Hamilelikte Gaz Nedenleri ve Gaz Giderici Yöntemler

Hamilelikte gaz birçok anne adayının yaşadığı sorunlardan oluşur. Gaz yapan yiyecekler yemesi ya da sindirim sisteminde kasların gevşemesine bağlı olarak ortaya çıkar.

Hamilelikte Gaz Nedenleri

Hamilelikte Gaz 

Sindirim sisteminde gaz oluşmasının hava yutma sonucunda ya da besinlerin yeterli miktarda sindirilmemesi sonucunda oluşacaktır. Kalın bağırsakta yeteri kadar sindirilmemiş olan ve hava yutma sonucunda ortaya çıkan gaz bağırsaklardan dışarıya atılır. Hamilelik dönemi içerisinde ortaya çıkan gaz oluşması en büyük sorunlarından bir tanesi olmaktadır.

Gebelikte gaz sancıları gebe kadının en çok etkilendiği sorunlardan bir tanesi olmaktadır. Gebelikte gazın vücuttan atılmasında zorlanma ve gaz sıkışması ile birlikte karın bölgesinde ağrı ve sancı olması hissedilecektir. Gaz dönemi daha yoğun olarak gebelikte erken dönem içerisinde ortaya çıkmaktadır. Gebelikte oluşma nedeni değişen hormonların dengesinden kaynaklı olmaktadır.

Gebelikte hormonların değişmesi sonucunda sindirim sistemine bağlı olan organların kasları düz olmaktadır ve gevşeyecektir.

Gebelikte erken dönemlerde başlayan hormonlar sebebi ile ilerleyen dönemler içerisinde rahmin büyümesi sonucunda bağırsaklar sıkışacaktır. Midenin baskı altında kalması sonucunda sindirim sisteminde gecikme yaşanacaktır. Anne adaylarının hava yutması sonucunda ortaya çıkan gaz midede bulunması ile birlikte bir kısmı geğirme yolu ile dışarıya atılır. Geri kalanı ise bağırsaklardan geçer ve bu yolla dışarıya atılır. Hamilelik dönemi içerisinde gaz oluşması sonucunda normal yolla dışarıya çıkması o kadar kolay olmamaktadır. Gebeliğe bağlı olarak sindirimde ortaya çıkan diğer sorunlar şunlardır:

  • Mide yanması;
  • Şişkinlik;
  • İshal;
  • Kabızlık;
  • Mide bulantısı;
  • Hazımsızlık.

Hamilelikte gaz sancılarının gebeliğin ilk anı itibari ile gerçekleşecektir. Bu hormonlara bağlı olarak gelişecektir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise bebeğin büyümesi ile birlikte sindirim sistemine baskı uygulanması ile birlikte ortaya çıkar. Hamilelik dönemi içerisinde ilk aylardan beri başlayan gaz sancısı ilerleyen dönemler içerisinde daha da artacaktır. Sancıların ilerleyen dönemler içerisinde daha yoğun olacaktır. Hamilelik sonucunda doğal bir durum olmaktadır. Bu durum hamileliğin doğal bir semptomu olarak ortaya çıkacak ve anne adaylarını çok rahatsız edecek bir durumdur.

Hamilelikte Gaz Giderme Yolları

Progesteron hormonunda artma olması nedeniyle sindirim sisteminde meydana gelen düz kaslarda gevşeme oluşmasına neden olur. Sindirim sisteminde bulunan kaslar düz kas olmaktadır. Sindirim siteminde bulunan kasların hücreleri gevşemesi ile birlikte yenilen besinler sindirim sisteminde çok daha yavaş ilerleyecektir. Bu sebeple de gaz şikayeti ciddi oranda artacaktır. Gaz gidermek için şu yolları denemeniz gerekmektedir.

Karnı sıkarak sindirim sistemini zorlayacak kıyafetler giyinmekten kaçınmalısınız. Bu nedenle de bol kıyafetler giyinmeyi her zaman tercih etmelisiniz.

Su İçmeyi Unutmamalı

Gebelik itibari ile birlikte sindirim sisteminde ortaya çıkacak olan sorunları aza indirmek için en az 3 litre su içmek gerekiyor. Fakat bu suyu sadece öğünler arasında içilmelidir. Yemek yerken su içmemelisiniz. Uyanır uyanmaz güne başlarken su içerek başlamanız gerekmektedir.

Karbonhidrattan Uzak Durmalısınız

Karbonhidrat içeren besinler gebelikte gaz oluşumunun artmasına neden olacaktır. Gaz yapan yiyecekler arasında midede Karbonhidrat içeren besinler ya da içecekler gaz yapacaktır.

Az Yemeli ve Çok Çiğnemelisiniz

Öğünleri atlamamanız gerekmektedir. Günde üç ana öğün ve ara öğün olmak üzere 6 öğün yemelisiniz. Küçük porsiyonlar olmalı ve lokmalarınızı sindirebilmek için çok çiğnemeniz gerekmektedir.

Her Gün Yürüyüş Yapılmalı

Bağırsakların hızlı hareket edebilmesi için sindirimin daha hızlı çalışması için gaz oluşumu önlenmesi için yürüyüş yapılmalıdır. Gaz oluşumunu önlemek ve gaz sancılarını azaltmak için daha rahat gazın vücuttan atılmasını sağlamak için yürüyüş yapılmalıdır.

Hamilelikte Gaz Bitkisel Tedavisi

  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya;
  • 250 gram su.

Papatya hem sakinleştirme özelliği olan hem de sindirim sisteminde etkili olan doğal bir bitki olmaktadır. Hamilelikte sık sık gaz problemi yaşadığınız zaman bunun için papatya çayı tüketmeniz sonucunda gaz giderici özelliği ile birlikte gaz sancılarına iyi gelecektir. Papatya çayını yapabilmek için satın alacak olduğunuz papatyanın küçük ve kır papatyası olması gerekmektedir. Gaz sancılarını alacağı gibi aynı zamanda da sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

Kaynamakta olan suyun içerisine papatya kurusu atılarak birkaç dakika kaynatılmalıdır. İçildiği zaman ağzı yakmayacak derecede ılık olması sonucunda süzülmelidir. Hamilelikte gaz sancısı gerçekleştiği zaman içilmelidir. Gün içerisinde birkaç defa içmeniz sindirimi kolaylaştıracaktır.

Rezene Tohumu Çayı

  • 1 tatlı kaşığı rezene tohumu;
  • 1 su bardağı su.

Rezene tohumu sindirim sisteminde etkilidir. Gebelikte yaşanan sorunlardan bir tanesi de gaz sorunu olmaktadır. Gaz sorununu gidermek amacıyla rezene tohumunu aktardan satın alarak kullanmanız etkili olacaktır. Rezene tohumları havana koyup biraz ezmelisiniz. Rezene tohumunu çiğ olarak çiğnemeniz ve yutmanız sonucunda da etkili olacak ve gaz oluşumunu engelleyecektir. Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasında etkilidir.

Rezene tohumlarını havanda ezerek kaynar suyun içerisine koymalı ve birkaç dakika kaynattıktan sonra süzülerek ılık olduğu zaman içilmelidir. Hamilelik nedeniyle ortaya çıkacak olan gazın vücuttan atılmasında oldukça etkili bitkisel kür olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle