Mide Bulantısı ve Gaz Problemlerine İyi Gelen Şeyler

Toplumda sıkça pek çok farklı nedenden dolayı görülen mide bulantısı ve gaz birikmesi problemlerine yönelik doğal ve kesin çözüm sağlayacak tedavi yöntemleri ile birlikte mideye iyi gelen şeyler.

Midede Bulantı ve Gaz Problemleri

Mide bulantısı ve şişkinlik

Gaz problemleri ve buna bağlı mide bulantıları toplumda çok sık görülen ve farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen sağlık sorunlarıdır. Gündelik yaşantı da ciddi olumsuz etkileri bulunan bu sorunların ortaya çıkışında pek çok farklı neden etkili olabilir. Midede bulantı olması beraberinde gaz birikmesine de neden olur. Çünkü mide içerisinde bulantıya neden olan mide asidi seviyesinin artışı gaz oluşumuna yol açar. Bu durumda hem bulantı hem de gaz sorunlarına bağlı olarak karın bölgesinde ciddi  bir şişkinlik hissinin yaşanmasına sebep olur.

Midede bulantının yaşanması ya da gaz birikmesine bağlı şişkinlik sorunlarının ortaya çıkması tek başın bir rahatsızlık değildir. Bu sebep ile de bu tip şikayetler genel olarak belirli bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Halsizlik yaşanmasına da neden olan midede bulantı ve gaz problemlerine en hızlı şekilde çözüm sağlanması kronik mide problemlerinin yaşanmasının önlenmesi açısından çok önemlidir.

Mide Üşütmesi

Soğuk hava koşullarından ya da soğuk tüketilen gazoz gibi içecekler nedeni ile midede üşütme meydana gelir. Midede üşütme yaşanması sonucunda da mide bulantısı, istifra, gaz ve ishal problemlerinin meydana gelmesi söz konusu olur.

Mide Hastalıkları

Midede sıkça görülebilen gastrit, reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarının en önemli belirtileri arasında mide bulantısı, gaz, mide yanması ve ishal gibi şikayetler yer alır. Bu gibi şikayetleri şiddetli ve sürekli yaşayan kişilerin mutlaka en kısa süre içerisinde uzman bir doktora başvuru gerçekleştirmesi gerekir.

Gebelik

Bayanlarda mide bulantısı problemi ilk olarak hamilelik belirtisi olma olasılığını gündeme getirir. Hamilelik ilk birkaç ayı içerisinde kadınların vücudunda artış gösteren hormonlar mide bulantısı ve buna bağlı gaz birikmesi sorunları yaşanabilir. Bu yüzden hamilelik testi yaptırılması gerekebilir.

Besin Zehirlenmesi

Yemekten sonra çok kısa süre içerisinde çok şiddetli şekilde yaşanan gaz birikmesi ve aynı zamanda da mide bulantısı problemleri yemek zehirlenmesi belirtisi olabilir. Son derece hayati önem taşıyan bu yemekten sonra midede bulantı ve gaz birikmesi problemlerine ilişkin olarak en kısa süre içerisinde sağlık kuruluşuna başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Asitli İçecekler Tüketilmesi

Asit içeriği yüksek olan kola gibi etkenler midedeki asit miktarını ve buna bağlı midedeki gaz seviyesinin artışına neden olur. Bunun sonucunda da karın bölgesinde yemekten sonra çok ciddi gaz birikmesi ve bununla birlikte karın bölgesinde şişkinlik ve mide bulantısı problemleri yaşanır.

Mide Bulantısına ve Gaz Sorunlarına Doğal Çözümler

 • Midede bulantı ve gaz sancısı gibi şikayetlerin giderilmesi konusunda iyi gelecek bazı diyetlerin uygulanması gerekliliği bulunur. Bu diyetler temel olarak belirli sınıftaki besinlerden kaçınılması veya az miktarda tüketilmesini kapsar. Buna göre;
 • Brokoli.
 • Fasulye.
 • Lahana.
 • Soğan.
 • Kepek.
 • Kuru erik.
 • Elma.
 • Armut.

gibi besinleri kapsar. Bu gaz önleyici diyetin uygulanması için bu besinlerin düşük miktarda tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir.

Gazoz Mide Yanmasına İyi Gelir Mi?

Gazoz yüksek asit içeriğine sahip olması nedeni ile tüketilmesi durumunda midedeki asidite seviyesinin artışına neden olur. Bununla birlikte yüksek şeker içeriyor olması da mide yanmasının tetiklenmesine neden olabilecek kimyasal etkilerin midede ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden de günümüzde mide yanması şikayetleri için gazoz yerine uzmanların önerisi saf ve doğal soda tüketilmesinden yana olur.

Mide Bulantısına ve Gaz Sancılarına İyi Gelen Bitkiler

Mideye iyi gelen ve yaşanan halsizlik sorunlarını ortadan kaldırabilecek şifa kaynağı bitkilerin çiğ şekilde tüketilmesi ya da kür veya bitki çayı gibi formlarda doğal biçimde hazırlanması da etkili sonuçlar sağlar. BU çerçevede de doğal bitkiler ile mide bulantısına ve gaz sancılarına kesin çözüm sağlanabilir.

Kakule

Doğu ülkelerinde çok eski tarihlerden bu yana vücutta yaşanan sindirim sorunlarına kesin çözüm sağlaması amacı ile kullanılan kakule, bitki çayı olarak tüketilebilir. Bunun için;

 • Kakule (1 çay kaşığı/kuru).
 • Yeşil çay (1 çay kaşığı).
 • Su (1 bardak).

malzemeleri hazır bulundurulmalıdır. 1 bardak suyun kaynatılmasından sonra aktardan temin edilebilecek kakule ve yeşil çay içerisine ilave edilir ve iyice karıştırılır. 5 dakika demleme sürecine bırakıldıktan sonra taze şekilde tüketilebilir. Midede bulantı veya gaz sancısı yaşandığı her zaman tüketilebilir.

Nane

Midedeki asidin emilmesine yardımcı olarak özellikle gaz ve şişkinlik şikayetlerine iyi gelir. Bununla birlikte nanenin mide bulantısını da önlediği belirlenmiştir. Nanenin etkilerinden en iyi şekilde yararlanabilmek için gün içerisinde 1 bardak olacak şekilde bitki çayı formunda tüketilmesi gerekir. Nane çayını hazırlayabilmek için;

 • Nane (1 yemek kaşığı/kuru).
 • Su (1 bardak).

malzemelerinin hazır bulundurulması gerekir. Kaynatılan ve bardağa alınan bir bardak suya 1 yemek kaşığı ölçüsünde olacak şekilde nane ilave edilip, hızlıca karıştırılır ve ağzı kapatılır. 5 dakika demleme sürecine bırakıldıktan sonra ağzı açılarak, sade şekilde tüketilebilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle