Mide Yanması İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Tedaviler

Mide yanması şikayetlerini gidermek için evde pratik şekilde yapılabilecek doğal ve bitkisel kürlerin tarifleri. Bitkilerin ve bitkisel kürlerin faydaları ile görülebilecek yan etkileri ile ilgili her şey.

Mide Yanmasının Vücuttaki Etkileri

Mide yanması

Mide yanması temel olarak mide içerisindeki asit miktarının çeşitli faktörlere bağlı olarak artış göstermesi ve bununla birlikte yemek borusuna doğru kaçması sorunundan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Mide yanmasına yol açan neden olan yüksek asit miktarı özellikle midenin iç yüzeyinde koruyucu tabaka etkisi oluşturan mukozada yaralanma ve iltihaplanma gibi oluşumlara yol açar. Bu yüzden en acil şekilde mide yanmasına yönelik tedavilerin yerine getirilmesi gerekir. Midede iç yüzeyin yaralanması, delinmesi veya iltihaplanması kişide ülser, reflü, gastrit ve diğer tip mide rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca mide yanması gündelik yaşantıyı da doğrudan etkileyen son derece ciddi mide şikayetlerinden birisidir.

Evde Yapılan Doğal Çözümler

Midede yaşanan yanma şikayetlerinin giderilebilmesi için kullanılabilecek çok zengin alternatifte bitkiler ve bunlarla hazırlanabilecek yapıda kürler ve çaylar bulunur. Genel amacı mide içerisindeki asit miktarının dengeye kavuşturulabilmesi, asidin midenin iç kısmında ve aynı zamanda da yemek borusunda oluşturduğu tahribatın onarımını sağlamaktır. Bu çerçevede de mideye iyi gelen ve son derece pratik şekilde herkes tarafından evde hazırlanabilecek doğal kür tarifleri midede yanma şikayetlerine ilişkin olarak kullanılabilir. Midede yanma gibi bir şikayet görüldüğü zaman mideye ve yanmasına iyi gelecek kürler ile evde hem pratik şekilde hem de kesin çözüm sağlayabilmek mümkündür.

Süt Uygulaması

Süt içerdiği besin değerleri ile mideye iyi gelen ve midedeki pek çok probleme kesin çözüm sağlayan bir üründür. Bu doğrultuda da midede yanma şikayeti söz konusu olduğunda oda sıcaklığın 2 yudum süt içilmelidir. İçilen bu süt ile mide yanmasına anında çözüm sağlanabilir. Ancak 2 yudum içilmesine rağmen şikayet devam ediyor ise bir 2 yudum daha içilmesi gerekir.

Sütle ilgili olarak ‘Laktoz İntoleransı’ gibi bir özel durumu bulunan kişilerin ‘laktozsuz süt’ içmesi, ülseri bulunan kişilerin ise süt tüketiminden kaçınması gerekir.

Su ve Karbonat Kürü

Su ve karbonat

Karbonat, mineral zenginliği ile midedeki pek çok sorunun giderilmesine yardımcı olur. Bununla birlikte suyunda midede temizleyici ve yenileyici etki oluşturması çerçevesinde evde son derece pratik şekilde hazırlanabilecek bu kür, mide yanmalarına çok iyi gelir. Su ve karbonat kürünü evde hazırlayabilmek için;

 • Karbonat (1 çay kaşığı/doğal).
 • Su (1 bardak).

malzemeleri kullanılır. Öncelikle oda sıcaklığında olan bir bardak su içerisine karbonat ilave edilir. İyice birbirine karışana kadar karıştırılır ve hemen taze şekilde tüketilir. Karbonat tüketiminin aşırı olması durumunda midede yara gibi zararlar teşkil edebileceğinden ölçü dışında tüketilmemesi ve günde en fazla 1 bardak olacak şekilde kürün uygulanması tavsiye edilir.

Zencefil Kürleri

Zencefil tozu

Günümüzde pek çok mide sorununda zencefil en sık kullanılan bitkilerin başında gelir. Mineral, vitamin ve diğer besin değerleri açısından çok zengin olması dışında mideye en iyi gelen bitki olması pek çok mide şikayetinin baskılanması ve iyileştirilmesi açısından sıkça kullanılır. Midede yanma şikayeti için zencefil kürü 2 farklı tarif ile hazırlanabilir. Buna göre ilk tarifte;

 • Bal (1 tatlı kaşığı/organik).
 • Zencefil (1 çay kaşığı/kuru).

malzemeleri kullanılır. 1 tatlı kaşığı balın üzerine kuru zencefil bir çay kaşığı olarak ilave edilir ve tüketilir. Mide yanması şikayeti yaşandığı her zaman tüketilebilir.

Zencefil kürünün ikinci tarifinde ise;

 • Su (1 bardak/sıcak).
 • Zencefil (1 çay kaşığı/kuru-taze).
 • Bal (1 çay kaşığı/isteğe göre).

şeklindedir. Önceden kaynatılmış ve sıcak olan bir bardak suya, 1 çay kaşığı kuru ya da taze zencefil ilave edilir ve 5 dakika kadar demlemeye bırakılır. Demleme süreci sonunda taze zencefil ilave edilmişse süzerek ve ayrıca tatlandırmak için isteğe göre 1 çay kaşığı bal ilave edilip, tüketilebilir. Zencefil çayının günde bir ya da iki bardak şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

Bal Kürü

Evde en pratik hazırlanabilecek mide yanmasına karşı kürlerin başında bal kürü gelir. Tarçın ve bal ile 1 dakikada hazırlanabilen bu kür, içerdiği besin değerleri sayesinde midedeki fazla asidin emilmesine ve böylelikle de yanma şikayetinin giderilmesine yardımcı olur. Bal kürünü hazırlamak için ihtiyaç duyulan malzemeler;

 • Bal (1 tatlı kaşığı).
 • Tarçın (1 çay kaşığı).

şeklindedir. Tamamen organik ve katkısız 1 tatlı kaşığı bal üzerine 1 çay kaşığı tarçın ilave edilerek, hemen tüketilebilir. Bu kür, midede yanma şikayetinin görüldüğü her zaman uygulanabilir.

Mide Yanması İçin Evde Hazırlanabilecek Pratik Bitki Çayları

Papatya Çayı

Papatya çayı

Midede yaşanan sorunların giderilmesinde en etkili bitkilerin başında papatya gelir. Çünkü midedeki asidin emilmesine önemli oranda yardımcı olur. Mide yanmasında da temel faktör olan asidin emilmesine yardımcı olan papatya çiçeğinden pratik şekilde yapılabilecek bitki çayı ile midede yatıştırıcı etki oluşturulabilir. Papatya çayı için;

 • Papatya çiçeği (1 ya da 2 çay kaşığı/kurutulmuş).
 • Su (1 bardak/kaynatılmış).

malzemeleri kullanılır. Kaynatılan su içerisine papatya çiçeği ilave edilir ve 10 dakika kadar demleme sürecine bırakılır. Demleme süreci sonunda ise ister süzülerek, ister de doğrudan tüketilebilir. Gün içerisinde 2 veya 3 bardak tüketilmesi idealdir.

Meyan Kökü Çayı

Her aktardan kolay ve ekonomik şekilde temin edilebilecek meyan kökünün papatya gibi midede sakinleştirici etkileri bulunur ki mide yanması şikayetlerine de kesin çözüm sağlar. Meyan kökü çayının hazırlanmasında;

 • Su (3 bardak).
 • Meyan kökü (3 tatlı kaşığı).

malzemeleri gereklidir. 3 su bardağı su bir cezve ya da çaydanlığa alınır. Üzerine 3 tatlı kaşığı meyan kökü ilave edilir. Yaklaşık 30 dakika kadar kaynatıldıktan sonra, ocaktan alınarak, soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra meyan kökü çayı gün içerisinde aç ya da tokken tüketilebilir. Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle