Mide Yanmasına İyi Gelen Beslenme ve Doğal Kürler

Mide yanması oluşması ile birlikte kişilerin beslenmesine dikkat etmesi ve yanmayı arttıracak yiyeceklerden uzak durması, yanmanın geçmesini sağlayacak besinleri yemelidir.

Mide Yanması Nedenleri

Mide Yanması

İçilen ve yenilen gıdaların mideye yemek borusu aracılığıyla iner ve geri dönmesini engelleyecek bir kapakçık bulunmaktadır. Bu kapakçığın gevşemesi ile birlikte mide içerisinde ki gıdaların atıkları ya da mide asidi geri kaçacak olması sonucunda kişilerde mide yanması, yemek borusunda yanma, göğüs bölgesinde yanma hissini yoğun olarak yaşayacaklardır. Mide asidinin yemek borusuna kaçması ile birlikte yemek borusunda tahriş olmasına neden olur. Bu durumda da sık sık kişilerde mide yanması ortaya çıkacaktır.

Kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri durumunda ve yaşam tarzında yapacak oldukları değişiklik ile birlikte mide yanması şikayetlerinden kurtulabilirler. Kilo problemi olan kişilerin, sağlıklı kilo vermeleri önerilmektedir. Özellikle dar kıyafetler mideyi sıkacak kıyafetler giyiminden uzak durmak ve sigara ya da kahve içmemek mide yanmasını önleyecek durumların başında gelmektedir.

Mide yanması sıklıkla yaşayan kişilerin her zaman doktor tavsiyesi olan gaviscon şurubunu da mide yanması semptomları gelişmesi durumunda içmeleri de yanmanın önüne geçecektir.

Mide Yanmasına İyi Gelenler

Soğan Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Soğanın acı olması nedeniyle ve zarı ile tüketilmesi sonucunda gaz oluşmasına da neden olur. Mide yanması yaşamakta olan kişilerin tüketmesi sakıncalı olan yiyecekler arasındadır.

Ihlamur Mide Yanmasına  İyi Gelir Mi?

Mide yanması sık sık yaşamakta olan kişilerin bitki çayı olarak ıhlamur çayı içmesi mideyi dinlendirmeye ve şikayetleri ortadan kaldırmasında etkili olacaktır.

Sarımsak Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Sarımsak özellikle de çiğ olarak yenmesi sonucunda mide şikayetlerinin artmasına neden olacaktır. Midede yanma sorunu olan kişilerin sarımsak tüketmemeleri gerekmektedir.

Karbonat Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Karbonat suyu mide yanması olan kişilere çok iyi gelip, hızlı bir şekilde mide yanmasının yok olmasını sağlamaktadır. Sık kullanılması önerilmemektedir.

Mide Yanmasına Kahve İyi Gelir Mi?

Kahve, siyah çay ve kafeinli içecekler tüketilmesi mide yanmasının artmasına neden olacaktır. Tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Tarçın Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Mide asit miktarının fazla olması ile birlikte ortaya çıkan yanma için tarçın çayı içmek ya da tarçın ile bal karıştırarak yemek yanmanın ve ağrının ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Bal Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Mide yanması ve mide ağrıları yaşayan kişilerin bu semptomları hafifletmesi için 1 tatlı kaşığı balı aç karnına tüketmeleri semptomların oluşmasını önleyecektir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Çorbalar

Mide yaması yaşamakta olan kişilerin içmesi gereken çorbalar: Tarhana çorbası, yayla çorbası, kabak çorbası, mantar çorbası.

Mide Yanmasına İyi Gelen Yemekler

Mide yanması yaşamakta olan kişilerin kızartmalardan ve yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Haşlama et, ızgara balık, asit miktarı olmayan meyve, kayısı, şeftali yemelidir.

Leblebi Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Mide asit miktarı fazla olması nedeniyle yemek borusuna kaçan mide suyunun sonucunda yanma oluşur. Bir avuç leblebi yemek mide suyunu almasına yardımcı olacaktır.

Maden Suyu Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Mide yanması şikayeti olanların geçici olarak ortadan kalkması için maden suyu içmeleri sonucunda yanma geçecektir. Maden suyunun aromalı olmaması gerekmektedir.

Salatalık Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Bazı hastaların mide yanmasına salatalık iyi gelirken, bazı hastalarda ise semptomların artmasına neden olmaktadır.

Yoğurt Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Süzme yoğurt mümkünse ev yapımı olan yoğurt geçici olarak mide yanmasının geçmesini sağlayacaktır.

Ayran Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

İçecek olduğunuz 1 bardak soğuk ayran içmeniz ile birlikte ayran sayesinde yanma geçici bir süreliğine geçecektir.

Mide Yanması Bitkisel Kürler

  • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
  • 1 çay kaşığı bal;
  • 200 gram su.

Mide yanması ortaya çıkması ile birlikte kişilerin rahatsızlık durması ve mide asidinin ağza gelmesi ile birlikte acı bir tat ortaya çıkacaktır. Zencefil mide sağlığına çok faydalı olması ile bilindiği gibi aynı zamanda da bal doğal bir antibiyotik olmaktadır. Bu sayede yemek borusunda meydana gelen tahriş olma sonucunda bunun yok olmasında etkili olacaktır. Bu bitki çayını günde birkaç defa içmeniz oluşacak mide yanmasına neden olacak durumu ortadan kaldıracak ve iyi gelen bir bitki çayı olacaktır.

Hazır su ile yapacak olduğunuz iyi gelen bitki çayını yapmak için 200 gram miktarında suyun içerisine 1 tatlı kaşığı toz ilave ederek 10 dakika boyunca kaynatmanız gerekmektedir. Kısık ateşte kaynatmanız her zaman için tavsiye edilmektedir. 5 dakika boyunca hem suyun demlenmesi hem de ağzı yakmayacak kadar ılık olması beklenecektir.

Sonrasında içerisinde bal ilave edilerek balın erimesi gerekmektedir. Mide yanması yaşamakta olan kişiler bu çayın iyi gelmesi nedeniyle içebilirler.

Karbonatlı Su

  • 1 yemek kaşığı karbonat;
  • 1 su bardağı su.

Mide yanması ve ekşimesi yaşamakta olan kişilerin her zaman için faydalı olacak olan karbonatlı su içmeleri ile birlikte mide yanmaları azalacaktır. Ilık suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat eklemeli ve karıştırmalısınız. Suyun ılık olması karbonatın erimesinde etkili olacaktır. Çok sıcak ya da çok soğuk suyun kullanılması karbonatlı suyu yaparken tavsiye edilmemektedir. Mide yanması olması durumunda içilmelidir. Fakat bu karbonatlı suyu çok sık olarak içmeniz tavsiye edilmemektedir.

Çörek Otu

  • 1 yemek kaşığı çörek otu;
  • 2 yemek kaşığı yoğurt.

Bir havan içerisine çörek otundan 1 yemek kaşığı miktarında koyup çok hafif dövülmelidir. Toz haline gelmemesine dikkat etmelisiniz. Süzme yoğurttan 2 yemek kaşığı alınarak üzerine havanda dövdüğünüz çörek otu karıştırılarak sabah aç karnına yenmelidir. Mide ağrısı ve mide yanması şikayetlerinin hızla geçmesini sağlayacaktır.



Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle