İbrahim Saraçoğlu’ndan Mide Yanmasına İyi Gelen Bitkisel Kür

Sık sık mide yanması şikayeti yaşamakta olan kişilerin İbrahim Saraçoğlu tarafından evlerinde uygulayacak oldukları doğal kür tarifleri ve kullanım şekilleri.

Havuç suyu

 • 1 su bardağı havuç suyu.

Mide Yanması

Sindirim sisteminde bulunan rahatsızlıklar neticesinde ortaya çıkan mide yanması birçok kişinin şikayetleri arasında olmaktadır. Mide yanması yaşamakta olan bir kişinin bu sorunu bitkisel yollarla tedavisini sağlamak istiyorsa taze sıkılmış havuç suyunun besin akışında denge oluşmasını sağlayacağı için iyi gelen bir bitkisel kür olmaktadır. Özellikle de havuç içerisinde bol miktarda A vitamini bulunması sayesinde çok kısa süre içerisinde mide yanmasının yok olmasında etkili olacaktır.

Havuç suyunun mide yanmasında iyi gelmesi için her zaman için taze sıkılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için her zaman meyve sıkacağını kullanmalısınız. 1 su bardağı miktarında havuç suyu olmalıdır.

Bunun için yıkanmış ve kabukları soyulmuş olan havuçların meyve sıkacağına atılarak suyunun çıkartılmasının ardından içilmesi, midenin rahatlamasını ve yanmanın azalmasını sağlayacaktır.

Süt

 • 1 çay bardağı süt.

Mide yanması yaşamakta olan ve bu durumun sık sık tekrarlanması halinde Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmekte olan kür tarifleri arasında soğuk süt gelmektedir. Her zaman için mide yanması semptomları yaşamakta olan kişilerin soğuk süt içmeleri durumunda dakikalar içerisinde mide yanması geçecektir. Fakat uygulanacak olan bu süt yağsız olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hazır satılan sütlerin yerine, taze sağılmış olan süt kaynatılarak dolapta saklanarak içilmesi önerilir. Hamilelikte sürekli olarak mide yanması yaşayan kadınların da soğuk süt 1 çay bardağı kadar içmeleri durumunda mide yanması gebelikte geçecektir. Fakat kişilerin soğuk süt ile mide yanmasının geçmesi ortalama olarak 20 dakika sürecektir. ondan sonra ise tekrardan mide yanması ortaya çıkabilir.

Soğuk süt kürünü mide yanması yaşamakta olan kişilere iyi geldiği için uygulayabilirler. Fakat bu kürü kişilerin sadece 1 hafta boyunca uygulamaları tavsiye edilmektedir. Sonrasında birkaç gün ara verilmesinin ardından tekrardan küre başlanabilir.

Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya;
 • 200 gram su.

Papatya çayının her zaman için sakinleştirici ve dinlendirici bir özelliği olması ile bilinmektedir. Bu çayı yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi de her zaman için kurutulmuş papatyanın kır papatyası olması olacaktır. Diğer papatyaların mide yanmasında etkili olmayacağı unutulmamalıdır. Papatya çayını demlemek için kaynamakta olan 1 su bardağı miktarında suyun içerisine kurutulmuş papatyalardan 1 yemek kaşığı atılmalıdır. En az 10 dakika boyunca kaynatılması ve sonrasında ağzı kapalı bir şekilde ılık olması beklenecektir.

Papatya çayını günde 3 defa aç karnına içmeniz mide yanması belirtilerinin ortadan kalkarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Karbonat Suyu

 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • 1 su bardağı su.

Karbonat suyunun birçok insanda oluşan mide yanmalarına iyi geldiği bir gerçektir. Fakat özellikle de hamilelikte karbonat suyunun mide yanması tedavisi için kullanılması neticesinde bayanlarda kusma olmasına neden olacaktır. Ayrıca karbonat suyunun yüksek tansiyon hastalarına tavsiye edilmemektedir.

Mide yanmasının oluşma nedenleri arasında midenin asit miktarının çok yüksek olmasıdır. Karbonat bu konuda sorun yaşamakta olan kişilere yardımcı olacaktır. Midenin her zaman için asit miktarının dengelenmesinde de etkili olur. Bu nedenle de kişilerin ılık suyun içerisine atacak oldukları karbonat miktarı sadece 1 tatlı kaşığı miktarında olması gerekmektedir. Soğuk suya atılmaması gerekiyor. Çünkü soğuk su karbonatın erimesini sağlamayacaktır. Erimesi durumunda bu suyu içmelisiniz. Fakat karbonat suyunun düzenli olarak sürekli içilmesi de önerilmemektedir.

Lahana ve Patates Suyu

 • 100 gram beyaz lahana;
 • 2 tane orta büyüklükte patates;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Bu kürü yapabilmek için lahananın iç kısımlarını kullanmanız gerekmektedir. Bunun için 100 gram miktarında lahana yapraklarının yıkanması ile birlikte meyve sıkacağına atılarak sıkılmalıdır. Daha sonra patatesin kabuklarının ince bir şekilde soyulmasının ardından meyve sıkacağı ile suyunun çıkartılması gerekiyor. Mide asit miktarının çok fazla olması durumunda meydana gelecek olan yanmaların lahana ve patates suyu ile çok hızla iyileştiği de bilinmektedir. Bu kürü her zaman için öğle yemeklerinden önce aç karnına ve gece uyumadan yarım saat kadar önce içmeniz etkili olacaktır.

Zencefil ve Rezene Çayı

 • 5 gram kök zencefil;
 • 1 yemek kaşığı rezene;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 200 gram su.

Mide yanması ve diğer sindirim sisteminde sorunlar olarak semptomları sürekli olarak yaşamakta olan kişilere tavsiye edilen kürlerden bir tanesi de zencefil kökleri ve rezene bitkisi ile yapacak olduğunuz çay olacaktır. Bu çayı yaparken kullanacak olduğunuz suyun miktarı 200 gram olmalıdır. Zencefil kökleri küçük parçalara bıçak yardımıyla ayırmalı ve suyun içerisine atılmalıdır. Ocak kısık ateşte bir süre kaynatılmalı sonrasında içerisine rezene bitkisinden 1 yemek kaşığı atarak 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Bu bitki çayının mide yanması yaşayan kişilerin tedavisinde etkili olacak bir kür olmaktadır. Aç karnına gün içerisinde birkaç defa içmeleri yanma sorununu geçirme konusunda oldukça etkili olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle