Mide Kanserinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide kanserinin gelişme nedenleri arasında en çok yanlış beslenme bulunmaktadır. Kanserli hastaların beslenmesinde dikkat etmesi gerekenler.

Mide Kanseri Beslenme

Mide Kanseri

Mide kanserine bir insanın yakalanmasının nedenleri arasında düzensiz ve sağlıksız beslenme neden olmaktadır. Bu kişilerin hayatı içerisinde pişirmiş olduğu mangal etleri ya da tuzlanmış salamura gibi sebzelerin mide kanseri olmasının neden olmaktadır. Kişilerin işlenmiş gıdalardan da uzak durması çok önemli olmaktadır. Mide kanserinin olmasına zemin hazırlamaktadır.

Kişilerin özellikle de genetik olarak ailesinde bu öyküsü olması durumunda yapması gerekenlerin başında korunmak amacıyla Akdeniz tipi beslenmenin önemli olduğu unutulmamalıdır. Daha yoğun olarak yiyecek oldukları taze sebzelerin ve meyvelerin organik olmasına dikkat etmeli ve bol su ile yıkamaları gerekmektedir. Sebze ve meyvelerin organik olması durumunda mide kanserine karşı koruması ile bilinmektedir.  Birçok hastanın mide kanseri olanlar ne yemeli sorusu akıllara gelmektedir. Bu hastaların beslenme diyetleri içerisinde mutlaka şu gıdalar bulunması mide sağlığı açısından çok önemli olmaktadır.

  • Papatya çayı;
  • Yumurta;
  • Sebze çorbası;
  • Havuç;
  • Ananas;
  • Kayısı;
  • Elma suyu;
  • Kara üzüm.

Özellikle de ailesinde mide kanseri olan kişilerin beslenme listesi içerisinde mutlaka midenin yorulmayacak olduğu ve mideyi baskılayıp sindirimi zor olan yiyecekleri tercih etmemeleri çok önemli olmaktadır. Gastrit ya da ülser olan hastalarda sıklıkla kansere dönme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle de kişilerin önlem alması için beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Gün içerisinde çok az yemek yemeli fakat öğünlerinin sayısını arttırması gerekmektedir. Kişilerin ağız temizliğine de çok dikkat etmeleri ve özellikle baharatlı ya da ekşi olan gıdaları beslenme listesinden çıkarmaları gerekmektedir.

Özellikle de tarhana çorbası tariflerini alarak mide sağlığı açısından önemli olan bu çorba sayesinde kanserin ilerlemesini de durdurmanız mümkündür.

Sarımsak: Antibiyotik özelliği sayesinde kişilerde bağışıklık sisteminin güçlenmesi etkisinde oldukça faydalı olmaktadır. Kan akışının hızlanmasında etkili olacaktır. Enfeksiyon sonucunda ortaya çıkacak olan mide yaralarına oldukça iyi gelmektedir.

Zeytinyağı: Kanda bulunan kolesterolü dengeleme konusunda etkili olmaktadır. Özellikle de antioksidan bakımından zengin olduğu için kişileri kansere karşı koruması ile de bilinmektedir.

Fındık: Kişilerin kalp sağlığına iyi gelmesi ile bilindiği gibi içerisinde bulunan apoptosis sayesinde kanserli hücrelerin üremesini durduracaktır. Özellikle de E vitamini açısından zengin olan besinler arasında olduğundan mide sağlığına çok faydalı olmaktadır.

İncir: Potasyum bakımından ve demir olarak zengin olması ile bilindiği için incir çiğ olarak tüketilmelidir. Kişilerde sıklıkla şişkinlik yaşanması ya da sindirim sisteminde hazmı kolaylaştırması için oldukça etkili ve kansere karşı korumaktadır.

Havuç: Genetik olarak kanser öyküsü ailesinde olan kişilerde A vitamini ve E vitamini bakımından yüksek antioksidan açısından zengin olan bu besinler sayesinde kanser riskini en aza indirmiş olacaksınız.

Kişilerde kanser tanısının konulması ile birlikte bıldırcın yumurtası tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Kahve ya da siyah çay yerine ayran içilmeleri de önerilmektedir.

Mide kanserinde kişilerin besinler alacağı zaman sarımsak tüketmeleri de çok önemlidir.

Mide Kanseri Olanların Yememesi Gerekenler

Mide kanserinden korunmanın en önemli yolu kişilerin midesini yormayacak olduğu yiyecekleri yemeleri olmaktadır. Beslenme alışkanlığını değiştirmek çok önemlidir. Kırmızı et midenin yorulmasından kaynaklanmaktadır. Midenin sindiremediği için yorulacaktır. Kırmızı et ya da salamura yiyeceklerde bunlardan bir tanesi olmaktadır. Beslenme alışkanlığını değiştirmek gerekmektedir. Çok aşırı çay ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Bu nedenle de midenin kanser olmaması için kırmızı et haşlama olarak yenmelidir.

Mangalda et yenmemesi gereken gıdalar olmalıdır. Etin kömür dumanıyla pişirilmesi ve marine edilmesi esnasında da fazla tuz kullanılması ile birlikte kanserojen etkisi olması da mümkündür.  Alkol ya da sigara gibi zararlı maddelerin midenin astarına zarar vermesi ile bilinmektedir. Bu nedenle de mide sağlığı için alkol ve sigara tüketilmemesi gerekmektedir.

Tütsülenmekte olan gıdaların yenmesi özellikle de balık ya da çiğ et yenilmesi durumunda içerisine var olan tuzların konserve gıdaları gibi yiyecekler oldukça kanser etkisi yaratmaktadır. Bu nedenle de sizin kanser olmanıza neden olacak bu durumu ortadan kaldırmak için tütsülenmiş herhangi bir yiyecek yememelisiniz.

Kişilerde sıcak çay ve sürekli olarak kahve içilmesi durumunda kişilerin yemek borusu zedelenecektir. Ayrıca insanların sıcak çay içmeleri mide mukozasının da zedelenmesine neden olacaktır. Midesinde ülser ya da gastrit gibi rahatsızlıkları olan kişilerin kesinlikle siyah çay ve kafein içmemeleri gerekmektedir.

Alacak olduğu besinler işlenmiş gıdalar olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. İşlenmiş ve paketlenmiş ürünleri yemekten olabildiği kadar kişinin uzak durması gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle