Mide Ekşimesine İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler

Mide ekşimesi besinlerden ya da sindirim sistemi rahatsızlıklarından ortaya çıkar. Bu sorunu yaşamakta olan hastaların mide ekşimesine iyi gelen yiyecekler ve içecekler.

Mide Ekşimesine İyi Gelen Besinler

Mide ekşimesi sindirim sisteminde bulunan organlardan kaynaklı olan ciddi bir hastalık olacağı gibi kişilerin beslenmesinden de kaynaklı olabilir. Sürekli olarak sindirim açısından zor olan besinler tüketilmesi sonucunda mide yanması olarak rahatsızlık olabilir. Karnın orta kısmında başlayacak olan ağrının daha göğse doğru yayılması nedeniyle ciddi rahatsızlık duyulacaktır. Bu durumda kişilerin mide ekşimesine neden olan yiyecekleri hayatından çıkarmalıdır. Az ve sık öğün yemeli, yediklerini çok çiğnemesi gerekmektedir.

Sık sık mide ekşimesi yaşamakta olanların asit oranı olmayan ve gaz yapmayacak olan sindirimi kolay besinler yemesi tavsiye edilmektedir. Mide ekşimesinin oluşma nedeni olarak ciddi bir rahatsızlık neden olmuyorsa o zaman beslenmeden kaynaklıdır. Bu durumda da kişilerin mide ekşimesi sonucunda şu besinlere ağırlık vermelidir.

Lifli Yiyecekler

Lifli olan ve posalı meyvelerin mide sağlığı açısından çok faydalı olması ile bilinmektedir. Mide yanması ve ekşimesinde yiyeceklerin mutlaka lif bakımından zengin olması gerekmektedir. Mide dostu olan yiyeceklerin her daim sindirimi kolay olan besinler olmalıdır. Ayrıca mide ekşimesi sonrasında ishale de posalı ve lifli besinler iyi gelmektedir.

 • Elma;
 • Kavun;
 • Muz;
 • Şeftali;
 • Havuç;
 • Bezelye.

Bu yiyecekler kişilerin sindirim sisteminin daha hızla çalışmasında etkili olacak ve bu sayede de sindirim sorunu olmayacağından mide ekşimesi de oluşmayacaktır. Mide ekşimesinde elmanın ayrı bir yeri olmaktadır. Bu durumu sıklıkla yaşamakta olan kişilerin 1 tane orta büyüklükte ekşi olmayan elmayı tüketmesi ile birlikte çok kısa süre içerisinde mide ekşimesi iyileşecektir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayacak olan ve bol miktarda lif oranı yüksek olan yeşil yapraklı sebzeler mide ekşimesine çok iyi gelmesi ile bilinmektedir. Ispanak, lahana, karnabahar içerisinde ki lif oranının yüksek olması sayesinde mide problemlerinin azaltılmasında etkili olur.

Ayrıca maydanoz ya da rokayı da listenize eklemelisiniz. Bu sebzeleri haşlayarak ya da çiğ olarak da tüketebilirsiniz.

Protein

Protein alımı sırasında sindirimi zor olacağı için yağlı etler tüketiminden uzak durmalıdır. Ayrıca tüketecek olduğu etin, kızartma ya da kavurma olmamasına da dikkat etmelidir. Daha çoğunlukla bu kişilerin haşlama ya da ızgara olarak hayvansal etleri tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Yumurtanın haşlama olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Daha çok yumurta içerisinde bol miktarda bulunan glutamin amino asidinin midede oluşan tahrişin oldukça azalmasında etkili olur. Yumurtanın beyazı mide ekşimesini geçirme konusunda daha etkili olmaktadır.

Baklagiller

Mide ekşimesinde etkili olan sorunların biri de midenin aşırı miktarda asit salgılamasıdır. Bunun önüne geçmek için baklagiller tüketilmesi midenin çok fazla miktarda asit salgılamasını engelleyecektir. Fakat baklagillerin içerisinde bulunan bioflavionid maddeleri bazı insanlarda bağırsak gazı olmasına neden olur. Bu nedenle de tüketilmesi sırasında dikkatli olunmalıdır.

Tam Tahıllı Gıdalar

Mineral ve aynı zamanda da vitamin açısından zengin olan tam tahıllı gıdaların mide yanması ya da ekşimesi sorunu yaşamakta olan insanların tüketmesi ile birlikte bu yiyecekler sayesinde bu sorunun üstesinden gelmeleri mümkün olacaktır. Daha çoğunlukla pirinç, arpa ya da yulaf ekşimenin önüne geçecektir.

Bitki Çayları

Mide ekşimesine neden olan sadece yiyecekler değildir. Aynı zamanda da içeceklerimiz de ekşime ve yanma olmasına neden olacaktır. Hazır içeceklerden uzak durmalı ve mide ekşimesine iyi gelecek olan çayları içmelisiniz. Siyah çay ve kafeinden uzak durmalısınız. Evde yapacak olduğunuz bitki çayları şunlardır:

 • Fesleğen çayı;
 • Nane limon çayı;
 • Rezene çayı;
 • Zencefil çayı;
 • Meyan kökü çayı;
 • Adaçayı.

Mide ağrısı ve ekşimesine iyi gelen nane limon çayının reflüsü olan kişilerde bunun artmasına neden olmaktadır. Böylesi bir durumda tüketiminden uzak durmalı ve diğer çayları tüketmelisiniz. Ihlamur ve yeşil çayında mide sağlığına iyi geldiği unutulmamalıdır.

Maden Suyu

Daha çoğunlukta sindirimi zor olan besinler tüketilmesi durumunda ortaya çıkacak olan hazımsızlık sonucunda yaşanan şişkinlik sebebi ile insanlarda mide ekşimesi ortaya çıkabilir. Bu durumda yemeklerden yarım saat sonrasında evde bulunan maden suyu tüketmeniz sonucunda midenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Fakat bazı hastaların mide ekşimesinin sebepleri arasında reflü ya da ülser gibi ciddi hastalıklar neden olmaktadır. Bu durumda maden suyu tüketiminden uzak durmalısınız.

Süt

Mide ekşimesi aniden ortaya çıkması durumunda birkaç yudum soğuk süt içilmesi sonucunda hızla mide ekşimesi yok olacaktır. Evde bu nedenle sık sık mide ekşime sorunu yaşamakta ve rahatsızlık duyan kişilerin iyi gelen bir çözüm olacağı için süt içmeleri tavsiye edilir. Fakat bir hastanın süt içerken laktoz alerjisi olması durumunda ishal, karın ağrısı gibi yan etkilerde ortaya çıkabilir. Bu durumda süt tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir. Sütün her zaman için geçici bir rahatlık hissi vereceğini, eğer ciddi bir sorun varsa ortalama yarım saat içerisinde tekrardan yanmanın oluşacağını unutmamalısınız.  1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle