Mide Kanserinin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Kişilerin beslenme alışkanlığının sağlıksız olması ve aşırı tuzlu yemek tüketmek kanser oluşumunda etkili olmaktadır.

Mide Kanserinin Nedenleri

Mide Kanseri

Mide kanseri günümüzde sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesi olmaktadır. Bu rahatsızlık evrelerinden oluşmaktadır. Çok sinsi bir şekilde ilerlemekte olan ve hastanın ilk evrelerin de herhangi bir belirti vermeden hızla ilerleyecek bir sağlık problemi olmaktadır. Bu sağlık problemi mide mukozasında başlayan ve kötü huylu tümörler arasında bulunmaktadır. Birçok nedenden ötürü bu rahatsızlığın gelişmesi görülmektedir. Sindirim sistemine bağlı olarak gelişecek kanser hızla yayılacaktır. İlk evrelerinde tedavi yapılması durumunda hastanın yaşama şansı daha yüksek olmaktadır.

Sindirim sisteminde dahil olan organlar ve riskler arasında olan kişilerde tetiklenmesi ile bilinmektedir. 

Beslenme Şekli: Yaşanılmakta olan bu hastalığın en önemli nedenleri arasında gösterilmektedir. Kişilerin yanlış beslenmesi ile birlikte gelişebilecek bir hastalık olmaktadır. Daha çok mangalda yapılan et ürünleri, sürekli olarak yemeklerine aşırı tuz atarak tüketen kişilerde ve salamura yapılmış gıdalar tüketen kişilerde oluşması daha çok görülmektedir. Bir kişinin mide kanseri olmaması için korunma yöntemi olarak Akdeniz diyeti yaparak daha yoğun olarak organik meyve ve sebzeler ile beslenmeleri gerekmektedir.

Enfeksiyonlar: Yaşanılan bu rahatsızlığın nedenleri arasında gösterilen bir durumdur. Daha çok Helikobakter pilori isimli bir mikrobun sindirim sistemine bulaşması ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Ülser ya da gastrit hastalarının sağlığına dikkat etmemesi durumunda mide yarasının kansere yol açabilir.

Sigara ve Alkol: Rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin önlenmesi için sigara ve alkol tüketmemeleri gerekmektedir. Bu gibi kötü alışkanlıklar insanların kanser olmasına neden olmaktadır.

İnsanların sigara tüketmemesi ve alkol kullanmaması durumunda kanser hastalığının önlenmesi de mümkün olmaktadır.

Genetik: Birçok kişi mide kanseri nedenleri nelerdir şeklinde sormaktadır. Bu kişilerde en büyük nedenlerden bir tanesi de genetik faktörler olmaktadır. Ailesinde mide kanseri olan bir kişinin risk altında olduğu unutulmamalıdır.

Psikolojik Sorunlar: Mide kanserinin sebepleri arasında psikolojik nedenler arasında stres en başta görülmektedir. Kişinin yaşadığı stresli bir hayat olması durumunda etkenler daha da fazlalaşacak ve kanser riski ortaya çıkacaktır.

Özellikle de gastrit ya da ülser hastalarının stresten olabildiği kadar uzak durmaları önerilmektedir.

Mide Kanseri Risk Faktörleri

Mide kanseri olan bir hastanın yaşının çok ilerlemiş olması, ailesinde daha önceden bu rahatsızlığın öyküsü olması, aşırı derecede kilolu olarak obezite hastası olan kişilerde oldukça fazla bir şekilde görülmektedir. Bu durum kişilerin beslenmesi ile de alakalıdır. Çoğu hastanın kendisinde risk faktörü olduğunu bilmeyip, mide kanseri neden olur sorusunu da araştırmıyor. Risk faktörleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Aşırı tuzlu gıdalar tüketenler;
  • Tütsülenmiş gıdalar yenmesi;
  • İşlenmiş gıdalar yenmesi;
  • Meyve ve sebze tüketilmemesi;
  • Mide iltihabı olması;
  • Midede kitle olması;
  • Mide polipleri.

Egzersiz yapmayan ve hareketsiz bir yaşama sahip olan kişilerde daha yoğun olarak görülmektedir. Mide kanserinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan belirtiler oluşması ile birlikte vakit kaybetmeden hastanın doktora gitmesi gerekmektedir. Mide kanserinin riskini taşımakta olan kişilerin yapması gerekenler arasında beslenmesine dikkat etmesi ve özellikle de ailesinde kanser öyküsü olanlarda endoskopi belirli aralıklarla yaptırması gerekmektedir.

Kontrollerini aksatmaması ve sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan rahatsızlıkları önlemek için daha dikkatli olunmalıdır.

Mide Kanserini Önlemek

Sindirim sisteminde sorun olması durumunda bu konuda kişiler kontrol yaptırmaları gerekmektedir. Düzenli olarak kontrolleri yaptırmak ve özellikle sindirim sisteminde ortaya çıkan herhangi bir hastalığın tedavisini yaparak dikkatli olması gerekmektedir. Stres birçok hastalığın olduğu gibi kanserin de en büyük nedenleri arasında gösterilmektedir. Bu nedenle de stresten olabildiği kadar uzak durmak kişilerin hayatı içerisinde rahatsızlıklardan korunmasını sağlayacaktır. Midenin yorulmasına neden olacaktır. Risk faktörü altında olan kişilerin mutlaka beslenmesine dikkat etmeleri önerilmektedir. Midenin çok fazla yorulmaması ve aşırı yemek yememesi gerekmektedir. Ayrıca kişilerin yapacak olduğu diyet her zaman sebze ve meyve ağırlıklı olması gerekmektedir.

Hastanın çok aç kalmaması ve çok fazla da yemek yememesi gerekmektedir. Sindirim sistemini yormamak için kırmızı et çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Konserve gıdalarını almak yerine taze sebzeleri tüketmelisiniz. Her zaman için ideal kilonuzu korumanız gerekmektedir. Hayatınız içerisinde her daim spor yapmanız ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olmanız sizlerin hastalıklardan korunmanızı sağlayacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle