Mide Kanseri Birinci Evre ve Tedavi Yöntemleri

Mide kanseri; dünya genelinde kansere bağlı olarak yaşanan ölüm oranları arasında ikinci sırada yer alan oldukça tehlikeli bir rahatsızlıktır. Teşhis ve tedaviye zamanında başlama hayati önem taşır.

Mide Kanseri 1 Evre

Mide kanseri oldukça tehlikeli bir rahatsızlıktır. İlk evrelerinde tespit veya teşhis edilmesi oldukça zor olabilmektedir. Karın ağrıları ve bulantılar gibi şikayetlerde hastalar genellikle ülserler veya gastrit gibi hastalıklardan şüphelenseler de çoğu durumlarda bu ve bunun gibi belirtiler mide kanserleri gibi daha ciddi tablolar çizebilmektedir.

Mide kanserleri; kansere bağlı olarak meydana gelen ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Genellikle ilerleyen yaşlarda, bilhassa ellili yaşlar ve üzerinde karşılaşılan bu sorun erkeklerde kadınlara oranla daha sık ortaya çıkmaktadır. Mide kanserinin toplam dört evresi bulunmaktadır. Evreler yükselip tümör iyice yerleşip yayılmaya başladığında yani son evrelerde tedavi oldukça zorlaşmakta hatta aynı oranda hastanın hayatta kalması güçleşmektedir.

Mide kanserinin ilk evresinde hastalık genellikle yoğun belirtiler vermez. Çoğu durumlarda tümör sincice yerleşerek, fark ettirmeden büyümeye ve ilerlemeye başlar. İlk olarak tümörden mide mukozası etkilenmektedir.

Belirtileri

Mide kanserinin ilk evresi rahatsızlığın en erken aşamasıdır. Mukozasının içinde aynı zamanda kasları da etkileyerek lenf düğümlerine nüfus eden tümör ortaya çıkar. İlk aşamada teşhis edildiği taktirde tam olarak tedavi edilebilmesi için büyük bir şans oluşturmaktadır. Bu nedenle zamanımızda oldukça sık karşılaşılan mide kanserleri belirtileri konusunda hastaların bilinçli olması; tedaviye zamanında başlayarak bu sorundan kısa bir süre içinde kurtularak normal hayatlarına geri dönebilmelerini sağlamaktadır. Hastalığın evreleri ilerledikçe tedavisi zorlaşmakta, son evrede ise hastaların yaşama tutunma şansları oldukça azalmaktadır.

 • Kilo kayıpları
 • Kronik yorgunluk durumu
 • Enerjinin çabuk düşmesi
 • Düşük verimlilik
 • Depresyon durumları
 • Yemek yedikten sonra şişkinlik ve bulantılar oluşması
 • Kusma
 • Hafif bir şekilde tükürük
 • Ekşimeler
 • Yenilen besinlerin veya sıvıların içilmesinde yaşanan yutma sorunları
 • Kusmukta veya dışkıda kahve telvesine benzeyen veya direk kırmızı lekeler gelmesi
 • Kanda oluşan düşük orandaki hemoglabinler ( kansızlık)
 • Vücut ısısında artışların oluşması
 • İshal veya tam tersi kabızlık oluşumu

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Mide kanserinin ilk evresinde tedavi zamanında daha tümör büyüyüp yayılmadan fark edildiğinde oldukça kolay olmaktadır. Çoğu durumlarda endoskopik teknikler yardımıyla anestezi altında kanserli hücreler etrafındaki dokularla alınabilmektedir. Mide kanseri ilk evresinde hastanın tedaviye cevap vererek iyileşme oranı yüzde doksanlardadır.

Mide Kanseri Bir Evre

Mide kanserlerinde uygulanan tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanır:

 • Cerrahi tedavi
 • Kemoterapi
 • Radyoterapi
 • Hedef terapi
 • Palyatif tedavi
 • Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Cerrahi Tedavi

Mide kanserlerinin tedavisinde en kesin yöntemlerden olan cerrahi tedavi sırasında ya hastanın midesinde tümör ve etrafındaki dokular çıkarılır ya da mide bazı durumlarda tamamen çıkarılmak zorunda kalınabilir. Mide kanseri birinci evrede çoğu zaman hastanın mukozasındaki tümör; derin ve büyük kesiklere gerek olmadan endoskopik uygulamalarla çıkarılabilmektedir.

Mide kanseri tedavisi için midenin komple çıkarılması durumuna gastrektomi ismi verilmektedir. Hastalığın ilk evresinde de olsa eğer tümör midenin orta kısmında veya yemek borusuna yakın kısmında oluşmuşsa; nadir de olsa rastlanılabilen bir yöntemdir. Mide kanseri konusunda tedavide cerrahi müdahale gerekmişse, hastaya aynı zamanda kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları da yapılabilmektedir.

Kemoterapi

Mide kanseri hastalarına hem yapılacak olan cerrahi müdahale öncesinde hem ameliyata hazırlık evresinde hem de sonrasında ortaya çıkan negatif süreci önlemek amacıyla uygulanan ilaç tedavisidir. Yapılan bu uygulamanın ana amacı tümörün boyutunun azalmasına, tümörlü olan hücrelerin tahrip edilerek yok olmasına ve yeni hücrelerin oluşması için zemin hazırlanmasına yardımcı olmaktır. Gelişen tıp bilimi ve uygulanan modern yöntemler sayesinde kemoterapi bilhassa mide kanserinin ilk evresinde daha başarılı sonuçların ortaya çıkarılmasına yardımcı olmaktadır.

Radyoterapi

Mide kanseri ilk evresinde uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer alan radyoterapi aynı zamanda cerrahi müdahaleler ve kemoterapi uygulamalarıyla bağlantılı olarak kullanılan yaygın bir yöntemdir. Radyoterapi sayesinde sağlıklı dokulara verilen zararlar minimum seviyelere çekilmektedir. Ağrıların yoğunluğunun azalmasına yardımcı olurken, hücrelerin de onarılmasına zemin hazırlar. Genellikle mide kanserlerinin dördüncü yanı son evresine kadar uygulanan bu yöntem, başarılı sonuçlar vermektedir.

Hedef Terapi

Mide kanseri birinci evresinde koruyucu nitelik taşıyan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, kanserli hücrelerle savaşacak olan özel ilaçlar vücuda encekte edilerek verilir. Aktif olarak verilen bu ilaçlarda encekte noktalara yapıldığı için sağlıklı dokular etkilenmez. Hastalarda tümöre bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların ve diğer belirtilerin minimuma inmesine yardımcı olur. Hedef tedavi hem bağımsız olarak tek başına uygulanır hem de diğer tedavilerle birlikte uygulanabilir.

Palyatif Tedavi

Bu tedavi kanserli hücrelerin tedavi edilmesini sağlamaz. Sadece hasta için mümkün olan en iyi yaşam şartlarının sağlanmasına yardımcı olur. Palyatif tedaviyle hastanın acı çekmesi, bulantılar ve kusmalar hatta baş dönmeleri ve kanamalar gibi sorunları ortadan kaldırmak amacıyla tasarlanmıştır.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Mide kanserinin ilk evresinde tıbbi tedaviye destek olarak bir takım bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mümkün olduğu kadar yeşil çay içilmesi tavsiye edilir.
 • Taze lahana suyu
 • Ballı pancar suyu bir eşıt oranlarda karıştırılıp günde bir çorba kaşığı alınır
 • Gün içinde tüketilen iki kayısı çekirdeği mide kanseri hücrelerin çabuk yok edilmesine yardımcı olur.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle