ve sertliğini yok edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, midede meydana gelen şişkinliği tamamen yok etmek için belirli gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir. 

Organda şişme ve yanma görülmesi yukarıdaki sebeplere dayanabilmektedir. Özellikle asitli meşrubatların kullanımının organda yanma ve şişliğe neden olabileceği bilinmektedir. Hem içerdiği asidin organın kaslarını eritmesi, hem de aşırı gazla yüklü olması, özellikle hassas mideye sahip olan kişiler için ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu sebepten ötürü, mümkün olduğunca asitli gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Aynı zamanda gereğinden fazla acılı ve gereğinden fazla baharatlı gıdalar da mideye geri dönüşü olmayacak kadar ciddi hasarlar verebilir. Bunun yanı sıra, mide hareketli ve sürekli çalışan bir organ olduğundan ötürü, kısmi olarak şişkinlik ve yanma problemleri ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Akut yaşanan bu sorun, kısa sürede geçebilmektedir. Geçmediği durumlarda ise, doktor önerisi ile bitkisel yolları deneyebilirsiniz.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Papatya Çayı

 • limon
 • papatya çayı

Papatya çayı, midede şişkinliği ve sertliği giderebilmek için tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Aktarlardan hazır olarak alabileceğiniz papatya çayını kaynatıp içebileceğiniz gibi, papatyayı kendiniz toplamayı da tercih edebilirsiniz. Papatyayı bir demlik içerisinde kaynatarak suyunu süzebilir, süzmüş olduğunuz suyu bir bardağa koyarak içebilirsiniz. Tadının acı gelmesi halinde, çayı birazcık limon ile tatlandırmanız mümkündür.

Limon ve Karbonat

 • Limon
 • Karbonat

Limon ve karbonat da mide şişkinliğini geçirmek için kullanılan bitkisel yöntemlerden bir tanesidir. Bir bardak suya, bir limonun yarısını sıkıp, üstüne de 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyerek içmeyi deneyebilirsiniz. Bu size yardımcı olabilecek yöntemler arasındadır. Pek çok kişi bu yöntemleri tercih etmektedir. 

Nane Yağı

 • Nane
 • Tarçın

Nane, mide sorunlarını kısa sürede çözdüğü bilinen bitkiler arasında bulunmaktadır. Doğada da kolaylıkla bulunabilen bile, bir çaydanlık içerisinde kaynatıldıktan sonra, bardağa dökülerek içilebilir. Bunun yanı sıra, nane yağını da yutmanız mümkündür. Has tadı acı olduğundan ötürü, biraz tarçın kullanarak içmeniz mümkün olacaktır.

 Rezene Çayı

 • Rezene 
 • Limon

Rezene çayı tüketerek mide sorunlarını en aza indirmeniz mümkün. Bir demlik içinde ya da doğrudan cezve içerisinde, köklerini kopararak kaynatmış olduğunuz rezene, limon ile tatlandırılarak tüketilir. 2 gün tüketimin sonunda, mide sorunlarının büyük bir çoğunluğundan kurtulmanız mümkündür. Pek çok doktor rezene çayını mide sorunlarına alternatif bir yöntem olarak sunmaktadır. 

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, özellikle papatya çayının ya da rezene çayının içerisine karıştırılarak içildiğinde, çok hızlı bir şekilde midedeki şişkinliği geçirmekte ve gaz problemlerini sona erdirmektedir. Lavanta yağını tükettiğiniz gibi, lavanta çayını da tüketebilirsiniz. 

Anason

Anason, işlenmemiş hali ile tüketildiğinde, mide sertliği ve şişkinliği sorununu sona erdiren problemler arasında yer alabilmektedir. Hazır olarak satın aldığınız anasonu demliğin üst kısmında kaynatıp süzdükten sonra, günde iki kere 1 bardak içmeyi deneyebilirsiniz. Böylece mide sorunlarınız kısa sürede çözülebilir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle