Mide Hazımsızlığının Tedavisinde Bitkisel Çözümler

Mide hazımsızlığı yaşamakta olan kişilerin bu durumu sık sık yaşamaları halinde mide hazımsızlığına iyi gelen bitkisel çaylar ile birlikte kısa süre içerisinde hazımsızlığı giderecektir.

Mide Hazımsızlığı Papatya Çayı

 • 1 yemek kaşığı papatya;
 • 300 gram su.

Papatya çayı sayesinde kasılmaların önleneceği bilinmektedir. Aynı zamanda da mide kramplarının iyi gelmesiyle bilinir. Oluşacak hazımsızlığın kısa süre içerisinde geçmesinde de etkili olacaktır. Papatya çayı sayesinde midede oluşan hazımsızlık olması ve mide kasılmaları oluşması ile birlikte ortaya çıkan sindirimdeki sorunları papatya çayı ile birlikte kısa süre içerisinde önlemeniz mümkün olacaktır. Papatyanın sakinleştirici özelliği ile bilinir. Bu sebeple de gaz oluşması ve sindirim sisteminde gelişecek herhangi bir sorun olması durumunda papatya çayı içmeniz sonucunda hazımsızlığın önüne geçmiş olacaksınız.

Sindirim sistemine bağlı organlarda oluşan hazımsızlık sonucunda kasılmalar, gaz gibi sorunlar da oluşacaktır. Bu durumda hazımsızlığın tedavisinde iyi gelen bitkisel çaylar sayesinde hazımsızlık giderilir. Kır papatyası güneşte kurutulmuş ve çürümemesi gerekmektedir.

1 yemek kaşığı kır papatyası suyun içerisine konularak 5 dakika boyunca kaynatılması sonucunda demlenmesi beklenmelidir. Sonra süzme işlemi gerçekleşecek ve hazımsızlık oluşması ile birlikte bu çay içilmelidir.

Mide Hazımsızlığı Karahindiba Çayı

 • 1 tatlı kaşığı karahindiba;
 • 200 gram hazır su.

Hazımsızlık sonucu ortaya çıkacak sıkıntıların hızla geçmesini istiyorsanız ve sindirimin rahatlamasını sağlamak için karahindiba çayından yararlanabilirsiniz. Bu çayı hazırlamak için sizlerde marketlerden satın alacak olduğunuz kurutulmuş karahindiba kullanmalısınız. Karahindiba sindirim organlarında oluşacak sorunlara iyi geldiği gibi aynı zamanda da ağrılarında dinmesinde faydalı olacaktır. Karahindiba çayını mide asit miktarının dengelenmesi konusunda da etkili olacaktır. Mide hazımsızlığı tedavisinde etkili olacak ve iyi gelen karahindiba çayı için 1 tatlı kaşığı koymanız yeterli olacaktır. Kaynar suya atmalı ve 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynatın. Hazır olması için beklenmeli ve sonrasında süzdükten sonra içmeniz etkili olacaktır.

Kabızlık ya da şişkinlik olması gibi sindirim sorunları yaşanması sonucunda faydalı olması için 1 su bardağı miktarında içmeniz faydalı olacaktır. Tadının acı olması yüzünden tatlandırıcı koymak yerine bal ilave etmeniz hazımsızlık konusunda daha etkili olacaktır.

Mide Hazımsızlığı Rezene Çayı

 • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu;
 • 200 gram su.

Sindirim organlarında oluşacak sıkıntıların edecek şifalı bitki çaylarından bir tanesi rezene çayı olmaktadır. Rezene çayı mide sorunlarının tedavisinde etkilidir. Rezene tohumlarından hazırlayacağınız çayı yapabilmek için tohumları havana koymalı ve dövmelisiniz. Fakat toz haline getirilmemesi gerekmektedir. Hazımsızlık ile birlikte ortaya çıkacak olan gaz gelişimi ile birlikte rezene çayı içmeniz sonucunda gazın vücuttan atılmasında etkili olacaktır. Özellikle de çok fazla gaz sorunu yaşayan kişilerin tedavisinde günde 3 defa içmeniz daha etkili olacaktır.

Hazımsızlık ile birlikte gaz ve kramplar meydana gelmesi sonucunda rezene çayının daha hafifletici etkisi olması ile bilinmektedir. Bulantı ya da kusma gibi sindirime bağlı olan ve sık sık yanma sorunu yaşayan kişilerin de etkili olan bu çayı içmesi sonucunda hazımsızlık tedavisine iyi gelmektedir.

Mide Hazımsızlığı Zencefil Çayı

 • 1 çay kaşığı zencefil tozu;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 250 gram su.

Sindirim sağlığı açısından oluşan iltihaplanma ya da sık sık hazımsızlık yaşaması gibi bir durum yaşayan kişilerin zencefil çayı ile birlikte hazımsızlık tedavisine iyi gelmektedir. Gaz oluşması halinde gelişecek kramp oluşması sonucunda kişilerin rahatsızlığını gidermek için sindirim sisteminde etkili olan zencefil çayı yaparak hazımsızlığı giderebilirsiniz.

Tadının acı olacağı için içerisine bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz. Ağrı kesici özelliği ile birlikte sindirim organlarında ortaya çıkacak ağrıların hızla iyileşmesinde etkili olacaktır. Toz zencefil ılık suyun içerisine koymanız ile 5 dakika kaynatmanız yeterli olur. Sonra karıştırılmalı ve bal ilave ederek tatlandırıp içilmelidir.

Mide Hazımsızlığı Nane Çayı

 • 1 yemek kaşığı kuru nane;
 • 2 dilim limon;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 300 gram su.

Nane doğal ağrı kesici olduğu gibi sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıkların giderilmesinde etkili olmaktadır. Nane çayı mideyi üşütülmesi, mide bulantısı, kusma gibi sindirim sorunlarında etkilidir. Aynı zamanda da hazımsızlık problemleri çeken kişilerin kramp tarzında olan ağrılarının giderilmesi için nane çayı içmeleri önerilmektedir.

Hazımsızlık sonucunda gaz oluşacaktır. Gaz ile birlikte kramp karın bölgesinde oluşacağından hastaların tedavisinde bitkisel çay yaparak bunun üstesinden gelebilirler. Kaynamakta olan suyun içerisine nane ve limon konularak kaynatılmalıdır. Sonrasında 5 dakika demlenmelidir. Süzülmesinin ardından nane limon suyu içilmelidir. İçerisine bal koyarak tatlandırıp içimini daha kolay yapabilirsiniz.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle