Mide Yanmasına İyi Gelen Doğal Çözümler Nelerdir?

Mide yanmasının mide asit miktarında olan artış sonucunda yemek borusundan kaçması ile birlikte ortaya çıkan reflü hastalığından kaynaklanır ve hemen geçmesinde etkili çözümler.

Bal ve Limon

 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 fincan limon suyu.

Sabahları midesinde yanma hissi meydana gelen ve bundan rahatsızlık duyan kişilerde neden olan sorunların başında gelen reflü gibi hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu durumda kişinin uyuması ile birlikte mide asidinin yemek borusuna kaçarak ağza gelmesi ile birlikte kişilerde sabah uyandıkları zaman ciddi bir mide ve göğüs bölgesinde yanmaya neden olacaktır. Bu durum sonucunda kişilerin ağzında acı bir tat oluşabilir. Sabah mide yanması oluşması ile birlikte kişilerde oluşan semptomların hafiflemesi için kişilerin reflü dışında sindirim sisteminde oluşan herhangi bir sorun olmaması durumunda (ülser, gastrit, kanser) bu durumda kişilerin taze sıkılmış limonun suyuna 1 çay kaşığı organik bal ilave ederek karıştırmaları ve içmeleri tavsiye edilmektedir. Limon suyu ve bal karışımı sonucunda kişilerde oluşan yanma hissini hemen keser.

Kudret Narı ve Zeytinyağı

 • 2 tane kudret narı;
 • 1 litre sızma zeytinyağı.

Mevsiminde satın alacak olduğunuz kudret narı yıkandıktan sonra küçük parçalar halinde cam bir kavanozun içerisine konularak üzerine saf sızma zeytinyağından 1 litre miktarında konulur. Cam kavanozun ağzı kapatılarak 15 gün boyunca güneş ışığı alacak bir yere konularak bekletilmelidir. 15 gün sonrasında sindirim sistemine iyi gelen bitkisel kür hazırlanmış olacaktır. Mide yanmasına neden olan hastalıkların semptomlarını hafifletmek amacıyla sabahları aç karnına 2 yemek kaşığı miktarında içilmelidir. Yapmış olduğunuz kudret narı kürünü sonrasında buzdolabı gibi serin bir yerde saklamalısınız.

Kudret narını içtikten sonrasında yarım saat boyunca herhangi bir şey yememeli ve içmemeniz gerekmektedir.

Soğuk Süt

 • 1 çay bardağı soğuk süt.

Ani başlayan mide yanması başlaması ile birlikte kişilerin rahatsızlık hissi artacaktır. Bu durumda kişilerin göğüs bölgesinde ve midesinde ortaya çıkan yanma hissinin hemen kesilmesi için uzmanlar tarafından soğuk süt içilmesi önerilmektedir. İki yudum kadar içecek olduğunuz soğuk süt mide yanmasını hemen keser. Bu yöntem kolay ve geçici bir yöntem olmaktadır. Mide yanmasına neden olan sorun ortadan kalkmadığı süre boyunca mide yanması sık sık yaşanacak bir sorun olarak insanların karşısına çıkacaktır. Mide yanması oluşması ile birlikte içtiğiniz birkaç yudum soğuk süt içer içmez birkaç dakika içerisinde yanma hissini kesecektir. Fakat yanma hissinin geçmesi ortalama olarak 20 dakika kesecek ve sonrasında yeniden başlayabilir.

Karbonat Suyu

 • 1 yemek kaşığı karbonat;
 • 200 gram hazır su.

Mide yanması oluşması ile birlikte ortaya çıkan rahatsızlık hissinin yaşanması durumunda kişilerin tedavisinde etkili olacak ve yanma hissini kolaylıkla geçirmek için karbonat suyu tercih edilmektedir. Karbonat suyu doğal olarak yapılan ve midenin yanma belirtilerini ortadan kaldıracak bir yöntem olmaktadır. Midenin rahatlamasında etkili olan ve mide ekşimesinden kişilerin kurtulmasında etkili olan doğal tedavi yöntemlerinden karbonat yapabilmek için 1 yemek kaşığı miktarında karbonatın ılık suyun içerisine konulmalıdır. Çok soğuk ya da sıcak suyun içerisine koymamalısınız. Ilık suyun içerisine koyduğunuz karbonat kolaylıkla eriyecektir. Mide asit dengesinin düzenlenmesini sağlayacak olan karbonat suyu yapılır ve içilmesinin ardından mide ekşimesi ya da yanması hızlı bir şekilde yok olacaktır.

Karbonat suyunun çok sık içilmemesi ve özellikle de yüksek tansiyon hastalarının karbonatlı su içmeleri önerilmemektedir.

Patates Suyu

 • 1 tane orta büyüklükte patates.

Çiğ patatesten yapacak olduğunuz suyu içmek sonucunda mide asit miktarının azalmasında ve oluşan yanmanın hızla yok olmasında etkili olacaktır. Sindirim sistemini rahatlatma konusunda etkili olacak ve patatesin içerisinde oluşan enzimler sayesinde mide yanmalarında çok etkili olmaktadır. Daha çoğunlukla patates suyunun gün içerisinde ortaya çıkacak olan yanmaları engellemek için çiğ patatesin suyunu çıkarmalısınız. Güne başlarken 1 çay bardağı taze sıkılmış olan patates suyunu aç karnına içmeniz ile birlikte gün içerisinde oluşacak yanmaların önüne geçmiş olacaksınız. 

1 tane orta büyüklükte patatesin kabuğu soyularak yıkanmalı ve meyve sıkacağı ya da blender ile ezilerek suyu çıkartılmalıdır. İçerisine hiçbir katkı maddesi konulmadan içmeniz durumunda gün içerisinde oluşacak yanmaları da önlemiş olacaksınız.

Sütlü Badem

 • 2 yemek kaşığı badem;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 su bardağı soğuk süt.

Mide yanmasına neden olan mide asit miktarının fazla olması durumunda asit miktarını dengeleyecek ve kişilerde oluşan mide yanmasına neden olan hastalığın iyileşmesinde etkili olacaktır. Badem suya konularak kabukları soyulmalıdır. Sonrasında bir havana konularak ezilerek toz kıvamına getirilmelidir. Bu bitkisel kürü yaparken mutlaka oda sıcaklığında olan soğuk süt kullanmanız gerekmektedir. Sütün içerisine bal konularak karıştırılır ve bal eritilir. Havanda döverek toz haline getirmiş olduğunuz badem ballı sütün içerisine konularak karıştırılıp içilmelidir. Aç karnına içmeniz durumunda gün içerisinde ortaya çıkacak olan yanma semptomunu engellemiş olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle