Mide Ekşimesine İyi Gelen Bitkisel Çay Tarifleri

Sık sık mide ekşimesi ve yanması yaşamakta olan hastalara iyi gelen doğal olarak evlerinde yapacak oldukları bitkisel çayların tarifleri ve kullanım şekiller.

Mide Ekşimesi Papatya Çayı

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş kır papatyası;
 • 300 gram su.

Mide ekşimesi yaşanmış olan ve yanma sonucunda ciddi komplikasyonları geçirecek olan kişilere papatya çayı önerilmektedir. Papatyanın yatıştırıcı etkisi ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple de hastaların sık sık mide ekşimesi yaşamaları durumunda normal siyah çay ya da kafein içeren içecekler tüketmek yerine günde 3 defa kurutulmuş papatyalardan elde edecek olduğunuz kır papatyalarından yapacak olduğunuz bitki çaylarının mide sağlığına iyi geldiği de bilinmektedir. Mide ekşimesi bazı insanlarda stresten ve psikolojik sorunlardan kaynaklı olacağı da görülmektedir. Bu nedenle de papatya çayının stresli olan kişilere de çok iyi geldiği bilinmektedir.

Bitki çayını yapabilmek için öncelikle 300 gram hazır su kullanarak papatya çayını yapmanız gerekmektedir. Her zaman için kullanacak olduğunuz papatyanın küçük olan kır papatyasının olduğunu unutmamalısınız. Büyük normal papatyalarla yapacak olduğunuz papatyanın mide ekşimesini rahatlatmayacak olduğunu bilmelisiniz.

Suyun içerisine 2 yemek kaşığı miktarında koymanız ve 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmanız yeterli olacaktır. Ilık olması durumunda süzme işlemi uygulandıktan sonrasında içilmelidir.

Mide Ekşimesi Hatmi Çayı

 • 1 tane hatmi kökü;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 400 gram su.

Mide ekşimesi oluşmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de mide asit miktarının fazla olması ve bunun sonucunda yemek borusuna kaçarak yanma ve ekşime oluşmasına neden olur. Hatmi kökünde bulunan müsijal maddesi sayesinde bu asit miktarının dengelenmesini sağlayacaktır. Zararsız bir bitki olması sayesinde sindirimin daha kolay olmasını da sağlamaktadır.

Sık sık mide ekşimesi yaşamakta olan, sürekli olarak sindirim sisteminde rahatsızlık çeken kişilerin hatmi kökünden yapacak oldukları çayları tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Bunun için 2 su bardağı klorsuz olan mümkünse hazır suyun içerisine 1 tane hatmi kökü yıkanmasının ardından kaynamakta olan suyun içerisine atılarak 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. 10 dakika boyunca süzme işlemi gerçekleştirilmeden demlenmesi beklenecek ve sonrasında içerisine bal ilave edilmelidir.

Sürekli olarak mide ekşimesi yaşamakta olan kişilerin yarısını sabah aç karnına ve geri kalan yarısını ise akşam aç karnına içmeniz mide ekşimesi tedavisinde etkili olacaktır.

Mide Ekşimesi Nane Çayı

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş nane;
 • Çeyrek limon;
 • 300 gram hazır su.

Mide ağrılarına çok iyi gelen kurutulmuş nane ile yapacak olduğunuz çayın, içilmesi durumunda mide ekşimesine de oldukça faydalı olması ile bilinmektedir. Midesinde sorun olan, iltihaplanma görülen kişilerin nane ve limon çayını içerek rahatlama sağlayabilirler. Midesini üşüterek belirtilerin yoğun olarak görüldüğü ve kusma ya da diğer sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunların tedavisinde iyi geldiği gibi mide ekşimesine de çok iyi gelmektedir.

Kurutulmuş naneden 2 yemek kaşığı miktarında 300 gram kaynar suyun içerisine koyarak 10 dakika boyunca kaynatılmalı ve sonrasında içerisine limon sıkmanız gerekmektedir. Fakat midesinde ülser olan kişilerin limon kullanmaması ve reflüsü olan kişilerin de nane çayını içmemesi gerekmektedir. Özellikle de yemeklerden sonra tüketecek olduğunuz nane çayının kişilerin nefeslerinin daha taze olmasını sağlayacaktır. İçerisinde bulunan mentol ve antispazmodik etkisi sayesinde de sindirim sisteminin hızla iyileşmesinde etkili olacaktır. Mide ekşimesi olması durumunda kişilerde rahatlık hissi oluşmasını sağlayacaktır.

Mide Ekşimesi Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 200 gram hazır su.

Antibiyotik etkisi olduğundan mide ekşimesi tedavisinde etkili olan çayların ilki olarak zencefil çayı gelmektedir. Bu çayın insanların özellikle de ağır yemekler yemesinden sonrasında ya da stresli olduğu zamanlarda mide ekşimesi yaşanmasında tedavisinde etkili olacak bir bitki çayları olmaktadır. Bu bitki çayını yapabilmek için toz zencefil kullanarak yapmanız gerekiyor. 200 gram suyun kullanarak gerçekleştirecek olduğunuz toz zencefilin 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması ile birlikte daha sonrasında 5 dakika boyunca demlenmesi gerekiyor. Demlenme işleminden sonrasında süzme işlemi gerçekleştirilmesinin ardından süzme işlemi yapılmalıdır. Tadının acı olacağı için bu bitkisel çayı mide ekşimesi tedavisinde etkili olacaktır. Ayrıca iltihaplanma sonucunda meydana gelen iltihaplanma olursa içerisinde özel antibiyotik etkisi olması sayesinde bunun da tedavisinde etkili olacaktır. Özellikle de ortaya çıkan sindirim sisteminde olan gaz gibi bir sorundan sancı çeken ve ekşime olan kişilerde karın şişkinliğine de iyi gelen zencefil çayı mide ekşimesine de iyi gelen evde yapacağınız bir çay olmaktadır.

Zencefil çayının tansiyon ve böbrek hastalarının tüketimi zararlı olabilir. Ayrıca hamilelerin kullanmadan öncesinde doktorlarına danışarak kullanmaları gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle