Çocukta Mide Bulantısı Sebepleri ve İyi Gelen Şeyler

Çocukluk çağında sıkça yaşanan mide bulantısı sorununa yol açan nedenler ve rahatsızlık.Çocukların mide bulantısına yol açan etkenlere göre en doğru ve en sağlıklı tedavi yöntemleri.

Çocuklarda Mide Bulantısının Nedenleri

 Çocuklarda mide bulantısıTemel olarak midede yaşanan faktörlere bağlı olarak midenin boşaltım isteğini doruk noktaya çıkarması durumu olan mide bulantısı problemi, toplum genelinde her yaş grubunda sıkça görülebilir. Özellikle de çocuklarda mide bulantısı sıkça görülen sorunlar arasında yer alır. Bunun en temel nedeni henüz gelişmekte olan ve doğada bulunan zararlılara karşı vücudunun deneyim kazanmamış olmasındır.Bu durum çocukların bünyesinin sağlık sorunlarına karşı daha açık halde olmasına neden olur. Ancak çocuklarda sıkça görülen mide bulantısı ve buna eşlik eden ishal problemlerinin pek çok nedeni olabileceği gibi bu nedenlerin bir kısmı ciddi mide ya da genel vücut rahatsızlıkları da olabilir. Bu yüzden çocukların çok sık şekilde midede bulantı şikayeti yaşamaları durumunda en kısa süre içerisinde uzman doktora başvurulmalıdır. Midede bulantı hoş olmayan kokular yüzünden meydana gelebileceği gibi tüketilen çeşitli yemek ve besinlere karşı midenin hassas tepki vermesi sonucunda da ortaya çıkabilir.

Çocukların yemek yerken ya da yemek sonrasında mide bulantısı sorunu yaşaması veya sonrasında ishal şikayeti yaşaması ise sorunların nedenleri açısından çocuğun tüketmiş olduğu yemek etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Tüketilen yemek çerçevesinde çocuğu bir alerjisinin olup, olmadığı araştırmalı ve kesinlikle uzman doktor tarafından tetkiklerin yapılması gerekir. Çocuklarda mide bulantısı, istifra ve ishal problemlerinin yaşanması açısından bakteriyel temelli rahatsızlıklar nedenleri açısından en sık görülen etkenlerdir. Buna göre çocuklarda görülen mide bulantısının nedenleri arasında;

  • İdrar yolu enfeksiyonları.
  • Orta kulan iltihabı.
  • Menenjit.
  • Kızamık.
  • Viral enfeksiyon.

gibi rahatsızlıklar yer alır. Çocukların sıkça mide bulantısı ve ishal problemi yaşamalarının nedenleri arasında bu tip rahatsızlıklar bulunuyorsa genel olarak bulantıyı geçirecek niteliklerde mideye iyi gelen besinlerin doğal teknikler ile uygulanmasının dışında genel rahatsızlığında giderilmesi için en kısa süre içerisinde sağlık kuruluşuna başvuruda bulunulması gerekir.

Zehirlenme

Çok küçük yaşlardaki çocuklarda çok sık görülebilen zehirlenme durumu, temel olarak dünyayı ve çevresini deneyimlemekte olan küçük yaşlardaki çocukları her türlü objeyi, besini ve diğer türdeki ürünleri ağzına götürmesi ve hatta yutmasına bağlı olarak yaşanabilir. Bu tip zehirlenmeler mide üzerinde ciddi tahribata neden olarak bulantı sorunları yaşatabilir. Bu aşamada yaşanan zehirlenme durumu çok riskli düzeyde olmayabilir. Ancak kesinlikle uzman doktora başvurulması hayati önem taşıyabilir.

Gıda Alerjisi

Çocukların vücut gelişimlerinin henüz sürüyor olması ve buna bağlı olarak genel kapsamda alerjilerine ilişkin olarak kapsamlı incelemeler gerçekleştirilmemiş ise deneyim ile alerjileri öğrenilebilir. Bu süreç içerisinde de çocukların en genel ve en temel gıdalara karşı dahi alerjisi bulunabilir. Bu durumda söz konusu gıdanın çocuk tarafından tüketilmesi durumunda vücudun alerjik reaksiyon oluşturmasına neden olur ve vücutta pek çok genel sorunla birlikte ishal ve mide bulantısı şikayetlerinin yaşanmasına neden olur. Modern toplumlarda çocukların mide bulantısı ve ishal problemlerinin nedenleri arasında gıda alerjisi çok sık rastlanır.

Mide ve Bağırsak Rahatsızlıkları

Midede yaşanan problemler, mide asidinin artmasına ve buna bağlı olarak da mide bulantısı problemlerinin yaşanmasına neden olur. Mide ve bağırsak enfeksiyonlarına bağlı rahatsızlıklar, midede bulantı ve ishal problemlerinin en yaygın nedenleri arasında yer alır.

Tansiyon Yükselmesi

Vücut sağlığı açısından son derece riskli bir durum olan tansiyon yükselmesi çocuklarda da görülebilen bir sağlık sorunudur. Tansiyonun yükselmesi vücutta basıncı arttırır ve midedeki salınımları hızlandırır. Bu durumda gerilen ve mide asidi salınımı artış gösteren midede bulantı şikayetlerinin yaşanmasına ve devamında da ishal oluşumuna yol açar.

Çocuklarda Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

Çocuklarda çok rahatsız edici olan midede bulantı, ishal ve istifra sorunlarının giderilmesi için günümüzde doğal yöntemlerden yararlanılabilir. Özellikle de mideye iyi gelen ve bulantıyı önleyecek niteliklerde içeriklere ve temel bileşenlere sahip olan bitkisel ürünler ile hazırlanacak doğal kürler sayesinde bulantının giderilmesi sağlanabiliyor.

Çocuğun yaşadığı bulantı ve ishal gibi sorunlar bitkisel ürünler ile hazırlanacak kürler ile geçirilse de geçici tedavi sağlayacağından mutlaka oluşumlarına neden olan nedenleri ortadan kaldırmak ve tedavi edilmesini sağlamak için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Çocukların midesindeki asit seviyesini düzenleyecek, bakteriyel faktörlere karşı doğal antibiyotik etkisi oluşturabilecek niteliklerdeki bitkiler ile uygulanacak doğal tedavi uygulamaları sayesinde çocukların sorunlarının giderilmesi sağlanabilir.

Soğuk Bal Şerbeti

Çocukların midesinde bulantı sorunu yaşamaları durumunda en etkili doğal tedavi soğuk bal şerberi ile sağlanabilir. Balın midedeki faydalarından yararlanılarak, bulantıya neden olan faktörlerin yok edilmesi sağlanabilir. Buna göre soğuk bal şerbetini hazırlayabilmek için;

  • Su(1 bardak).
  • Bal (1 tatlı kaşığı).

malzemeleri gerekir. Soğuk bal şerbeti olsa da balın su ile iyi şekilde karışmasının sağlanabilmesi için öncelikli olarak bir bardak suyun iyice kaynatılması gerekir. Daha sonra içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilerek, iyice karıştırılır. Hazır hale geldikten sonra soğumaya bırakılarak, soğuk şekilde çocuğun midesinde bulantı yaşantı zamanlarda bir bardak olacak şekilde içilmesi tavsiye edilir.

Bitki Çayları

Midede sinirleri yumuşatacak ve antibakteriyel etkileri ile midedeki enfeksiyonları yok edecek nitelikli doğal bitki çayları sayesinde midede bulantı sorunlarını giderebilmek mümkündür. Günümüzde mide bulantısına iyi gelmesi nedeni ile tedavisi için kullanılmakta olunan bitki çayları; papatya çiçeği çayı, nane ve limon çayı, rezene tohumu çayı ve zencefil çayı gibi bitki çaylarından oluşmaktadır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle