Mide Yanması ve Bulantısına İyi Gelen Çözümler

Mide yanması ve bulantısına neden olan hastalıklar ve diğer belirtileri. Beslenmesi nasıl olmalıdır ve hızla semptomların geçmesi için doğal kür tarifleri.

Mide Yanması ve Bulantı

Mide Yanması ve Bulantı

Sindirim sisteminde insanların yediği gıdaları sindirebilmesi için mideleri tarafından asit salgılanmaktadır. Bu asit fazla olması sonucunda ya da başka sebepleri ile birlikte kişilerde mide yanması ve bulantı sıklıkla oluşacaktır. Bir gastrit ya da reflü hastasının sık sık midesinde yanma ve sonrasında ise bulantının oluştuğu da görülmektedir. Kişilerin sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunlar nedeniyle mide yanması ve bulantı oldukça çok karşılaşılmakta olan bir sorun olmaktadır.

Mide yanması ve bulantının ortaya çıkma nedenlerin başında sindirim sistemini mide asit miktarından korumakta olan mukozanın iltihaplanması ile birlikte ortaya çıkan gastrit olmaktadır. Bazı kişilerde reflü ve bazı insanlarda da bu semptomun ülser hastalığı sonucunda da oluşması görülmektedir. Kronik bir şekilde mide yanması ve bulantısı belirtisini yaşamakta olan kişilerde bazı semptomların gelişmesi de söz konusu olacaktır:

 • İshal;
 • Gaz;
 • Sindirim problemleri;
 • Halsizlik;
 • Şişkinlik;
 • İştahsızlık;
 • Ağrı;
 • Geğirme.

Sürekli olarak mide yanması sorunu yaşamakta olan bir kişinin, kendisini dinlenmesine rağmen bir türlü iyileşmiş gibi görmeyecek ve hep halsizlik oluşmasına neden olacaktır. Sindirim sisteminde sorun olması nedeniyle yediklerini sindirmekte zorluk çekileceğinden sık sık ishal olma durumu ile de karşılaşabilir.

Mide Yanması ve Bulantısı Nedenleri

Mide yanması ve bulantının ortaya çıkmasının nedenleri arasında beslenme alışkanlığı çok kötü olan kişilerde görülmektedir. Bu kişilerin özellikle de çok aşırı yağlı gıdalar tüketmesi, çok fazla yemek yemesi, ekşi yemesi ve baharatı bol yiyecekler tüketmesi ile birlikte yanma ve bulantı olması görülmektedir. Mide yanmasının ve bulantının artmasının nedenleri arasında gıdaları çok çiğnemeden yutmak da olabilir. Bu nedenle daha kolay sindirimi olan yiyecekler tüketilmelidir. Kişilerin soğan, domates, kızartma, kafeinli içecekler ve çikolata asla tüketmemesi gerekmektedir.

İnsanların giyindiği kıyafetlerin de mide yanması ve bulantısının oluşmasında etkili olacak bir sorun olmaktadır. Bu kişilerin sebepleri arasında midenin ve diğer sindirim organlarının sıkı kıyafetler giyinmesi ile birlikte kişilerin rahat etmeyecektir. Baskı uygulanacak olması sebebiyle kişilerde yoğun olarak mide bulantısı ve yanması yaşanması görülmektedir.

Hamilelikte bayanların yarısından çoğunun sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yaşamaktadır. Bu kişilerin çoğunun hormon dengesinde oluşan değişiklikler ile birlikte daha çoğunlukta gebeliğin ilk 3 ayı içerisinde ortaya çıkacak ve daha sonrasında kendiliğinden geçecektir. Hamilelikte kadının çok fazla stresli olması durumu da psikolojisinin etkilenmesi sonucunda sıklıkla ortaya çıkacak olan sorunların başında gelmektedir. Bu nedenle de hastaların stresten uzak durmaları gerekmektedir.

Bebeğin gelişimi ile birlikte rahim büyüyecektir. Bu durum mideye baskı yapar. Bunun sonucunda da hamilelikte mide yanması ve bulantı ile sonuçlanacaktır.

Mide yanması ve bulantı oluşması nedenleri arasında kişilerde ortaya çıkan reflü hastalığı sonucunda ortaya çıkar. Daha çok kronik olarak bu sorunu yaşayan kişilerde midenin üst bölgesine doğru yayılan bir yanma ve sonrasında bulantı meydana gelecektir. Çoğu insanın yemek borusunda ve midesi arasında olan ve yenilen gıdaların mideye ulaşması ile birlikte tekrardan yemek borusuna kaçmasını engelleyen kapakçık esnekliğini yitirmesi ile birlikte ortaya reflü çıkar. Bu durum ciddi komplikasyonların olduğu gibi kişilerde sık sık mide yanması ve kusma semptomlarının olduğu da görülmektedir.

Mide Yanması ve Bulantısına İyi Gelenler

Uyku esnasında yüksek yastıkta uyumaları tavsiye edilmektedir. Kişilerin yatmadan önce en az 3 saat boyunca bir şey yememeleri çok önemli olmaktadır. Fazla kiloya sahip olan kişilerin kilolarından kurtulması da gerekiyor.

Hamilelikte ya da normal zaman içerisinde mide yanması ve sonrasında bulantı yaşamakta olan bir kişinin beslenmesinde yağlı yiyecekler, çikolata, kızartma, kahve, baharatlı yemekler tüketmemesi gerekmektedir.

Sindirim sistemini çok derinden etkilemekte olan sigara ve alkol tüketimi midede sıklıkla yanma ve bulantı ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca kirli havada durmamaları da gerekmektedir. Mide yanması ve bulantı oluşması durumunda kişilerin açık havaya çıkarak temiz havaya çıkması rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca kötü kokular mide yanması ve bulantısının artmasına neden olur. Bu sebeple de kişilere kolanya ya da daha güzel kokular koklatılması bulantının geçmesini sağlayacaktır.

Mide Yanması ve Bulantısı Bitkisel Tedavisi

 • 1 yemek kaşığı zencefil tozu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 200 gram su.

Mide yanması ve bulantısına iyi gelmesi ile bilinen zencefil tozundan yapacak olduğunuz çayı günde iki defa içmeniz durumunda rahatlatıcı etkisi olan zencefil çayının çok iyi geleceği ile de bilinmektedir. Satın alacağınız kurutulmuş papatyanın 1 su bardağı miktarında suyun içerisine konularak kaynatılmalı ve sonra demlenmesi beklenmelidir. Daha sonra bu zencefil çayının süzülmesi gerekmektedir. En son olarak da çayın içerisine bal ilave edilerek iyi gelen bu bitki çayı özellikle de mide yanması ve bulantısı olduğu zaman içilmelidir.

Karbonat Suyu

 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • 200 gram ılık su.

Sıklıkla mide yanması ve bulantısının yaşamakta olan kişilerde bu semptomun geçmesi ve özellikle de reflü hastalarının semptomlarını hafifletmek için karbonat suyu kullandıkları zaman iyi gelecektir. Fakat bu karbonat suyunun hamileler tarafından tüketilmemesi, yaşlıların kullanmaması ve kan basıncı yüksek olan insanların doktorlarına danışmadan kullanmaması gerekmektedir. Karbonat soğuk suyun içerisinde erimeyecek olduğundan her zaman ılık su kullanarak karbonatlı suyu yapmanız gerekmektedir. 1 tatlı kaşığı miktarında ılık suyun içerisine konularak karıştırılmalı ve içilmelidir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle