Mide Ekşimesi ve Gaz Problemleri İçin Doğal Tedaviler

Midede meydana gelen ekşime sorununa yönelik olarak oluşturabilecek doğal tedavi yöntemleri, önleyici uygulamalar ve dikkat edilmesi gereken hususlara dair bilinmesi gereken her şey.

Mide Ekşimesi Sorunu

Mide ekşimesi

Toplum genelinde bir yaş aralığı kıstası olmadan her yaş grubunda çok sık görülebilen mide problemlerinden birisi olan mide ekşimesi problemi, midede ve sindirim sistemi genelinde oluşturduğu olumsuz etkiler nedeni ile günlük yaşamı doğrudan etkiler. Bu durumda hem sosyal yaşamda hem de iş yaşamında kişinin fazlasıyla olumsuz etkiler yaşayabilmesine neden olur. Midede ekşime yaşanması için toplumda genel olarak doğru bilinenin aksine illaki midenin boş olması gerekliliği bulunmaz ve mide dolu iken de ekşime yaşanabilir. Mide ekşimesi ile birlikte kişide geğirme isteği ortaya çıkar. Bunun nedeni  ekşimenin midede yaratmış olduğu yüksek gaz değerleridir. Bu durum sonucunda da midenin dışında da yemek borusu ve boğaz bölgesinde de ekşimenin etkilerinin görülmesi gibi bir durum ortaya çıkar. Mide ekşimesi temel olarak sindirim fonksiyonunu sağlamak amacı ile midenin besin, asit ve enzim gibi faktörleri birbirleri ile karıştırır. Bu kapsamda da mide asidinin ve diğer mide sıvılarının yemek borusuna doğru ters kaçış gerçekleştirmesiyle yanma ve tahribat söz konusu olur.

Mide yanması ve mide ekşimesi gibi toplumda çok sık görülen problemlerin birbirleri ile çok önemli benzerlikler taşıyor olması nedeni ile yaşanan şikayetlerin hangisinden kaynaklı olarak oluştuğunun anlaşılmasını biraz zorlaştırır. Buna göre mide ekşimesi genel olarak göğüs bölgesi genelinde yanma ve bu şikayete eşlik eden boğaz bölgesinde ekşimsi tat veya boğaz içerisinde sıkışma hissinin oluşması görülür.

Hastada mide ekşimesi şikayetleriyle birlikte nefes darlığı, etkilerinin kol ve boyun bölgelerine de yayılması ve terleme yaşanması durumunda en kısa süre içerisinde uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Mide Ekşimesi Nedenleri

Günümüzde yapılan arşatırmalara göre temel olarak midedeki sindirim fonksiyonunu sağlayan asidin yemek borusuna kaçması durumu olan midedeki ekşime problemleri, pek çok farklı faktör nedeni ile ortaya çıkabilir .Buna göre mide ekşimesi nedenleri arasında;

 • Sağlıksız besinler,
 • Zararlı alışkanlıklar,
 • Hamilelik,
 • Obezite gibi fazla kilo sorunları,
 • Skleroderma,
 • Sarkoidoz,

gibi hususlar ve rahatsızlıklar yer alır.

Mide Ekşimesi ve Gaz Birikmesi İlişkisi

Midede meydana gelen ekşime temel olarak mide asidi seviyesinin yükselmesi ve yemek borusunun başladığı bölgedeki mide kapakçıklarından yukarıya doğru kaçması durumu olduğundan, mide içerisinde gaz birikmesi sorunu da yaşatır. Midede gaz birikmesi ekşimeyle birlikte sık sık geğirme arzusunun oluşmasına sebep olur. Bunun sonucunda da gazın dışarıya çıkmasının sağlanabilmesi açısından hastanın sık sık geğirme gerçekleştirmesi söz konusu olur. Gaz midede şişkinlik ve rahatsızlık hissi oluşturur. Yükselen asit değerleri ile oluşan gaz birikimi, mide boş olsa dahi midede bir aşırı doluluk ve şişkinlik hissinin oluşmasına neden olur. Böyle bir gaz problemi de hastanın iştah sorunları yaşamasına ve karın bölgesinde sürekli olarak rahatsızlık hissetmesine neden olur.

Mide Ekşimesi Tedavi Yöntemleri

Mide ekşimesi bitkisel tedavi

Günümüzde mide ekşimesi ve buna bağlı gaz birikmesi problemlerinin tedavisi için standart olarak hastanın beslenme alışkanlıkları temelinde yaşam standartlarını değiştirmesi ve bununla birlikte ilaç tedavisi uygulaması gerekebilir. Midede yaşanan problemlere ilişkin kullanılabilecek reçeteli ve reçetesiz çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Bununla birlikte mide ekşimesi ve gaz problemlerinden kurtulabilmek için hastaların mutlaka;

 • Vücut olağan/uygun kilo değerlerine ulaşması,
 • Midede ekşimeye yol açabilecek besinlerin tüketiminden kaçınılması (çok yağlı yemekler, gazlı içecekler, baharatlı yiyecekler, süt ürünleri ve tuz),
 • Yatarken başın vücuda göre biraz yüksekte olması (yastık 30 santim yüksek olmalı),
 • H2 bloker ve proton pompası gibi asit dengeleyici ve engelleyici ilaçlar kullanılması,

gibi eylemlerde bulunulması gerekir. Böylelikle mide ekşimesinin ve gaz problemlerinin giderilebilmesi sağlanabilmektedir.

Mide Ekşimesi ve Gaz Problemleri İçin Ne Yenmeli?

Midede yaşanan ekşime, yanma ve gaz birikmesi sorunlarına karşı bitkisel tedavi sağlamak amacı ile tüketilebilecek doğal ve sağlıklı ürünlerde bulunuyor. Bu tip yanma ve ekşime sorunlarına iyi gelebilecek bitkiler arasında;

 • Sarı hardal bitkisi,
 • Limon (asit içeriği yüzünden sınırlı seviyede),
 • Nane,
 • Kimyon,
 • Meyan kökü,
 • Melekotu,
 • Kırlangıç otu,

gibi bitkiler yer alır. Bunlar içerdikleri enzimler sayesinde midedeki asit fazlalığının yok edilmesine ve dolayısıyla da midedeki ekşime ve yanma gibi problemlerin tedavi edilebilmesine yardımcı olur. Bu tip bitkilerin mümkün olduğunda demleme teknikleri ile ya da çiğ olarak tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir. Bu tüketim şekilleri ile bitkilerin gerçek ve kuvvetli etkilerinden faydalanabilme ve sorunların daha kısa süre içerisinde giderilebilmesini sağlamak mümkündür.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle