Mide Kanserinin 3. Evresi ve Tedavi Yöntemleri

Mide kanseri çok sinsi ilerleyen, çeşitli evreleri olan ve 3. evresine ulaştığı zaman var olan belirtileri ve tedavi yöntemleri

Mide Kanseri 3. Evresi

Mide Kanser 3 Evre

Kanser olması halinde artık son evreye yaklaşmış olduğu bilinmektedir. Bu durumda sadece midenin tamamını kaplayan tümör yakın olan organlara da sıçramış olacaktır. Bütün lenf bezlerinde de görülmesi ile bilinmektedir.

Kanser hastalarının 3. evreye ulaşması halinde mide duvarının bütün kasına da ulaşacak ve lenf bezlerinden 7 ya da daha fazlasında da görülecektir. Eğer ki midenin en dış katmanına ulaşmış olan tümörün yakın organlara da bulaşacaktır. Kansere yakalanmış bir hastanın evresinin ilerlemesi ile birlikte lenf bezleri ve mideye yakın olan organlarda da görülecektir. Bu organlara sıçraması ile birlikte oluşan hastalık nedeniyle yaşam süresi oldukça azalacaktır.

Özellikle de pankreas, karaciğer, bağırsaklar, yemek borusu, akciğerler gibi organlara da kanserin sıçraması görülmektedir.

Mide Kanserinin Çeşitleri

Mide kanserinin farklı türleri bulunmaktadır. Hastalığın tanısını koymak ve hastaya tam olarak uygun olan tedaviyi yapabilmek için mutlaka kanserin türünü belirlemek çok önemlidir. Bu hastalığın tedavisinde kanserin tipi oldukça önemlidir. Mide kanserinin çeşitleri şunlardır:

Adenokarsinom: Günümüzde yaşanılmakta olan mide kanserinin en fazla görülen tipi olarak bilinmektedir. Bu tür midenin astarında bulunan hücrelerde meydana gelmektedir. Kanserin var olması ile birlikte iç kısımda oluşan hatlarda ki grandüler isimli dokuda başlayacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre her 100 mide kanseri hastalığına yakalanmış olan kişinin 95’i bu tip mide kanserini yaşamaktadır.

Skuamöz hücre kanseri: Midenin iç yüzeyini kaplamakta olan mide astarı olarak bilinen hücreler arasında görülmektedir. Bez hücreler olarak isimlendirilmektedir. Burada ki hücrelerin de ciltte bulunan hücrelere çok benzemesi ile bilinmektedir. Çoğunlukla kanserin türünü yaşamakta olan bir kişinin alkol ya da sigara nedeniyle olduğu da bilinmektedir.

Mide lenfoması: Oldukça ender olarak görülmekte olan mide kanserleri arasında olmaktadır. Lenf düğümleri ya da lenf bezlerinde meydana gelmekte ve daha sonradan yayılmaktadır.

Gastrointestinal stromal tümörler: Kanser türü olarak çok az hastada ve nadiren görülmektedir. Kişilerin yaşaması durumunda iyi ya da kötü huylu olabilirler. Sindirim sisteminde oluşan organlarda görülmektedir. Daha yoğunlukta midede görülür. Bağ dokusunda ki hücrelerde görülecektir.

Nöroendokrin tümörler: Yaşanılan bu kanser türünde daha çoğunlukla sindirimde bulunan organlarda üretilmekte olan hormon üretmekle görevli olan dokularda büyüyecektir. İyi huylu olabileceği gibi aynı zamanda da kötü huylu da olabilirler.

Mide Kanseri 3. Evresi Belirtileri

Mide kanserinin çoğunluğu mukoza adı verilen iç yüzeyinde gelişmektedir. Değişik türleri bulunan bu kanser türünün günümüzde en sıklıkla rastlanmakta olan tür olarak ifade edilmektedir. Mide kanserinin tedavisi günümüzde gerçekleşmesi için hastalığın ilk evrelerinde olması gerekmektedir. Mide kanseri nedenleri arasında düzensiz olarak beslenme bulunmaktadır.

Ayrıca sigara içilmesi ve alkol kullanılmasının da fazlasıyla etkilediği de bilinmektedir.

Genetik olarak daha önceden ailesinde bu kanseri yaşamış olan bireylerin olması durumunda hastalığı yaşama ihtimaliniz de bulunmaktadır. Ülser ya da gastrit gibi sindirim sisteminde oluşan hastalıkların tedavisi gerçekleşmemesi durumunda da etkili olacaktır. Hastalığın gelişimi oldukça sinsi olmaktadır. İlk evreler olduğu zamanlarda daha çok herhangi bir belirti vermeden devam edecektir. Son evrelere geldiği zaman ise hastanın kurtulma şansı oldukça az olmaktadır. 3. evreye gelmesi durumunda hastada görülmesi muhtemel olan belirtiler şunlar olmaktadır:

 • Şiddetli karın ağrısı;
 • Sürekli kusma;
 • Kabızlık ya da ishal;
 • Kansızlık;
 • Hazımsızlık;
 • İstemsiz kilo kaybı;
 • Yemeklerden sonra şişkinlik;
 • Geğirme;
 • Kanama;
 • İştahsızlık;
 • Dışkıda kan.

Kanserin gelişmesi ile birlikte kişilerde 3. evreye ulaşması durumunda yutma güçlüğü görülmektedir. Çok az yemek yemesine rağmen hastaların hemen doygunluk hissi yaşamasına neden olacaktır. Bazı hastalarda kan pıhtıları da görülmektedir. Bu kan pıhtıları olması halinde hastanın bacaklarında şişme görülmektedir. Nefes darlığı görülecektir ve göğüs ağrıları da görülmektedir.

Mide Kanserinin 3 Evre Tedavisi

Kanserin 3. evreye kadar ulaşması durumunda hastanın yaşam süresini uzatabilmek için tedavi uygulanması gerekmektedir. Hastanın 3. evreye ulaşmasına rağmen hala tedavi şansı bulunmaktadır. Bu evrede tespit edilen bir hastaya uygulanacak olan tedavi yöntemleri arasında cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapi bulunmaktadır. Hastanın hayatını kurtarabilmek ve kanserli dokunun yakın organlara bulaşmasına rağmen, uzakta olan organlara da bulaşmaması için bir tedavi uygulanacaktır.

Doktor tarafından yapılan muayene içerisinde hastalara cerrahi müdahaleden önce ya da sonrasında da kemoterapi uygulanacaktır. Ameliyat işlemi sırasında midenin tamamının çıkartılması ya da büyük bir bölümünün çıkartılması gerekmektedir. Hastanın hayatını kurtaracak olan tedavi yöntemleri arasında yapılan cerrahi müdahale sonrasında çıkartılan midenin yerine, hastadan alınan bağırsak dokusu ile birlikte yeniden mide yapılacaktır.

Ameliyat sonrasında onkoloji doktoru tarafından belirlenecek olan tedavi yöntemi uygulanacaktır. Bunun için hastaya kemoterapi ya da radyoterapi tedavi yöntemi uygulanacak ve hastanın kansızlık, bağışıklık sistemi ve diğer sağlık sorunları içinde uygun olan tedavinin yapılması gerekmektedir. Hastalık çok ilerlemiş olsa bile bu evrede de yaşam süresini uzatan tedavi yöntemleri bulunmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle