Mide Yanmasına İyi Gelen Şifalı Bitkilerle Tedavisi

Mide yanması sindirim sisteminde meydana gelen bir rahatsızlıktan kaynaklanan belirtiler arasında olup, yaşanması durumunda tedavisinde iyi gelen bitki çayları.

Aloe Vera Suyu

 • 1 tane aloe vera yaprağı;
 • 200 gram hazır su.

Sindirim organlarında meydana gelen hastalıkların hızla yok olmasında etkili olan iyi gelen bitki kürleri arasında aloe vera yaprağı ile yapacak olduğunuz suyu içmek mide yanmasına iyi gelecektir. Mide yanması reflü gibi mide kapakçığının görevini yerine getirmemesi sonucunda, yemek borusunun tahriş olarak iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Mide kaçağı diye adlandırılan bu hastalıkta mide asidinin yemek borusuna tekrardan kaçması ile birlikte yanma ortaya çıkacaktır. Yanmanın ortaya çıkması ile birlikte şifalı bitkisel tedavisi için taze aloe vera yaprağından 1 tane kopartılarak küçük parçalara kesilmesi ile birlikte 1 su bardağı suyun içerisine atılarak 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Mide yanması olması halinde çok sıcak ya da çok soğuk içilmemesi gerekmektedir. Demlenmesi durumunda süzülmeli ve sonrasında içerisine tatlandırıcı ve bal konulmadan içilmelidir.

Her yanma olması durumunda iltihap kurutucu özelliği ile bilinen bu bitkisel kürü yapmanız mide yanması belirtilerine iyi gelecektir.

Rezene Tohumu

 • 10 gram rezene tohumu;
 • Bal;
 • 1.5 su bardağı su.

Mide yanması tedavisinde şifalı ve doğal bir yöntem olan rezene tohumlarından yapacak olduğunuz çayı içmeniz sonucunda yanma belirtisi sadece geçmekle kalmayacak, aynı zamanda da yanmaya neden olan rahatsızlığında hızla iyileşmesi mümkün olacaktır. Rezene tohumu sindirim sisteminde oluşacak hastalıkların tedavisinde faydalı olmaktadır.

Rezene tohumu ile yapacak olduğunuz çayın 15 gün boyunca düzenli olarak içmeniz sonucunda yanmaya sebep olan hastalığın iyileşmesi görülecektir. Bu bitki çayı hazırlanması için 1.5 su bardağı hazır suya ihtiyacınız olacaktır. aktardan satın almış olduğunuz rezene tohumundan kaynamış suyun içerisine konularak 10 dakika daha kaynatın. Ocağın altı kapatılmasının ardından 10 dakika bitki çayının demlenmesi beklenmeli ve sonrasında süzülmeli ve içerisine tatlanması için 1 çay kaşığı bal konulup eritilmesi ile birlikte aç karnına içilmelidir.

Zencefil Çayı

 • 5 gram toz zencefil;
 • Bal;
 • 1 su bardağı hazır su.

Doğal antibiyotik özelliği sayesinde zencefil sindirim sisteminde meydana gelen hastalıkların önlenmesinde etkili olmaktadır. Bunun için mide yanması gibi bir rahatsızlığın belirtisini sık sık yaşamakta olan hastaların 15 gün boyunca düzenli olarak zencefil çayını aç karnına sabah ve akşam içmeleri halinde oluşan hastalığın iyileşmesinde çok etkili ve mide yanması tedavisine iyi gelen bir çay olacaktır.

Sindirim sisteminde gerçekleşen hastalıkların tedavisinde etkili olan bitkisel çayları yaparken mutlaka hazır su kullanmanız tavsiye edilmektedir. 1 su bardağı miktarında hazır suya toz zencefil atarak 10 dakika boyunca kaynatmalı ve ardından demlenmesi için beklemelisiniz. İçerisine bal ilave ederek mide yanması yaşayan kişiler iyi gelen zencefil çayını içmelidir.

Meyan Çayı

 • 5 gram  meyan kökü;
 • Bal;
 • 250 gram hazır su.

Mide rahatsızlıklarında en etkili olan bitkilerden bir tanesi de meyan kökü olmaktadır. Sık sık mide yanması, ekşime ve sindirimle alakalı olan diğer sorunları yaşıyorsanız bunun tedavisinde etkili olması için meyan kökünden elde edecek olduğunuz çayı içmeniz oluşan semptomların hafiflemesinde yardımcı olacaktır. Mide ağrılarına da iyi geldiği gibi, mide yanmasının en büyük nedenleri arasında olan mide asidinin fazla olması ile ortaya çıkacak olan reflü ile birlikte gelişen mide yanmasının tedavisi için meyan kökü çayı içilmelidir.

Meyan kökü sindirim sistemi rahatsızlıklarını, oluşan yaralara ve iltihaplanmaya da iyi gelir. Fakat hamilelerin ve yüksek tansiyon hastalarının mide yanması yaşaması durumunda meyan çayını içmemeleri gerekmektedir.

Papatya Çayı

 • 10 gram kır papatyası;
 • 3 gram toz tarçın;
 • 300 gram hazır su.

Papatya ile yapacağınız bitki çayının midede oluşan hastalıkların önlenmesinde, belirtilerin azaltılmasında etkilidir. Mide yanması ve diğer belirtilerin ortaya çıkması durumunda papatya ve tarçın ile yapacak olduğunuz çayı içmek yanmanın hızla iyileşmesinde etkili olacaktır. Tarçın iltihabın azalmasında ve asit miktarının azalmasında etkili olacaktır.

Suyun içerisine koyacak olduğunuz 2 yemek kaşığı papatyanın kır kurutulmuş kır papatyası olması gerekmektedir. 1 tatlı kaşığı miktarında tarçın ilave ederek 10 dakika kısık ateş üzerinde kaynatmalı ve sonrasında demlenmesinin ardından ılık bir şekilde içilmelidir. Bu karışımı sabahları bir şey yemeden önce içmeniz sonucunda gün içerisinde oluşacak mide yanmasının oluşmasını engelleyecektir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle