Mide Ekşimesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Mide ekşimesi ve yanması asit miktarının çok fazla salgılanması ile birlikte ortaya çıkacak olan, yağlı yemek sonrası ya da gastrit gibi hastalıkların belirtisi olarak sıklıkla yaşanır.

Mide Ekşimesi Nedenleri

Mide Ekşimesi

Mide ekşimesi diye tabir edilen rahatsızlığın mide asit miktarının fazla salgılanmasından kaynaklı olmaktadır. İnsanların çok ağır yemekler tüketmesi ile birlikte midesinde yanma ya da ekşime görülmektedir. Bu durumda daha çoğunlukla ağır beslenen ve çok yağlı yiyecekler tüketmekte olan kişilerin hayatı içerisinde bir sorun olmaktadır. Mide asit miktarının çok fazla salgılanması ile birlikte ortaya çıkan midenin ekşimesi bölgeye yayılacağı için göğüs bölgesinde de yanma olarak hissettirecektir. Ayrıca yemeklerden sonra ortaya çıkan şişliğin görülmesi ve mide bulantıları da çoğu hastanın yaşamakta olduğu sorunlar arasındadır. Mide ekşimesine mide ağrısı, gaz, sindirim problemleri ve ishal de eşlik edecektir. Mide yanmasının sebepleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Açlık;
 • Gastrit;
 • Reflü;
 • Stres;
 • Ülser;
 • Heyecan;
 • Yağlı yemekler;
 • Safra kesesi iltihabı;
 • Gebelik;
 • Kimyasal ilaçlar;
 • Mide fıtığı.

Kişilerin zararlı alışkanlıkları da mide ekşimesinde oldukça etkili olmaktadır. Özellikle de aç karnına bir kişinin sigara içmesi, alkolü fazla alması gibi durumlar karşısında mide ekşimesi şikayeti oldukça fazla görülmektedir.

Hamilelikte mide ekşimesinin belirtileri arasında sıklıkla yanma ve kusma da olmaktadır. Oluşma nedenleri arasında çocuğun anne karnında gelişimi ile birlikte rahmin büyümesi, mideye baskı uygulaması sonucunda ortaya çıkar. Bu durum birçok anne adayının yaşadığı şikayetler arasında olmaktadır.

İnsanların yaşamış olduğu anlık durumlar karşısında yaşadığı heyecan, üzüntü, stres ya da kaygı gibi duygu durumlarındaki değişiklik sonucunda adrenalin fazla salgılanması ile birlikte mide yanması ve ekşimesi de görülmektedir.

Midenin asit salgılaması fazla olduğu zamanlarda çoğunlukla kişilerin asitli içecekler ya da yiyecekler tüketmesi gibi nedenler olacağı gibi aynı zamanda da çok soğuk ve sıcak içilen içeceklerde mide ekşimesinin nedenleri arasında olmaktadır. Karnın tam orta bölgesinde yanma ve ekşime gibi bir rahatsızlık sonrasında bazen geğirti ve bulantı da ortaya çıkacaktır.

Sık sık mide ekşimesi ve yanmasından şikayet etmekte olan ve boğazda yanma gibi belirtileri olan kişilerin beslenme alışkanlığında değişiklik yapması sadece yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda da bu kişilerin yemek yerken yavaş yemeye, çok çiğnemesi, az ama sık yemekler tüketmesi çok önemlidir. Özellikle de yemeklerden sonra uzanmak mide ekşimesi ve yanması yapar. Bu nedenle de yemeklerden en az 2 saat boyunca uzanmamak gerekmektedir.

Mide Ekşimesine Neden Olan Yiyecekler

Sindirimi zor olan yiyecekler yemek mide asit miktarının fazla olması sonucunda mide ekşimesi yapar. Özellikle de yağ oranı yüksek olan yiyecekler, kızartma ya da yemeklerde çok fazla yağ koymak mide ekşimesine neden olacak bir durum oluşmasını sağlar.

Çoğu insana karbondioksit zararlı gelmektedir. Asit oranı yüksek olan gazlı içeceklerin içilmesi de içerisinde karbondioksit miktarının çok fazla olması nedeniyle kola ya da diğer gazlı içeceklerin içilmesi ile birlikte yüksek şeker oranı olduğundan midenin ekşimesinde etkili olacaktır.

Baharatın ve tuzun mideye zararlı olduğu unutulmamalıdır. Özellikle de yemeğinde çok fazla baharat kullanan ve yiyecekleri de tuzlu tüketmekte olan kişilerde sık sık mide ekşimesi ve yanması ortaya çıkacaktır. Özellikle de tuz tüketiminin vücutta su birikmesine ve ödem olmasına neden olur. Baharatlı yiyecekler mide mukozasına zarar verecektir.

Fasulye ya da nohut tarzında gaz yapıcı etkisi olan yiyecekler sindirimi zor olan besinler arasında olmaktadır. Bu besinlerin bağırsakta gaz birikmesine ve sonucunda da mide yanmasının olmasına neden olur.

Mide Ekşimesi Tedavisi

Mide ekşimesi sık sık yaşamakta olan hastaların ilk olarak bunun neden olduğunun anlaşılması sonucunda tedavisinin uygulanması gerekmektedir. Mide ekşimesine neden olan sıklıkla sindirim sisteminde iltihaplanma ya da ülser olmaktadır. Bu durumda doktor tarafından asit miktarının azaltılmasında etkili olan ilaçların reçete edilmesi gerekmektedir. Bu ilaçların H2 blokerleri ve proton pompa inhibitörleri grubunda olması gerekmektedir. Bunun yanında tabii ki hastanın tedavisinde etkili olabilmesi için yaşam tarzında da değişiklik yapması çok etkili olacaktır.

Dar kıyafetler giymekten kaçınması gerekiyor. Dar kıyafetler mideye baskı uygulayacak olduğundan kişilerde mide ekşimesi ortaya çıkabilir. Özellikle de bayanların korse tarzı kıyafetler giymemesi gerekmektedir.

Daha çok sindirim açısından kolay olan yiyecekler yemesi gerekmektedir. Bu kişilerin beslenme programında değişikliğe giderek, şayet fazla kiloları olması durumunda fazla kilolarını da vererek mide ekşimesi probleminden kurtulmaları mümkün olacaktır.

Özellikle de yemeklerini yerken mutlaka bir kase yoğurt yemeleri oldukça önemli olmaktadır. İshalinde eşlik etmesi durumunda bu muz yemeleri ile birlikte midede oluşan asit oranını dengelemekte faydalı olacak ve ishalinde durmasını sağlayacaktır.

Alkol, sigara ve kafeinli içeceklerin içilmemesi hastalığın tedavisinde oldukça etkili olacaktır. Kullanılan kimyasal ilaçların tedavide etkili olabilmesi için hastanın yaşam tarzında ciddi oranda değişiklik yapması da çok önemli olmaktadır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle