Mide Gazına İyi Gelen Meyveler ve Mideye Etkileri

Midede yaşanan gaz birikmesine bağlı gaz sancısı sorunlarının çözümü ve midede gaz oluşumuna neden olmayan meyvelerin, mideye faydaları ve etkileri. Gaz yapmayan meyvelerde tüketim önerileri.

Mide Gazına İyi Gelen Meyveler

Midede gaz için meyveBeslenme alışkanlıkları, bakteriyel etkenler ve çeşitli mide rahatsızlıkları gibi pek çok nedene bağlı olarak midede ortaya çıkan yoğun gaz birikimi, ciddi karın ağrısı, gaz sancısı ve beraberinde de şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarının yaşanmasına neden olur. Gündelik yaşantı akışında son derece rahatsız edici olan bu şikayetler, toplumdaki hatalı beslenme alışkanlıklarının çok yüksek seviyede olması nedeni ile de oldukça sık şekilde görülebilir. Bu yüzden de insanlar sıkça yaşadıkları midede gaz sorunlarının çözümü için ya da bu tip sindirim sorunlarına karşı midede önleyici etkiler oluşturabilmek için ne gibi uygulamalarda bulunması gerektiği ya da neler tüketmesi gerektiği gibi konularda kapsamlı araştırmalar gerçekleştirir. Doğru ve sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğu bu tip şikayetlerde sadece doğadan gelen sağlıklı bir sebze ya da meyve olması nedeni ile her bir ürünün tüketilebileceği algısından kesinlikle kurtulmak gerekir. Çünkü doğada bulunan tamamen doğal ve herhangi bir katkı maddesi içermeyen meyvelerinde midede gaz oluşumunu tetikleyici etkiler yaratabilmesi mümkündür. Temel olarak meyvelerin içeriğinde bulunan etkenlerin devreye girdiği bu husus nedeni ile gündelik yaşantı içerisinde hem mineral ve vitaminlerin meyvelerle rahatlıkla alınabilmesi hem de gaz sorunlarının yaşanmaması için tüketilecek meyvelerin gaz yapmayan meyveler olması gerekir. Bu noktada tüketilebilecek birbirinden farklı içeriklerde ve niteliklerde gaz önleyici ve tedavi edici meyvelerde bulunur.

Muz

Muz

Günümüzde midede yaşanan pek çok sorunun tedavisi açısından muz en çok önerilern meyvelerin başında gelir. Besin değerleri ve vitaminlerinin haricinde muzun bu denli sık şekilde mide problemlerine ilişkin olarak tavsiye edilmesinin nedeni ise yüksek lif değerleridir. Çünkü midede yaşanan gaz sorunlarının en temel nedenleri arasında sindirim sorunları ve hazımsızlık bulunur. Bu kapsamda da lifli gıdaların, sindirimde yaşanan bu sorunların tedavisinde önemli etkileri bulunduğu düşünüldüğünde gaz sorunu yaşandığında 1 ya da 2 adet muz tüketilmesinin midedeki gaz sorunlarının giderilmesine yardımcı olacağı belirlenmiştir. Muzun aşırı tüketiminin de lifin midede tam olarak parçalanmaması nedeni ile bağırsakta ciddi gaz oluşumuna neden olabileceğine dikkat edilmesi ve bu neden ile de aşırı muz tüketiminden mutlaka kaçınılması gerekmektedir.

Avokado

Avokado

Tropikal bir meyve olan avokado meyvesinin içerdiği birbirinden önemli besin değerleri ve vitaminler, vücuttaki pek çok sorunun giderilmesi açısından bağışıklığın direnç kazanmasına yardımcı olur. Bununla birlikte içerdiği doğal mineraller sayesinde mide içerisinde sindirime yardımcı olan faydalı bakterilerin dengesinin korunmasını sağlar. Böylelikle tüketilen tüm besinlerin sindirimi açısından midede sorun yaşanmamasını ve böylelikle de bu tip sindirim sorunlarının devamında ortaya çıkabilecek gaz sancıları ve şişkinlik gibi şikayetlerin önüne önemli ölçüde geçilmesi sağlanır. Gaz sorunu yaşayan kişilerinde şikayetlerine ilişkin olarak taze ve doğal şekilde avokado tüketmeleri midedeki sindirimi hızlandırarak, gaz oluşumunun en kısa süre içerisinde vücuttan atılabilmesine de yardımcı olacak, tedavi edici bir niteliğe sahiptir.

Çilek

Çilek

Doğada bulunan meyveler arasında mideye en iyi gelen ve aynı zamanda da antioksidan özelliği sayesinde bakteriyel kaynaklı tüm mide sorunlarının çözülmesinde çilek son derece etkili bir meyvedir. İçerdiği vitamin ve mineraller ile midede onarıcı etkiler oluşturan ve antioksidan özelliği sayesinde de midedeki gaz birikimine mahal verebilecek zararlı bakterilerin çok hızlı şekilde temizlenmesine ve etkilerinin yok edilmesine yardımcı olan çilek düzenli olarak tüketilmelidir. Ancak çilek gaz sorunlarına karşı tamamen doğal şekilde tüketilmesi gerektiğinden mutlaka mevsiminde tüketilmesi gerektiği gibi çok aşırı tüketiminden de kaçınılması gerekir.

Vücutta belirli meyvelere karşı oluşabilecek alerjik reaksiyonlar söz konusuyla çilek tüketimi, gaz ve şişkinlik sorunlarının da dahil olduğu ciddi semptomların yaşanmasına neden olabileceğinden, dikkatli olunmalıdır.

Kivi

Kivi

Ekşi ve nahoş tadı ile kendisine has bir lezzeti bulunan kivi, vitamin yönünden en faydalı meyveler arasında yer alır. Midedeki gaza ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarına karşı en etkili meyve olan kivi aynı zamanda da kabızlığa karşı mücadelede de uzmanlar tarafından sıkça önerilir. Kivinin içeriğinde bulunan minerallerin, midedeki gaz oluşumuna neden olabilecek sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olması ve lifli yapısı ile kendisinin de kolay şekilde sindirilebilmesi sayesinde artık gaz sorunlarından tamamen kurtulabilmek mümkün olur. Bu kapsamda da kivi, başta gaz sancısı, şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim ve boşaltım problemleri olmak üzere tüm mide ve bağırsak problemlerine yönelik olarak düzenli olarak tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Hamilelikte Midede Gaza İyi Gelen Meyveler

Hamilelik döneminde tüketilen besinlere dikkat edilmesi hem anne adayının hem de bebeğinin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu dönemde hormonal değişimler başta olmak üzere pek çok etkenin etkisi ile vücutta gaz problemleri çok sık yaşanır. İşte bu noktada tüketilecek bazı meyveler ile bu sorunların etkilerini hafifletmek ya da tamamen geçirebilmek mümkündür. Hamilelikte hem sindirim sorunlarına yönelik hem de vücut gereksinimlerinin karşılanması için tüketilmesi gereken meyveler arasında;

  • Ananas.
  • Avokado.
  • Kivi.
  • Muz.
  • Çilek.
  • Kavun.
  • Karpuz.

gibi meyveler yer alır. Bu meyvelerin aşırı olmamak koşulu ile günlük 1 ya da 2 adet kadar tüketilmesi hamilelik sürecindeki sindirime bağlı sorunların etkilerini hafifletecektir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle