Mide Kanseri Nedenleri ve Tedavisi

Mide kanseri olan bir hastanın mide kanserinin tedavisinde uygulanmakta olan yöntemler ve dikkat etmesi gerekenler.

Mide Kanseri Nedenleri

Mide Kanseri

Mide kanserinin daha çoğunlukla sağlıksız beslenen kişilerde ve genetik olarak insanlarda olduğu görülmektedir. Özellikle de hijyene dikkat etmeyip enfeksiyon sonucunda ülser ya da gastrit tanısı konulan hastaların beslenmelerine dikkat etmemeleri durumunda hastalık ilerleyecektir. Bunun sonucunda da kişilerde kanser hücreleri artacaktır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki erkeklerde mide kanserinin daha fazla olduğu görülmektedir. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları olan kişilerde de daha çoğunlukla görülmektedir. Midenin sürekli olarak sindirmesi zor olan yağlı besinler yenmesi de nedenleri arasında olmaktadır. Ayrıca diğer nedenleri de şunlar olabilmektedir:

  • Tuzlu gıdalar yemek;
  • İşlenmiş ürünler tüketmek;
  • Sigara ve alkol tüketimi;
  • Lif bakımından zengin meyve ve sebzeler tüketilmemesi;
  • Enfeksiyon bulaşması;
  • Kronik gastrit ya da ülser.

Kişilerde mesleki olarak madencilik ya da nikel gibi işlerde çalışmakta olan kişilerde de mide kanseri riskinin taşıması ile bilinmektedir. Helikobakter pilori isimli bir bakterinin insanlara bulaşması ile birlikte tedavisinin gerçekleşmemesi durumunda kanser olma ihtimalide bulunmaktadır.

Mide Kanseri Çeşitleri ve Evreleri

Adenokarsinom: Kanser tanısı konulmakta olan hastaların genelinde bu tür mide kanseri görülmektedir. En sıklıkla yaşanılmakta olan tipi olduğu için tedavisi erken evrelerde yapılması gerekmektedir. Mide astarındaki bezde bulunan hücrelerden meydana gelir.

Mide Lenfoması: Diğer kanser türlerinden farklı olmaktadır. Kişilerde nadiren görülmektedir.

Gastrointestinal Stromal Tümörler: İyi huylu olabileceği gibi aynı zamanda da kötü huylu da olması mümkündür. Sindirim sisteminde ki hücrelerde bağ dokusunda meydana gelmektedir. Bu çoğunlukla midenin hücrelerinde oluşmaktadır.

Nöroendokrin Tümörler: Mide kanserinde nadirende olsa görülen ve iyi ya da kötü huylu olabilen tümörler olmaktadır. Daha çoğunlukta sindirim sisteminde ki hormonları üretmekte olan dokular içerisinde büyümektedir.

Evre 0: İlk evre olmaktadır. Daha henüz midenin hücrelerinde bulunan tabakanın yüzey kısmı ile sınırlı olmaktadır.

Evre 1: Kanser artık hücre tabakasını delerek altına doğru ilerlemektedir. Fakat bu evre içerisinde kas duvarına henüz girmemiş olacaktır. Lenf düğümlerinin ya da vücudun başka organlarına sıçramamıştır.

Evre 2: Kanserli olan bölgenin hücre tabakasının altına tam olarak ilerlemesi görülecektir. Ayrıca bazı lenf bezlerine de sıçradığı görülmektedir. Midenin en dış katmanına kadar ulaşacaktır.

Evre 3: Kanserin ilerlemesi ile birlikte midenin kanser hücreleri ile tamamen kapladığı ve lenf bezlerine de sıçramakta olduğu görülmektedir. Bunun dışında kişilerin çoğunda lenf bezlerinde de görülmektedir. Bazı yakın olan organlara da kanser sıçramış olacaktır.

Evre 4: Kanserin artık son evresi olarak kabul edilmektedir. Bu evrede hastanın yaşam şansı oldukça düşük olmaktadır. Midenin tamamında kanser olduğu gibi lenf bezleri ve yakın organlarda da görülen kanser artık o bölgeden uzakta olan organlarda da kanser görülmektedir.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanserinin belirtileri hastada olması durumunda tanının konulması için ilk olarak hangi evrede ve hangi tip kanser olduğunu anlamak için doktorun muayene etmesi gerekmektedir. Bunun içinde hastaya doktor tarafından endoskopi yöntemi uygulanarak ağzından özel bir kameralı ve ışıklı cihaz ile yemek borusu, midesi ve on iki parmak bağırsağına bakılacaktır. Bu sayede kanserin tipi tam olarak tanısı konulabilir.

Kanserin erken evrelerinde olması durumunda hastanın hayatının kurtulma ihtimali daha fazla olmaktadır. Japonya gibi uzak doğu ülkelerinde mide kanseri riskine karşın erken tarama yapıldığı için %70 civarında hastanın hayatı kurtulmaktadır. Cerrahi ameliyat öncesinde ya da sonrasında uygulanacak olan kemoterapi ya da radyoterapi yöntemi sayesinde hastaların iyileşmeleri görülmektedir. Fakat kanseri ilerlemiş ve vücuttaki diğer organlara da sıçramış olan hastalarda ise cerrahi tedavi uygulansa bile bundan yarar görmeyecek olması sebebi ile doktorun ön görmesi sonucunda palyatif amaçlar nedeniyle de kemoterapi ya da radyoterapi uygulanmaktadır.

Cerrahi Tedavisi

Mide ameliyatı son evreye kadar ilerlememesi durumunda hastanın yaklaşık olarak 2 saat ile 5 saat arasında bulunan mide kanseri ameliyatı gerçekleşecektir. Bu ameliyat sırasında hastanın midesinde ki kanserli bölge tam olarak görülecek ve ameliyatı uygulamakta olan cerrah tarafından midenin tamamının ya da büyük bir bölümünün çıkartılmasına karar verecektir. Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta olan ve deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir cerrahi tedavisinden olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Mide kanseri ameliyatı sonrasında hastanın midesinin tamamı alınması durumunda hastaya bağırsaklarından yeni bir mide yapılacaktır. Bu hastanın ameliyat sonrasında kanserden kurtulduğu anlamına gelse bile hastanın çok dikkatli olması ve kontrollerini aksatmaması çok önemlidir.

Son evreye gelmeden kanser tanısı konulması halinde hastanın iyileşme ihtimali bulunmaktadır.

Hipertermi Tedavisi

Mide kanseri tedavisindeki son yıllarda kullanılmakta olan tedavi yöntemlerinden bir tanesi olmaktadır. Bu tedavi yönteminde hastanın hangi evrede olduğu çok önemli olmaktadır. Hastanın lenf bezlerine şayet kanserin ilerlemesi durumunda kemoterapi uygulaması gerekmektedir. Mide kanseri olan hastalarda sıcak kemoterapi denilen Hipertermi Tedavisi oldukça başarılı sonuçlar alınmasında etkili olmaktadır.

Kemoterapi Tedavisi

Mide kanseri kemoterapi tedavisi hastalara son yıllarda kullanılarak hayatlarının devam etmelerini sağlamaktadır. Kemoterapi tedavisinin hastaya uygulanmasına doktor karar verecektir. Son evreye ulaşmamış olan kanser için ameliyattan önce ya da ameliyattan sonra kanserli bölgenin küçülmesini sağlamak için uygulanan bir yöntem olmaktadır. Hastaların son evre olan 4. evreye ulaşması durumunda uygulanan başarılı tedavi sonucunda daha uzun yıllar yaşamakta olan hastalar bulunmaktadır. Hastalara uygulanacak olan kemoterapi seansına her zaman için doktor karar verecektir.

Bu kararı verirken sizin kanserli bölgenin cinsine ve kaçıncı evrede olduğunu göze alarak uygun tedaviye başlayacaktır.

Radyoterapi Tedavisi

İyi huylu ya da kötü huylu olan hastaların tanısını koyduktan sonra eğer ki hastalık çok ilerlememiş ve erken evrelerde olması durumunda ilerlemesini durdurmak amacıyla doktor tarafından kesin tedavisi uygulanacaktır. Bu tedavi yöntemlerinden kesin olanlarından bir tanesinin de radyoterapi tedavisi olduğu bilinmektedir. Fakat radyoterapi yöntemi kesin olarak tedavisi gerçekleşebilmesi için hastanın her zaman erken evrede ameliyat olması gerekmektedir. Bu hastalarda ileri evrelerde olmaması durumunda kesin sonuç verecek olan bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca mide kanserinden ötürü hastalarda kanama olması ya da bağırsaklarında tıkanma gibi durumlar olması halinde radyoterapi uygulanmaktadır.

Mide Kanserini Önleme Yolları

Ülser ya da gastrit tanısı konulmuş bir hastanın mutlaka beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü ülser veya gastrit mide kanserine çevirme ihtimali oldukça fazla olmaktadır. Bol bol kişilerin meyve ve sebze tüketmeleri önerilmektedir. Özellikle de lif bakımından zengin olan sebze ya da meyveler tüketmeleri gerekmektedir.

Hazır olan herhangi bir gıda tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Özellikle de marketlerde satılmakta olan tütsülenmiş, konserve içerisinde olan ya da işlenmiş ve paketlenmiş olan ürünlerin hiçbirini kullanmamanız gerekmektedir.

Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki mide kanserine yakalanan birçok kişinin sigara ve alkol içtiği yönünde olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin özellikle de gastrit ya da ülser hastalığına sahipse veya genetik olarak ailesinde bu rahatsızlığı yaşaması durumunda sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları olmamalıdır. Obez olan kişilerde sağlıklı bir diyet yaparak kilo vermeleri de bu rahatsızlığın önlenmesinde oldukça etkili olacaktır. Fazla kilo olması sindirimin oldukça zorlanmasına neden olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle